Objawy Andropauzy

Objawy Andropauzy – zmniejszenie wydzielania androgenów

Objawy AndropauzyAndropauza – czyli niedobór męskich hormonów związanym z wiekiem. Przypadłość ta jest znana ale jednocześnie trudna ze względu na problemy diagnostyczne jak też niechęć mężczyzn do podejmowania leczenia i brak niezbędnych leków. Podstawowym androgenem czyli męskim hormonem jest produkowany przez jądra testosteron. Jego wydzielanie jest pobudzane przez hormony przysadki mózgowej a w szczególności LH tak zwany hormon luteinizujący.

Zjawisko andropauzy zmniejszenia wydzielania androgenów związanych z wiekiem jest to proces całkowicie odmienny od analogicznego zjawiska u kobiet, jakim jest menopauza. Odmienność tą charakteryzuje głównie:
– nie ma jednoznacznego badania laboratoryjnego wykrywającego proces andropauzy w odróżnieniu od kobiet gdzie wzrost poziomu hormonu przysadkowego FSH czy spadek poziomu hormonu kobiecego – estradiolu można określić w trakcie badania
– pojawia się stopniowo i stopniowo postępuje od 30 do 60 roku życia. Wówczas to następuje spadek poziomu testosteronu w ilości średniej ok. 1% na rok,
– nie ma pojedynczego jednoznacznego objawu andropauzy w odróżnieniu od kobiecej menopauzy gdzie płeć przeciwna zaprzestaje miesiączkowania.
– zwiększenie poziomu białek wiążących androgeny (przez co są nieaktywne)
– mniejsza aktywność przysadki mózgowej  pobudzającej jądra do produkcji testosteronu.

Przyczyny andropauzy

Główną przyczyną andropauzy jest stopniowe zmniejszanie produkcji kilku hormonów. Do najbardziej popularnych zaliczamy między innymi:
– melatoniny (odpowiada za prawidłowy rytm dobowy oraz dobre samopoczucie)
– męskich hormonów nadnerczowych (odpowiadają za męską potencję)
– testosteronu (odgrywa istotną rolę w powstawaniu erekcji oraz uczestniczy w procesach metabolicznych)
– hormonu wzrostu i tzw. insulinopodobnego czynnika wzrostu (te hormony wpływają na wzrost organizmu i żywotność komórek, ich zdolność do regeneracji oraz regulację przemiany materii)

Objawy andropauzy

Objawów występowania andropauzy u mężczyzn jest wiele tak jak uznaje się iż przyczyn jest wiele. Najbardziej znaczącą rolę przypisuje się jednak testosteronowi który odpowiada za męskie libido oraz aktywność seksualną a co z tym nieodzownie powiązane także sprawność fizyczną oraz stan umysłu mężczyzny.

Wśród najczęściej spotykanych i charakterystycznych objawów towarzyszących męskiej andropauzie zaliczamy między innymi:

– poniesienie się poziomu odkładania się tkanki tłuszczowej,
– obniżenie masy ciała
– obniżenie sprawności fizycznej
– pojawienie się zmian skórnych oraz przebarwień,
– minimalizacja owłosienia
– zwiększenie się możliwości pojawienia się osteoporozy,
– spadek libido,
– zmniejszenie aktywności intelektualnej,
– problemy ze snem,
– dysfunkcje w koncentracji,
– problemy z erekcją.

Objawy andropauzy dzieli się zwykle na fizyczne i fizykalne, psychiczne oraz seksualne. Do pierwszej grupy symptomów męskiego przekwitania należą zmiana masy ciała i mięśni (zwiększenie tkanki tłuszczowej, redukcja masy mięśniowej), przerzedzenie owłosienia, bóle różnych części ciała, słabsza odporność, podatność na schorzenia wieku podeszłego, takie jak nadciśnienie tętnicze czy osteopenia. Przekwitający mężczyźni mogą też mieć kłopoty ze snem i apetytem.

Objawami psychicznymi andropauzy są:

– obniżony nastrój,
– negatywne nastawienie do rzeczywistości (przede wszystkim do zmian),
– drażliwość,
– trudności w skupieniu się.

Objawy AndropauzyChoć początkowo nie zauważane z biegiem czasu dolegliwości te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, także pod względem nastroju i kondycji psychicznej. Wielu mężczyzn biernie poddaje się stanowi zmian jakie w nich zachodzą a istnieje wiele metod radzenia sobie z tymi jakże przykrymi dla mężczyzny doznaniami. Dlatego warto pamiętać iż wejście w okres andropauzy nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności. Proces starzenia dotyka wszystkich, z dnia na dzień nie młodniejemy lecz nasz organizm najpierw zyskuje okres dojrzałości a następnie jego funkcje zmieniają się.

Mężczyźni z natury wolą terapie w domowym zaciszu tak aby jak najmniej osób o niej wiedziało dlatego też wielu panów stosuje domowe sposoby walki z andropauza. Wśród nich najbardziej popularna jest jak zmiana diety, a także czynne uprawianie sportu, suplementy na koncentrację i sprawność seksualną. Jeśli jednak objawy andropauzy są bardzo dokuczliwe, można zdecydować się na terapię hormonalną wówczas jednak należy udać się do lekarza.

Leczenie andropauzy

Leczenie andropauzy zwykle odbywa się z zastosowaniem terapii hormonalnej. Warto wcześnie podjąć kroki, które pozwolą opóźnić andropauzę.

Zioła hamują rozkład testosteronu oraz mają dobroczynny wpływ na przerastającą prostatę. Hamują namnażanie się komórek prostaty i zmniejszają jej wielkość. Najlepiej działa kora śliwy afrykańskiej, korzeń pokrzywy oraz owoc palmy sabal. Mają także działanie rozkurczające, co jest istotne w przypadku zwężenia cewki moczowej.

Dobry wpływ na łagodzenie objawów andropauzy ma także pyłek pszczeli. Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwobrzękowymi i przeciwdrobnoustrojowymi. Pyłek pszczeli można traktować jako dodatek do jedzenia. Można spożywać go bez przygotowania, albo jako dodatek do jogurtu.

Terapia hormonalna wspomagająca leczenie andropauzy spowalnia proces starzenia, a także poprawia jakość życia psychicznego, aktywność seksualną i sprawność fizyczną. Pozwala również zapobiegać chorobom, między innymi osteoporozie i miażdżycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *