totalny ból nowotworowy

Totalny ból nowotworowy – przyczyny, objawy, symptomy bólowe

Totalny ból nowotworowy to szczególny rodzaj bólu jakiego doświadczają osoby cierpiące na nowotwór. Pacjenci określają ten ból jako wszechogarniający i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Statystycznie kilka milionów osób na świecie doświadczają choroby nowotworowej, a spora część z tych osób boryka się z bólem, cierpiąc z uwagi na brak należytej diagnostyki i leczenia.

Totalny ból nowotworowy – przyczyny i objawy

Ból nowotworowy wiąże się z występowaniem nowotworu. Prawidłowe leczenie raka eliminuje ból nowotworowy w skutecznym stopniu, bowiem zaledwie 5% chorych poddanych leczeniu odczuwa ten rodzaj bólu. Przebieg choroby nowotworowej generuje kilka rodzajów bólu. Zazwyczaj doznaje się dwóch rodzajów, rzadziej ból ten jest urozmaicony na cztery czy więcej rodzajów.

Przyczyną bezpośrednią dolegliwości jest nowotwór, przerzuty do naczyń limfatycznych oraz krwionośnych, przerzuty do kości, owrzodzenia występujące na powierzchni skóry, nacieki na nerwy itd. Inna przyczyną występowania bólu nowotworowego jest wprowadzone leczenie, zwykle odnoszące się do operacji, czy skurczów mięśni, radioterapii. Czasem w wyniku leczenia chory doznaje objawów takich jak uszkodzenie nerwów, czy zapalenie błon śluzowych, martwica kości czy liczne stany zapalne.

Są one powodem bólu i wiążą się z leczeniem nowotworów. Przyczyna bólu bywają również choroby współistniejące jak infekcje typowe dla obniżonej odporności osób chorych na raka oraz zatory, odleżyny czy zakrzepy. Ponadto wyróżnia się ból niezwiązany z nowotworem ale występujący. Do takich bólów należy ból głowy, stawów, żołądka, oraz kręgosłupa.

Choroby wywołujące totalny ból nowotworowy

Choroby wywołujące totalny ból lokalizują się zwykle w kościach, odbycie, drogach moczowych oraz płucach, żołądku, czy jamie ustnej, krtani. Podatne na choroby bywają trzustka, piersi, szyjka macicy oraz prostata.

Symptomy bólowe

Objawy bólu totalnego opisywane są przez chorych jako uczucie kłucia i rozrywania w całym ciele. Często uczucie to potęgują warunki atmosferyczne. Dodatkowo występuje niepokój, lek i rozdrażnienie, brak koncentracji. Ból nie do zniesienia objawia się również bezsennością, nieustannym zmęczeniem i wyczerpaniem, również psychicznym. Pojawia się depresja, wycofanie i samotność.

Ból ten przezwyciężyć można odpowiednio dobranymi środkami uśmierzającymi dolegliwości bólowe. Ponadto chory powinien być otoczony opieką, wsparcie psychologicznym, najlepiej płynącym z życzliwości najbliższych członków rodziny. Warto zwrócić uwagę na to, ze poza bólem totalnym chorzy doznają bólów napadowych, nagłych, przebijających. Mijają one wraz z podaniem leków przeciwbólowych w odróżnieniu od bólu totalnego, który lekami można jedynie tłumić, minimalizować.

Podział totalnego bólu nowotworowego

Praktycy pracujący z chorymi w hospicjach dzielą totalny ból nowotworowy na podtypy. Wyróżnia się ból fizyczny powodowany nowotworem i skutkami ubocznymi leczenia, jak tez ból życiowy związany z troską o bliskich, warunki materialne itp. Poza tym wyróżnia się ból psychologiczny dręczący wyrzutami sumienia i poczuciem winy o zbyt późną diagnozę, niedostateczne leczenie, czy powody zachorowania.

Z tym bólem wiążą się również myśli o bólu i lekiem przed śmiercią. Ostatnim rodzajem bólu jest ból duchowy przejawiający się zamartwianiem się o swój los, zadając pytania o Boga i o to dlaczego choroba dotknęła właśnie mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *