Ekspres ciśnieniowy czy kolbowy – który lepszy?

Chcesz cieszyć się aromatyczną kawą każdego ranka? Przyda ci się odpowiedni ekspres! W zależności od potrzeb i budżetu, masz wiele możliwości do wyboru. Który sprzęt będzie najlepszy? To zależy od wielu czynników. Sprawdź, czy lepszą opcją będzie dla ciebie ekspres ciśnieniowy automatyczny czy może kolbowy! W tym poradniku dowiesz się, czym się różnią!

Jak wybrać ekspres do kawy – najważniejsze kwestie

Zanim wybierzesz ekspres, powinieneś odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą ci określić czego właściwie potrzebujesz:

  • jaką kawę lubisz najbardziej;
  • ile kaw dziennie przygotowujesz;
  • czy masz czas i chęć, by zaangażować się w proces przygotowania kawy;
  • jaki masz budżet;
  • ile masz miejsca na blacie.

Kluczowe pytania – o ulubioną kawę i budżet – pozwolą określić, czy lepszym wyborem będzie dla ciebie ekspres automatyczny czy kolbowy. Oba należą do ekspresów ciśnieniowych (wraz z ekspresami kapsułkowymi), które zakładają przygotowywanie aromatycznego napoju z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia. Oprócz ekspresów ciśnieniowych, na rynku są także przelewowe – tam napój powstaje na innej zasadzie. Z pewnością kojarzysz ekspresy przelewowe z amerykańskich filmów, gdzie kawa serwowana jest ze szklanego dzbanka.

Dzisiaj jednak stoisz przed decyzją: ekspres ciśnieniowy automatyczny czy kolbowy? Pora przyjrzeć się ich największym zaletom!

Ekspres kolbowy – dlaczego warto?

Ekspres kolbowy to naturalny wybór do niewielkiej kuchni – zajmuje mało miejsca na blacie. To również racjonalna decyzja, gdy nie chcesz wydawać większych kwot na ekspres ciśnieniowy automatyczny. Zwykle ekspres kolbowy to kwestia kilkuset złotych, a nie kilku tysięcy. Za tego rodzaju sprzętem przepadać będą prawdziwi kawosze, którzy mogą mieć wpływ na każdy element procesu przygotowania aromatycznego napoju. Pamiętaj, że do tego rodzaju ekspresu potrzebujesz kawy mielonej – dobrze więc zaopatrzyć się też w elektryczny młynek do kawy!

Czy ten model ma minusy? To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą – przygotowanie kawy wymaga twojego sporego zaangażowania. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z takiego sprzętu, potrzebujesz chwili, by opanować podstawy przygotowania ulubionego napoju.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny – najważniejsze cechy

W takim razie może zdecydujesz się na ekspres ciśnieniowy automatyczny? To dobry pomysł, jeśli zależy ci na szybkim przygotowywaniu kawy – wystarczy wcisnąć kilka przycisków na wygodnym panelu, by napój był gotowy w kilka chwil. Masz tutaj zwykle duże możliwości personalizacji kawy, a także – zapisywania ustawień. To zwykle wygodne rozwiązanie, gdy odwiedzą cię goście. Docenisz ekspres tego rodzaju, gdy będziesz eksperymentować z różnymi mieszankami ziaren, szukając najlepszej dla siebie. Wszystkie automatyczne ekspresy do kawy wbudowany młynek – nie potrzebujesz więc dodatkowego sprzętu.

Czy tak dopracowane urządzenie ma wady? Oprócz ceny, która potrafi sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, to sprzęt, który zajmuje sporo miejsca na blacie. Trzeba jednak przyznać, że prezentuje się wówczas elegancko! Design to mocna strona ekspresów automatycznych. Pamiętaj też, że to stosunkowo głośne urządzenia – mogą urządzić rano pobudkę!

Ekspresy do kawy w sklepie MediaMarkt to wiele zróżnicowanych urządzeń! Możesz postawić na modele kolbowe lub automatyczne – wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i jaki masz budżet. Sprawdź nie tylko parametry techniczne, ale również opinie użytkowników – to ważna podpowiedź przed zakupem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *