Lek Ketonal a ból korzonków

Ból korzonków odczuwany jest w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Same korzonki to nic innego jak włókna nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego. Są strukturami bardzo delikatnymi i bardzo wrażliwymi na ucisk. Ból korzonków jest określany jako „łamiący w pół”. W jaki sposób można szybko pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości?

Objawy zapalenia korzonków

Ból korzonków najczęściej pojawia się po 50 roku życia, chociaż nie jest to regułą. Ataki bólowe są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Pojawiają się w dolnej partii pleców, lecz bardzo często ból promieniuje również na inne części ciała, w tym przede wszystkim na pośladki i kończyny. Wszyscy, którzy kiedykolwiek doświadczyli tej przypadłości, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że uniemożliwia ona swobodne poruszanie się, a nawet zwykłe wstanie z łóżka. Ból korzonków oznacza też uporczywe objawy dodatkowe jak drętwienie, uczucie mrowienia, przykurcze mięśni w okolicy kręgosłupa i jego sztywnienie. Możliwa jest także utrata siły w rękach i nogach.

Zdarza się, że przy intensywnych bólach pojawia się także gorączka, silny ból głowy, problemy z oddawaniem moczu oraz symptomy, które mogą być mylone ze zwykłą infekcją czy też przeziębieniem.

Przyczyny bólu korzonków

Najczęstszą przyczyną bólu korzonków jest ucisk spowodowany m.in. przez uraz mechaniczny. Do stanu zapalnego w okolicy odcinka lędźwiowego może dojść również w wyniku licznych chorób zwyrodnieniowych, a nawet dyskopatii. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony korzonków u osób, które podjęły się zbyt intensywnego treningu fizycznego, długotrwale przyjmowały niefizjologiczną dla kręgosłupa pozycję lub też podnosiły ciężkie przedmioty. Z drugiej jednak strony ból korzonków pojawia się również u osób otyłych i takich, które całkowicie stronią do ruchu.

Ataki korzonków bywają następstwem infekcji bakteryjnych i wirusowych, a także zwiastują poważniejsze i przewlekłe choroby jak cukrzyca, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet nowotwory, w tym ich przerzuty do kręgosłupa.

Ketonal na ból korzonków

Powtarzające się ataki bólu korzonków wymagają pilnej wizyty u specjalisty i dokładnej diagnostyki. Ponieważ ciężko funkcjonować z tak uporczywym bólem jedną z metod doraźnych są leki przeciwbólowe. Jednym z tych, które działają szybko i mają w składzie największą dostępną bez recepty dawkę ketoprofenu na rynku, jest Ketonal Active.

Warto jednak pamiętać, że ból korzonków ma tendencję do nawrotów. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są skuteczne jedynie w zmniejszaniu dolegliwości bólowych o niewielkim lub średnim stopniu intensywności. W trudniejszych przypadkach konieczna może okazać się systematyczna rehabilitacja lub masaże wykonane przez fizjoterapeutę. Specjalne ćwiczenia pomogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *