Brzoskwinia

Brzoskwinia – niedoceniane owoce, tarta brzoskwiniowa przepis, ciasto

Brzoskwinia – dotychczas brzoskwinia kojarzona była przede wszystkim z owocem na przetwory – głównie natomiast soki czy koncentraty, które wcale nie zawierały wyłącznie samych zdrowotnych wartości, a często zniechęcały do przesłodzonego smaku brzoskwini.

Jest to jednak owoc, który może być bardzo smaczny praktycznie przez cały rok, a jego słodycz może być odpowiednio zbilansowana przez kwasotę, dzięki czemu idealnie nadaje się ona do gotowania także wytrawnych dań. Co zaś najbardziej istotne – ma całe multum soków i olejków, które są aromatyczne oraz zdrowe, więc także znajdują w kuchni swoje rozliczne zastosowanie.

Brzoskwinia

Z witamin brzoskwinia kumuluje w sobie całe ich spektrum – od A, przez B, do C. Jest jednak także bogata w składniki mineralne, takie jak żelazo, fosfor, bor czy potas. Ze zdrowotnego i dietetycznego punktu widzenia, warto je jeść z uwagi na zawarty w nich błonnik, ale jest wskazna także na etapie rozwoju z uwagi na stężenie beta-karotenu, wapnia i kwasu foliowego. Jest więc prawdziwym naturalnym darem, z którego warto korzystać tak często, jak to tylko możliwe.

Tarta brzoskwiniowo-migdałowa

Ten przepis pozwoli na mądre wykorzystanie brzoskwiń o każdej porze roku. Owoc tej nie stanowi głównego elementu i jest odpowiednio bilansowany innymi, wytrawnymi dodatkami w tarcie. A ponieważ zarówno brzoskwinie jak i migdały to prawdziwe bomby odżywcze – razem ze smaczną przekąską otrzymać można zastrzyk witamin i minerałów.

Przygotowanie: 25 minut

Gotowanie: 1 godzina

Sugerowana ilość porcji: 8 osób

Składniki na ciasto:

175g pszennej mąki

85g zimnego niesolonego masła, pociętego w kawałki

1 łyżka stołowa brązowego cukru

2 żółtka jaja

Składniki na farsz:

100g brązowego cukru

140g masła

2 jajka, rozkłócone

140g migdałów

50g pszennej mąki

3 pokrojone brzoskwinie

brzoskwiniowy dżem

creme fraiche

Sposób przygotowania:

Aby zrobić ciasto, wymieszaj ze sobą mąkę oraz masła aż do momentu, gdy uzyska wygląd grubych okruchów chleba, a następnie zmieszaj to z cukrem. Dodaj jedno żółtko z jajka i łyżkę stołową wody, by później jeszcze raz dodać kolejne żółtko i trochę wody, aż do momentu, gdy całość ładnie się ze sobą połączy.

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni (180 z termoobiegiem, gaz 6). Wyjmij ciasto i rozłóż na delikatnie posypanej mąką powierzchni i wałkuj aż do momentu, gdy starczy na wyłożenie 23-centymetrowej formy do pieczenia. Jeśli ciasto będzie się rozrywało – wystarczy uzupełniać braki jego nadmiarem. Odetnij nadmiar ciasta.

Wyłóż odpornym na przywieranie i tłuszcz papierem do pieczenia lub pergaminem i wysyp wysuszoną fasolę lub groch, dla obciążenia dna. Następnie piecz w ten sposób przez 10 minut.

Wyjmij papier oraz groch. Wykonaj widelcem dużo dziur w dnie ciasta i piecz jeszcze przez kolejne 10-15 minut aż do uzyskania struktury biszkopta.

Gdy ciasto będzie się piekło, przygotuj farsz. Połącz ze sobą cukier i masło aż do uzyskania jednolitej pasty. Dodaj jajka i odrobinę mąki razem z migdałami. Przełóż przy pomocy łyżki do formy pieczeniowej. Rozłóż plastry brzoskwini równomiernie na tarcie i piecz przez 30-40 minut aż do zezłocenia. Gdy ostygnie po pieczeniu, posmaruj dżemem z brzoskwini na wierzchu.