kurkuma

Kurkuma – nie stosuj , jeśli zażywasz któreś z tych leków!

Kurkuma znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości prozdrowotnych. Niektóre z nich niejednokrotnie zostały nawet udowodnione naukowo. Ta popularna przyprawa jest od dawna nieodzowną częścią medycyny naturalnej. Gdy stosowana jest prawidłowo nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Problem pojawia się w momencie kiedy łączy się ją z niektórymi lekami.

Czym jednak jest kurkuma?

To popularna przyprawa, która pochodzi z Azji Południowej. W tamtejszej kuchni oraz lokalnej medycynie stosowana jest od wieków. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą sprzed czterech tysięcy lat!

Zapewnia ogrom korzyści zdrowotnych. Zawiera bowiem potężny składnik aktywny zwany kurkuminą. Wykazuje on działanie przeciwzakrzepowe, anty-rakotwórcze, przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu kurkumina jest stosowana jako naturalny środek przeciw różnym problemom zdrowotnym. Pomimo tego, że kurkuma jest często stosowana jako naturalna i bezpieczniejsza alternatywa dla leków, eksperci od zdrowia ostrzegają, że może wywoływać efekty uboczne w połączeniu z innymi lekami.

Stosowanie leków obniżających krążenie krwi z kurkumą

Kiedy pacjent stosuje regularnie aspirynę, czy klopidogrel zmniejszających krzepliwość krwi nie należy stosować kurkumy, ponieważ jej właściwości połączone z działaniem tych leków może spowodować krwotok wewnętrzny.

Kurkuma a leki zobojętniające kwas żołądkowy

Mowa tu o popularnych lekach na zgagę. Kurkuma przyjmowana z suplementami może powodować uszkodzenia przełyku, ból brzucha, wzdęcia oraz mdłości.

Wpływ kurkumy na cukrzycę

Również diabetycy nie powinni stosować w swojej diecie tej popularnej przyprawy. Może ona bowiem obniżać stopień działania leków. Co więcej ze względu na swoje właściwości powoduje wzrost ryzyka hipoglikemii. Efektem tego jest zaburzenie funkcji poznawczych, problem ze wzrokiem, delirium, niepokój i zachwiania równowagi emocjonalnej.

Warto również pamiętać, że kurkuma może wywoływać reakcje alergiczne, w tym między innymi wysypkę, anafilaksję lub duszności.

Jeśli stosujesz któreś z powyższych leków unikaj kurkumy lub stosuj ją w możliwie najbardziej ograniczonych ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *