Psychoterapia par. Kiedy powinniście się na nią zdecydować?

Kryzysy w związku mają różne nasilenie i powody. Nie zawsze też udaje się zażegnać je w domowym zaciszu. Niezbędna wówczas jest pomoc specjalisty.

Terapia par w wielu przypadkach pozwala uratować nawet związki znajdujące się w głębokim kryzysie. Zanim partnerzy podejmą decyzje o rozstaniu, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego psychoterapeuty i spróbować wspólnie pokonać problemy stojące na drodze do wspólnego, szczęśliwego życia. W jakich sytuacjach terapia dostępna między innymi na www.cplwowska.pl okaże się niezbędna? Jakie sygnały powinny skłonić was do umówienia się na sesję przeprowadzoną wspólnie z partnerem? Oto 5 najważniejszych powodów do odbycia terapii partnerskiej.

Kiedy wybrać terapię par? Powtarzanie schematów kłótni

Jednym z najczęstszych powodów skłaniających pacjentów do podjęcia terapii partnerskiej jest napięta atmosfera, często określana jako „gęsta”. W takich przypadkach nawet pozorne drobiazgi mogą stać się zarzewiem poważnej kłótni. Często obserwowanym przez terapeutów zjawiskiem jest też powtarzanie tych samych schematów konfliktów. Ich źródła są wciąż te same, podobnie jak przebieg, jak i zakończenie, które nie rozwiązuje żadnego z trapiących związek problemów. Kiedy podobne objawy obserwujecie w swoim związku, jak najszybciej poszukajcie specjalistycznej pomocy.

Terapia małżeńska – kiedy? Zdrada małżeńska i jej przyczyny

Zdrada należy na pewno do najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi może stanąć łączący dwoje ludzi związek. Poważnie nadszarpuje zaufanie do partnera i często wyklucza jakiekolwiek szanse na odbudowanie relacji. Zdarza się jednak, że obie strony wyrażają wolę ratowania ich relacji. W takich przypadkach zadaniem terapeuty powinno być nie tylko uporanie się ze skutkami zdrady, ale też znalezienie i przepracowanie jej powodów – zazwyczaj niedocenienia, niedoboru uwagi lub uczucia bycia niekochanym przez jedną ze stron.

Terapia partnerska – sygnały. Brak lub zbyt rzadkie współżycie

Przyczyną problemów w związku często bywa też brak seksu lub fakt, że jest on zbyt rzadki. W skrajnych przypadkach może on doprowadzić do wspomnianej zdrady, niemal zawsze jednak prowadzi do erozji danej relacji – tę kwestię koniecznie należy przepracować wspólnie z terapeutą. Podobnie jest w przypadku innych łóżkowych problemów – seksualnych dysfunkcji jednego lub obu partnerów lub bezpłodności, która na związek starający się o dziecko działa bardzo destrukcyjnie.

Kiedy zapisać się na terapię? Brak wspólnego spędzania czasu

Wspólne spędzanie czasu i łączące obu partnerów zainteresowania to jeden z najważniejszych filarów każdego związku. Gdy zauważacie, że z naszym partnerem spędzacie coraz mniej czasu i nie towarzyszycie sobie w codziennych czynnościach, być może warto skonsultować to wspólnie z terapeutą – tego, jak będzie wyglądała współpraca, dowiecie się na stronie https://cplwowska.pl/terapia-malzenstw-par.

Kiedy wybrać terapię par? Duża rozbieżność poglądów i celów

Terapia par okaże się też konieczna w przypadku braku zgody co do wizji dalszego wspólnego życia. Może tu chodzić między innymi o kwestie wychowania dzieci, wyboru miejsca zamieszkania czy inwestycji finansowanych ze środków obojga partnerów. Jeżeli nie potraficie dojść do porozumienia podczas spotkań sam na sam, pomoc terapeuty może być znacznym ułatwieniem i ważną pomocą w wyjściu z kryzysu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *