Jak stres wpływa na zaostrzenie objawów zespołu jelita drażliwego?

IBS, czyli zespół jelita drażliwego, to przewlekła choroba jelit, która w dużym stopniu może zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Na razie nie została określona jedna konkretna przyczyna występowania dolegliwości. Nie ma także całkiem skutecznego lekarstwa na tę chorobę. Jedyną opcją na poprawę jakości życia jest leczenie objawowe, a więc złagodzenie dyskomfortu i poprawa warunków życia.

Objawy jelita drażliwego

Jelito drażliwe objawia się między innymi:

  • bólem brzucha;
  • nieprawidłowym rytmem wypróżnień (biegunki, zaparcia);
  • wzdęciami;
  • nadprodukcją gazów;
  • uczuciem ciężkości po posiłku.

Szacuje się, że na IBS choruje ok. 10-20% populacji, a schorzenie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyny powstania dolegliwości mogą być różne i choć aktualnie nie wiadomo, co tak naprawdę powoduje schorzenie, można stwierdzić, jakie czynniki wpływają na zaostrzenie objawów.

Jednym z największych katalizatorów dolegliwości jelitowych przy zespole jelita drażliwego jest stres. Często bardzo trudno go uniknąć, co pogarsza jakość życia osób cierpiących na IBS, gdyż przez problemy żołądkowe trudniej radzą sobie oni z sytuacjami stresowymi. Zobaczmy, jak stres wpływa na zaostrzenie objawów przy jelicie drażliwym i jak możemy sobie pomóc w trudnych sytuacjach.

Stres a zespół jelita drażliwego

Badania wykazują, iż osoby cierpiące na czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, takie jak IBS, silniej odczuwają skutki stresu, co sprawia, że gorzej reagują na nerwowe sytuacje i mają problemy z radzeniem sobie z ich konsekwencjami. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku dużego zdenerwowania bardzo często dochodzi do zaostrzenia objawów jelita drażliwego. Pojawiają się bóle brzucha, biegunki i często zdarza się, że w sytuacji stresowej osoba chora czuje silną potrzebę pójścia do ubikacji. Wiąże się to z ogólnym zwiększeniem lęku przed wystąpieniem sytuacji stresowej, co może doprowadzić do tego, że chory wycofa się z życia publicznego, aby tylko takich problemów uniknąć. To z kolei może spowodować pogorszenie samooceny i zwiększenie uczucia izolacji, co ma duży wpływ na jakość życia osoby z dolegliwościami jelitowymi.

Leczenie zespołu jelita drażliwego polega głównie na objawowym zwalczaniu dolegliwości lekami rozkurczowymi i wspomagającymi prawidłową pracę jelit, takimi jak Iberogast. Jeżeli jednak dochodzi do tego, że chory strasznie boi się jakiejkolwiek sytuacji stresowej i przez to nie potrafi normalnie funkcjonować, konieczna może okazać się pomoc psychoterapeuty. U wielu pacjentów zaobserwowano pozytywny wpływ terapii behawioralnych, relaksacyjnych i systemowych. W trudnych przypadkach stosuje się także leki przeciwdepresyjne.

Jak stres wpływa na zaostrzenie IBS – podsumowanie

Zespół jelita drażliwego to uciążliwa dolegliwość, której przyczyny w dalszym ciągu nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że w wielu przypadkach stres w znacznym stopniu zaostrza objawy. Unikanie sytuacji stresowych jest najlepszą formą terapii, jednak każdy wie, iż nie zawsze jest to możliwe. Odpowiednia dieta połączona ze środkami wspomagającymi leczenie oraz stosowną psychoterapią powinna pomóc na tyle, że chory nauczy się dobrze funkcjonować w trudnych sytuacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *