Zwichnięcie stawu skokowego – diagnostyka oraz sposoby leczenia

Zwichnięcie kostki (stawu skokowego) to uraz, który można pomylić ze skręceniem, choć jest od niego znacznie poważniejszy. Zbagatelizowanie problemu jest najczęstszą przyczyną niebezpiecznych powikłań, dlatego uraz stawu skokowego należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i zaplanuje leczenie. Sprawdź, jakie są objawy zwichnięcia kostki. Dowiedz się również, jak wygląda diagnostyka i leczenie tego urazu.

Zwichnięcie stawu skokowego – objawy

Przy zwichnięciu kostki najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból stawu skokowego. Dolegliwości bólowe pojawiają się w momencie zwichnięcia, z biegiem czasu są coraz bardziej dotkliwe i nasilają się podczas próby poruszania kończyną. W obrębie stawu skokowego pojawia się również krwiak, dodatkowo zaobserwować można opuchliznę kostki. Zwichnięcie stawu skokowego powoduje trudności z chodzeniem i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Zwichnięcie kostki a skręcenie – czym się różni?

Zwichnięcie torebki stawowej kostki nie jest tym samym co skręcenie kostki. Zwichnięciem określa się nieprawidłowe przemieszczenie się względem siebie kości, zazwyczaj kości skokowej i piszczelowej, a także innych elementów składających się na staw skokowy. Skręcenie to z kolei naciągnięcie lub naderwanie więzadeł stawu, któremu towarzyszy uszkodzenie torebki stawowej.

Jak wygląda diagnostyka urazu stawu skokowego?

W przypadku zwichnięcia stawu skokowego kluczowa jest szczegółowa diagnostyka. Ostateczną diagnozę powinien postawić ortopeda. Lekarz przeprowadzi wywiad, aby ustalić przyczynę wystąpienia urazu, następnie wykona badanie fizykalne. Na tej podstawie podejmie dalsze kroki i najprawdopodobniej zaleci wykonanie dodatkowych badań. W diagnostyce urazu kostki zastosowanie znajduje przede wszystkim prześwietlenie rentgenowskie (RTG) i ultrasonografia (USG). Badania pozwalają ustalić stopień urazu i wykluczyć poważniejsze zmiany. Ortopeda może dodatkowo skierować na tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI).

Zwichnięcie stawu skokowego – leczenie

Kontuzje stawu skokowego da się wyleczyć i wrócić do całkowitej sprawności. Leczenie uzależnione jest od rodzaju kontuzji i stopnia nasilenia objawów. W przypadku urazu i stopnia zaleca się przede wszystkim ograniczenie aktywności ruchowej, chłodzenie kostki oraz noszenie specjalnego stabilizatora. Uraz kostki II stopnia jest poważniejszy, dlatego konieczne będzie odciążenie nogi aż do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych. Przy urazie kostki stopnia III leczenie zachowawcze może okazać się niewystarczające, a ostatecznością jest operacja.

Jak łagodzić ból kostki?

Ból towarzyszący zwichnięciu kostki czasem jest bardzo uciążliwy – wtedy można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Takim lekiem jest Diky w formie aerozolu. Preparat zawiera diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym o stężeniu 4%. Dzięki zawartości olejku miętowego Diky zapewnia przyjemny efekt chłodzący. Produkt przeznaczony do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz leczenia stanu zapalnego.

Zwichnięcie stawu skokowego – rehabilitacja

Po skręceniu kostki niezbędna jest również fizjoterapia. Rehabilitacja pozwala przywrócić pełną funkcję oraz sprawność stopy i wrócić do aktywności sprzed kontuzji. Plan pourazowej rehabilitacji dostosowywany jest do rodzaju urazu, objawów, poziomu aktywności i ogólnego stanu zdrowia. Zazwyczaj jednak na początku terapii fizjoterapeuta skupia się na wyeliminowaniu dolegliwości bólowych. Rehabilitacja nie tylko umożliwia powrót do pełnej sprawności, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego urazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *