Zastosowanie rezonansu magnetycznego w medycynie sportowej

Medycyna sportowa to stosunkowo nowa i interdyscyplinarna dziedzina, która swoje zainteresowanie skupia na tym, co dzieje się w organizmie człowieka pod wpływem aktywności ruchowej lub jej braku. Zawiera w sobie elementy interny, pediatrii, ortopedii, chirurgii ogólnej, fizjoterapii i wielu innych specjalności. Wykorzystuje nowoczesne technologie do diagnozowania i leczenia schorzeń, w tym również obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. W tym artykule dowiesz się, kiedy warto skorzystać z tego badania i na czym ono polega!

Co można osiągnąć dzięki wykorzystaniu rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny (MRI) to metoda obrazowania wykorzystująca zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego. Nie wykorzystuje promieniowania, dlatego jest uznawana za stosunkowo bezpieczną, nawet w diagnostyce kobiet w ciąży i małych dzieci. MRI dostarcza obrazów o wysokiej rozdzielczości i dokładności. Moc aparatu do rezonansu magnetycznego określana jest w teslach (T) ‒ obecnie standardem jest korzystanie z urządzeń o mocy przynajmniej 1,5T, natomiast rezonans 3T daje możliwość uzyskania jeszcze dokładniejszych obrazów, przy krótszym czasie badania.

Kiedy lekarz medycyny sportowej może zalecić wykonanie badania MRI?

W medycynie sportowej badanie rezonansu magnetycznego jest wykorzystywane przede wszystkim do diagnozowania patologii kostno-stawowych ‒ od kontuzji aż po zapalenia. Na podstawie obrazów uzyskanych w MRI lekarz z dużą dokładnością może określić, gdzie leży patologia, jakie zabiegi rehabilitacyjne mogą być skuteczne w jej leczeniu, ewentualnie ułatwia zaplanowanie zabiegu operacyjnego. MRI wykorzystuje się również do badania kręgosłupa i rdzenia kręgowego, by uwidocznić ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych.

Zarówno do MRI stawów, jak i kręgosłupa wraz z rdzeniem kręgowym, wskazane jest korzystanie z aparatu o mocy 3T, który jest aktualnie dostępny w pracowni MULTI MED.

Przygotowanie i przebieg rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Czasem jest wykonywany ze wzmocnieniem kontrastowym, wówczas należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi nie wcześniej niż 14 dni przed MRI i przynieść wynik ze sobą w dniu badania. Pacjent zostanie poinformowany o takiej konieczności podczas rejestracji. Poza tym rezonans nie wymaga specjalnego przygotowania. Oczywiście, warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. Przed badaniem należy pozostawić wszystkie metalowe elementy w osobnym pomieszczeniu, nie ma konieczności ściągania ubrań. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie wjeżdża do aparatu. Podczas badania w urządzeniu panuje spory hałas, dlatego pacjent jest zaopatrywany w ochronniki słuchu. Rezonans magnetyczny trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po badaniu pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *