Opryszczka narządu wzroku

Opryszczka narządu wzroku – objawy, leczenie, przyczyny

Opryszczka narządu wzroku – pomimo że opryszczka kojarzy się nam zazwyczaj z wirusem który atakuje okolice warg i jamy ustnej, niestety w wielu przypadkach wirus jest na tyle silny iż powoduje zainfekowanie narządu wzroku. Opryszczka to choroba, wywołana przez wirusa Herpes Simplex, przez jego dwa podtypy HSV-1 i HSV-2. Pierwszy z nich wywołuje zmiany chorobowe w górnych częściach ciała, zwłaszcza w błonach śluzowych jamy ustnej, skórze twarzy, rogówce, drugi zaś występuje w skórze i błonach śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Opryszczka narządu wzroku – przyczyny

Pomimo że wirus opryszczki kojarzy nam się ze zmianami wargowymi może on także zaatakować spojówkę i rogówkę oka, co w przypadkach zaniedbanych często nawracających epizodów może być przyczyną bliznowacenia rogówki a nawet utraty wzroku. Ta postać choroby wymaga bezwzględnego udania się do okulisty.

Wirus może zaatakować zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do zarażenia dochodzi w bardzo prosty sposób dlatego wirus opryszczki jest bardzo rozpowszechniony. Źródłem zakażenia jest chory lub zakażony bezobjawowo człowiek.
Opryszczkowe zakażenie narządu wzroku wywoływane jest głównie przez typ 1 wirusa (HSV-1). Wykwity opryszczkowe zlokalizowane są na spojówce, obejmują rogówkę, rzadziej natomiast umiejscowione są na powiekach. Wirus w okolicę oczu najczęściej dostaje na drodze autoinokulacji, tj. samozakażenia poprzez przeniesienie go na rękach z innych okolic ciała, na których znajdują się wykwity opryszczkowe.

Niestety w wielu przypadkach wirus wywołuje zapalenie spojówek, które często ulega przeniesieniu na rogówkę. Pacjenci zgłaszają ból, światłowstręt i niewielką ilość wodnistej wydzieliny. Nawracające i częste zakażenia rogówki wywołują owrzodzenia penetrujące do jej zrębu i powikłane są powstawaniem blizn. Czym to skutkuje? Otóż w zakażonej rogówce dochodzi do reakcji immunologicznej prowadzącej do nagromadzenia limfocytów i neutrofili. W konsekwencji powstają trwałe zmętnienia, które upośledzają widzenie.

Możliwe jest także zainfekowanie wirusem który w konsekwencji będzie skutkował powikłaniami zespołu suchego oka. Po infekcji wirus jest wydalany we łzach, które mogą być przyczyną zakażenia u innych.

Opryszczka narządu wzroku – objawy

W przypadku opryszczkowego wirusowego zapalenia narządu wzroku istnieje szereg charakterystycznych objawów które mu towarzyszą. Do najbardziej znamiennych zalicza się:
– początkowo niewielkie zaczerwienienie,
– swędzenie,
– pieczenie,
– mrowienie,
– bolesne zmiany pęcherzykowe wypełnione płynem,
– obfitą, surowiczą wydzielinę,
– odczyn grudkowy spojówek,
– charakterystyczne małe pęcherzyki w okolicach powiek,
– powiększenie węzłów chłonnych,
– wrażliwość na światło,
– silny ból oka,
– bąble z wodnistą wydzieliną,
– zapalenie spojówek,
– zaburzenia widzenia,
– zmętnienie oka,

Opryszczka narządu wzroku – leczenie

Opryszczka narządu wzrokuDo zarażenia wirusem opryszczki może dojść w skutek potarcia oka dłonią, która wcześniej dotykała innych zakażonych części ciała. Na przykład skóry, na której występują wykwity opryszczkowe. Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywa dbałość o higienę osobistą szczególnie w okresie zmian chorobowych. Opryszczka to nie wyłącznie oszpecający defekt kosmetyczny i uciążliwość w kontaktach towarzyskich. Czasem wirus atakuje mózg i opony mózgowe, spojówkę i rogówkę oka, a powikłania mogą być bardzo groźne. Dlatego nie powinno się czekać, aż „samo przejdzie” tylko niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Profilaktyka działań zazwyczaj wystarcza do tego, by uniknąć wszelkich nieprzyjemności i powikłań, które wynikają z zachorowania na opryszczkę narządu wzroku.

Medycyna ma już do dyspozycji skuteczną broń przeciwko wirusom opryszczki. W lżejszych przypadkach ograniczonych do niewielkiej powierzchni skóry stosuje się leczenie miejscowe.

Konsekwencją opryszczki narządu wzroku może być tak zwany zespół suchego oka. Jest to jednak schorzenie znacznie mniej poważne, które da się pokonać dzięki stosowaniu odpowiednich, oczywiście przepisanych przez lekarza, kropi do oczu, które nawilżają oko. Warto pamiętać także, że po infekcji wirus zostaje z oka wydalony w łzach chorego. Te z kolei mogą stać się przyczyną zachorowania u innych. Ponadto warto także zaznaczyć, że zachorowaniem na opryszczkę oka narażeni są ludzie, którzy częściej mają do czynienia z wirusem opryszczki i na dodatek pracują w warunkach, w których wirus ten może w łatwy sposób dostać się do spojówki. Taką grupę stanowią na przykład stomatolodzy.

Jeśli objawy opryszczki są bardziej nasilone lub często uporczywie nawracają, lekarz może zdecydować się na leczenie ogólne. Wśród leków najczęściej zalecanych w walce z wirusem opryszczki wymienia się w szczególności:
– Heviran,
– Zovirax,
– Antivir,
– Herpex,
– Hascovir,
– Vratizolin,
– walacyklowir,
– famcyklowir,
– witaminy z grupy B (B1 i B2),
– Erabazan.

Jak do tej pory nie wynaleziono skutecznej metody przeciw działania wirusa opryszki, nie istnieje także szczepionka która pozwoliła by nas uchronić przed tym jakże niebezpiecznych przeciwnikiem. Warto jednak zwracać uwagę na to czy w naszym otoczeniu nie ma osób które posiadają widoczne zmiany chorobowe i eliminować lub ograniczyć możliwość bezpośredniego kontaktu z opryszczką.

Komentarze

  1. opryszczka to straszny i wredny wirus. mi udało się go pokonać dopiero tabletkami. po przejściu kuracji z lekiem Heviran opryszczki ustąpiły i teraz mam już od nich spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *