Inhalacje na zatoki, katar i kaszel. Domowy sposób na przykre dolegliwości – nebulizacja

Męczą Cię bolące zatoki, dokucza powracający katar i kaszel? Sprawdź domowy sposób na przykre, jesienne, zimowe i wiosenne dolegliwości zdrowotne. Inhalacje nebulizatorem to dobry sposób na nawilżenie górnych dróg oddechowych i skuteczną walkę z chorobą. Jak wykonać inhalacje na zatoki, katar i kaszel? Jakie leki można inhalować z solą fizjologiczną? Oto najważniejsze informacje!

Inhalacje dla zdrowia. Na co pomaga nebulizacja?

Czym jest inhalacja i na co pomaga? To dobry i prosty sposób na poradzenie sobie z dokuczliwymi objawami ze strony narządów górnych dróg oddechowych: katarem, kaszlem, bólem i stanem zapalnym zatok. Podstawowym plusem inhalacji nebulizatorem jest to, że możemy je wykonywać sami, w domowym zaciszu. Jak to zrobić? Praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej oraz artykułach ekspertów dostępnych w sieci. Lista objawów, w przypadku których warto sięgnąć po nebulizator, jest bardzo długa.

Inhalacje na zapalenie zatok

Inhalacje na zatoki są stosowane przez bardzo wiele osób, jednak coraz więcej z nich, zamiast tradycyjnej miski ze słoną wodą, wybiera domową terapię inhalacyjną nebulizatorem. Już samo wdychanie mgiełki z soli fizjologicznej przynosi ulgę i zapewnia swobodne oddychanie. Sól fizjologiczna może być również stosowana do rozcieńczania innych preparatów przeznaczonych do inhalacji, co dodatkowo może uzupełnić leczenie zapalenia zatok.

Chore zatoki — bo tak często o nich mówimy — powodują męczący ból i dyskomfort. Każdy, kto w okresie od jesieni do wiosny cierpi z powodu stanu zapalnego zatok, doskonale zna te objawy: ból głowy, uczucie ciężkości i rozpierania okolic nosa, problemy ze swobodnym oddychaniem przez niedrożny nos, katar i kaszel, którym nierzadko (zwłaszcza przy zaawansowanym stanie zapalnym) towarzyszy gorączka. Nawilżenie dróg oddechowych powinno być pierwszym krokiem w walce z zatkanymi, bolącymi zatokami.

Inhalacje na katar

Katar — zwłaszcza jeśli często powraca lub trwa długo — może być wyjątkowo uciążliwą dolegliwością. Z tym problemem zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Okazuje się, że domowe sposoby na walkę z katarem i nieżytem górnych dróg oddechowych mogą być bardzo skuteczne. W takim przypadku także doskonale sprawdzą się inhalacje wykonywane przy użyciu nebulizatora. Urządzenie zamienia płynny roztwór NaCl na delikatną mgiełkę, która za pomocą maseczki (lub ustnika) trafia do naszych ust, gardła, nosa i płuc. Dzięki temu nawilżamy „zmęczony” nos, zapewniamy mu regenerację, co przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia. 

Inhalacje na kaszel suchy i mokry

Kaszel często towarzyszy chorobom górnych dróg oddechowych i bywa utrapieniem dorosłych i dzieci w sezonie jesiennym czy wiosennym. Tu także warto stosować inhalacje przy użyciu nebulizatora. Mechanizm działania leczniczej mgiełki z soli fizjologicznej będzie podobny jak w przypadku kataru czy zapalenia zatok. Nawilżony układ oddechowy może w końcu „odpocząć” po wielu dniach podrażnienia Nebulizacja preparatami w postaci roztworu NaCl sprawia, że preparat trafia bezpośrednio na błonę śluzową gardła czy podrażnioną krtań.

Inne wskazania do stosowania inhalacji

Nebulizacja jest częścią leczenia wielu chorób układu oddechowego: astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zapalenia: oskrzeli, oskrzelików, zatok przynosowych, krtani, nagłośni i tchawicy. Wykonywanie inhalacji nebulizatorem to skuteczny sposób działania w przypadku poważnych chorób dróg oddechowych, ale też codziennych dolegliwości — na czele z przewlekłym nieżytem nosa i gardła.

Domowe inhalacje z soli fizjologicznej i leki do inhalacji. Jakie wybrać?

Dostępne na rynku preparaty oparte na soli fizjologicznej mogą różnić się stężeniem NaCl:

  • roztwory izotoniczne — sól fizjologiczna — w których stężenie chlorku sodu wynosi 0,9%,
  • roztwory hipertoniczne — w których stężenie chlorku sodu jest większe niż 0,9%.

Pierwsze z nich pozwolą nawilżyć powierzchnię nabłonka górnych dróg oddechowych oraz są bazą do leków podawanych metodą wziewną. Te drugie (sól hipertoniczna) pozwalają rozrzedzić i wykrztusić zalegającą wydzielinę. Im większe stężenie NaCl, tym silniejsze działanie wykrztuśne. Warto dodać, że wysokoprocentowych roztworów soli do nebulizacji nie należy stosować na noc, bo wykrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny nie idzie w parze ze spokojnym snem.

Korzystając z roztworu hipertonicznego, nie możemy już podawać do dróg oddechowych leku rozpuszczanego w soli — do inhalacji należy wtedy stosować samą sól hipertoniczną. Inne leki — np. zalecone przez lekarza — podajemy z roztworem izotonicznym soli fizjologicznej (0,9% NaCl). W aptekach dostępne są także preparaty z roztworem soli fizjologicznej lub hipertonicznej z dodatkowymi składnikami — np. kwasem hialuronowym lub Ektoiną. Preparaty do nawilżania dróg oddechowych i leczenia infekcji górnych dróg oddechowych oparte na roztworze chlorku soli są dostępne bez recepty.

Jak wykonać inhalację inhalatorem?

O czym należy pamiętać, decydując się na podanie leku drogą inhalacji nebulizatorem? Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego preparatu — przykłady opisaliśmy powyżej. Jak zawsze, gdy stosujemy wyroby mające poprawić stan naszego zdrowia, warto przed ich użyciem zapoznać się z ulotką przygotowaną przez producenta.

Korzystając z nebulizatora wystarczy wlać do pojemnika urządzenia roztwór NaCl (najczęściej ampułkę o pojemności 5 ml). Inhalator zamieni płyn na delikatną mgiełkę uwalniana do ustnika lub maseczki. Ważne, by ta w miarę szczelnie przylegała do naszej twarzy, co ułatwi wdychanie rozpylanego preparatu i pozwoli uniknąć jego strat.

Jeśli zdecydujesz się na inhalację solą fizjologiczną — samą lub jako metodę podania leku — wybierz preparat, który polecają lekarze i farmaceuci. Jakie są jeszcze zalety inhalacji? Inhalacja nebulizatorem pozwala na skuteczniejsze „dostarczenie” preparatu niż w przypadku wykorzystania np. inhalacji z wykorzystaniem pary wodnej. Ważne! Do nebulizacji należy stosować tylko preparaty stworzone właśnie w tym celu — tak jak wyroby opisane powyżej.

Źródła: 

  • Emeryk A., Pirożyński M., Nebulizacja: czym, jak, dla kogo, kiedy? Polski Konsensus Nebulizacyjny
  • Zdrowe Rozwiązania | Roztwór do nebulizacji bez recepty – który wybrać?
  • Zdrowe Rozwiązania | Inhalator tłokowy – jaki wybrać? Nebulizator pneumatyczny #zdrowomieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *