Wpływ cukru na nasze zdrowie

Wpływ cukru na nasze zdrowie – jak cukier może wpływać na zdrowie

Wpływ cukru na nasze zdrowie – badania jednoznacznie dowodzą, że większość osób dorosłych oraz dzieci cierpiących z powodu nadwagi i otyłości spożywa w swojej diecie zbyt dużą ilość cukru zawartego w cukierkach, ciastach, herbatnikach oraz słodkich napojów. Przeczytaj o tym jak cukier wpływa na Twoje zdrowie.

Jaka jest właściwa zawartość cukru w diecie? Nie ulega przecież wątpliwości, że węglowodany są nam potrzebne. Eksperci uważają, że dorosłym nie zaleca się spożywania więcej niż 30 gram cukru dziennie.

Wpływ cukru na nasze zdrowie

 • Nadmierna ilość cukry może prowadzić do zwiększenia masy ciała, co z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca oraz cukrzycę typu drugiego.
 • Częste spożywanie słodyczy wpływa również na rozwój próchnicy nazębnej.

Z jakich źródeł żywności warto czerpać węglowodany?

Zapytaliśmy o to ekspertów, którzy uważają, że najlepszymi źródłami zdrowych cukrów są:

 • woda
 • mleko o niskiej zawartości cukru
 • niesłodzone soki owocowe.

Osoby, które na co dzień wolą spożywać napoje gazowane zamiast sięgać po gotowe produkty powinny rozcieńczać sok owocowy z naturalną wodą gazowaną.

Zaleca się również, aby dokładnie sprawdzać etykiety kupowanych produktów żywnościowych. Często ich skład jest bagatelizowany, podczas gdy okazuje się, że
nawet jeśli wydaje nam się, że pijemy napoje bez cukru to w rzeczywistości dostarczamy do swojego organizmu szeregu innych substancji słodzących, które są jeszcze bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak czytać etykiety?

Producenci zawsze informują konsumentów o ilości zawartego cukru i innych składników w danym produkcie. Warto jednak wiedzieć jak czytać te dane.

 • Na początek znajdź na etykiecie informację o zawartości cukrów, czyli węglowodanów. Później porównaj zamieszczone tam wartości z zamieszczonymi powyżej informacjami.
 • Jeśli zawartość cukrów w 100 gramach produktu wynosi więcej niż 22,5 grama to jest to ilość zdecydowanie za wysoka.
 • Najlepiej jeśli ilość cukrów wynosi około 5 gram na każde 100 gram produktu.

Ilość pomiędzy podanymi wartościami uważana jest za średnią.

Co to oznacza?

Z całą pewnością, możemy być pewni, że wybierając owoce, jogurt czy mleko zamiast batonów i czekolady znacznie lepiej wpłyniemy na swój stan zdrowia.

Ciekawostka

Niektórzy producenci używają kodów kolorystycznych, które umożliwiają konsumentom szybką ocenę zawartości cukrów w produkcie:

 • Czerwony = wysoki poziom cukru
 • Bursztynowy = średni poziom cukru
 • Zielony = niski poziom cukru.

Takie informacje pozwalają nam szybciej ocenić czy produkt żywnościowy powinien zostać na stałe włączony do naszej diety czy też nie. Warto zwracać na to uwagę.