Zapalenie błony śluzowej macicy

Zapalenie błony śluzowej macicy – przyczyny, leczenie, objawy

Zapalenie błony śluzowej macicy to jedne z najczęściej spotykanych powikłań powstałych w wyniku wykonywanych zabiegów drogą przez pochwę w trakcie których bakterie umiejscowione w pochwie przedostają się do jamy macicy. Do zapalenia błony śluzowej macicy może dojść w konsekwencji zabiegów takich jak łyżeczkowanie jamy macicy, zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej, stosowania tamponów czy histeroskopii. Szczególnie dużo przypadków zapalenie błony śluzowej macicy odnotowywanych jest po zabiegach usunięcia ciąży.

W medycynie stwierdza się iż bezpośrednią przyczyną jest przeniesienie drobnoustrojów patologicznych lub mikroorganizmów prawidłowej flory bakteryjnej z pochwy do macicy.

Macica jest silnie ukrwiona, dlatego konsekwencją infekcji są drobnoustroje i ich toksyny które bardzo szybko dostają się do krwioobiegu, powodując zatrucie. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy ma wpływ na układ rozrodczy i cały organizm jako całość.

Zapalenie błony śluzowej macicy – przyczyny

Przyczyn stwierdzonego zapalenia błony śluzowej może być bardzo wiele poczynając od tych które powstają w konsekwencji ingerencji człowieka w narządy rodne kobiety a kończąc na naruszeniu mikroflory pochwy.

Do najczęstszych przyczyn zapalenia błony śluzowej macicy zaliczamy między innymi:
– choroby przewlekłe,
– zmniejszenie odporności organizmu,
– niedobór witamin,
– stres,
– zaburzenia hormonalne,
– konsekwencja urazów macicy.

Ostre zapalenie błony śluzowej macicy pojawia się, w większości przypadków, z szybkiego wprowadzenia drobnoustrojów do macicy.

Zdarza się, że zapalenie szyjki macicy lub błon śluzowych macicy przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważne w profilaktyce zdrowia narządów rodnych kobiety są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym oraz prawidłowa higiena intymna.

Objawy zapalenia macicy

Ostre zapalenie błony śluzowej macicy jest zawsze bardzo poważną chorobą, która towarzyszy wzrost temperatury, dreszcze. Najdokładniej pierwsze objawy zachodzących zmian powinna zauważyć u siebie kobieta i niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Zbyt późne podjęcie leczenia lub zaniechanie go całkowicie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia oraz życia kobiety.

Objawy zapalenia błony śluzowej macicy to między innymi:
– dokuczliwy świąd,
– charakterystyczne pieczenie pochwy,
– nieprzezroczysta, żółtawa wydzielina z pochwy,
– ogólne osłabienie organizmu,
– niejednokrotnie stan podgorączkowy lub gorączka,
– odczuwany ból w dolnej części brzucha,
– sporadyczne bóle pleców,
– zaparcia,
– bóle głowy,
– migreny,
– zaburzenia łaknienia,
– nieregularne miesiączkowanie,
– nudności,
– nadpobudliwość,
– zaburzenia koncentracji.

Zapalenie błony śluzowej macicyPrzebieg kliniczny zapalenia błony śluzowej charakteryzuje się występowaniem gorączki, dolegliwości bólowych okolicy podbrzusza i niewielkich krwawień z macicy. Podczas badania ginekologicznego pacjentki zgłaszają bolesność obecną przy dotykaniu macicy. Czasem w związku z rozprzestrzenieniem zakażenia na sąsiednie obszary wewnętrznych narządów płciowych, mogą pojawić się objawy przypominające zapalenie przydatków.

Zapalenie błony śluzowej macicy – leczenie

Zapalenie błony śluzowej macicy to bardzo poważne schorzenie którego nigdy nie powinno się bagatelizować. Niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty który po wykonaniu stosowanych badan obierze najskuteczniejszą drogę leczenia. Dlatego właśnie leczenie zapalenia macicy powinno być prowadzone przez specjalistę. Do lekarza należy się zgłosić, gdy kobieta zauważy duże upławy lub też wydzielinę o zmienionej barwie. Kobieta na podstawie obserwacji swojego organizmu nie jest w stanie sama postawić stu procentowej diagnozy.

Lekarz bada macicę poprzez badanie fizykalne lub też można zbadać szyjkę macicy z zastosowaniem wziernika. Dodatkowe badanie mające umożliwić postawienie diagnozy to rozmaz lub posiew pobrany z szyjki macicy.

Jeśli przyczyną powstawania stanu zapalnego błony śluzowej macicy jest narażenie na zimno, leczenie należy zacząć od ogrzania się, poprzez zastosowanie gorącej kąpieli lub sauny. W przypadku, gdy odczuwany jest dotkliwy ból, zaleca się przemiennie, kilka razy, polewać zimną i ciepłą wodą okolice podbrzusza.

Jeśli jedna z przykrych konsekwencji są zaparcia zaleca się w szczególności w celu złagodzenia objawów, i oczyszczenia jelit przeprowadzenie lewatywy.

Leczenie zapalenia błony śluzowej macicy polega w skrajnie ciężkich przypadkach na stosowaniu preparatów przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych doustnie i miejscowo w postaci globulek, tabletek dopochwowych i kremów.

Lekarz specjalista może także zastosować w leczeniu infekcji preparaty estrogenowe. W przypadku nadżerek opornych na leczenie przeciwzapalne stosuje się metody, które mają zlikwidować nabłonek gruczołowy. Do metod tych w szczególności zaliczamy krioterapia, przyżeganie, elektrokoagulacja.

Należy pamiętać, że każda powstająca nadżerka, zapalenie błony śluzowej macicy powinno zostać poddane badaniu cytologicznemu. Wykonuje się go w celu sprawdzenia czy nie istnieje ryzyko wystąpienia raka macicy.

Przed wdrożeniem leczenia antybiotykami konieczne jest wykonanie posiewu wydzieliny z kanału szyjki macicy, ponieważ uzyskany wynik często wskazuje na obecność mieszanej infekcji, wywołanej zarówno przez bakterie tlenowe, jak i beztlenowe.

Zapalenie błony śluzowej macicy to poważa choroba której objawów nie należy w żadnej mierze bagatelizować czy lekceważyć, dlatego jeśli tylko kobieta zaobserwuje niepokojące zmiany w swoim organizmie niezwłocznie powinna udać się do lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *