Ból oczu

Ból oczu – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Ból oczu to dolegliwość dotykające niemal każdego w pewnym momencie życia. Czasami stan ten poprawia się samoistnie, ale może też być oznaką czegoś poważniejszego.

Ból oka jest często opisywany jako palący, ostry, strzelający, matowy, ziarnisty, uczucie „czegoś w oku”, ucisk, pulsowanie lub kłucie. Czasami ból pochodzący z oka jest mylony z innymi objawami, takimi jak ból głowy, ból zatok, ból zęba lub migrena. Ból oczu jest częstym powodem, dla którego ludzie szukają pomocy medycznej od swojego lekarza (lub okulisty, lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu).

Ból oczu – przyczyny

Przyczyny bólu oka można podzielić na dwie szerokie kategorie: ból oka i ból orbity.

 • Ból oka jest bólem oczu pochodzącym z wrażliwych na ból zewnętrznych struktur powierzchni oka.

Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych problemów z oczami. Zapalenie spojówek może być alergicznym, bakteryjnym, chemicznym lub wirusowym zapaleniem spojówki (jest to delikatna błona pokrywająca powieki i zakrywająca gałkę oczną). Ból jest zwykle łagodny. Swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie są typowymi objawami związanymi z zapaleniem spojówek.

Uszkodzenia rogówki i owrzodzenia rogówki są również powszechnymi stanami, które powodują ból oczu. Rogówka jest przezroczystą powierzchnią oka. Otarcia powstają od zadrapań na powierzchni rogówki, takich jak uraz, obce ciało w oku lub nadmierne używanie soczewek kontaktowych . Owrzodzenia pojawiają się w wyniku infekcji lub otarć. Ciała obce dają wrażenie, że coś jest w oku. Ciała obce powodują ból oka podobny do otłuszczenia rogówki.

Oparzenia chemiczne i poparzenia światłem są także istotnymi przyczynami bólu oka. Oparzenia chemiczne pochodzą z narażenia oczu na substancje kwasowe lub zasadowe, takie jak domowe środki czyszczące lub wybielacze. Oparzenia lampą błyskową występują przy pracy w intensywnych źródłach światła, takich jak spawanie łukowe lub promieniowanie ultrafioletowe kabin opalających, gdy używana jest niewłaściwa ochrona oczu. Nawet intensywny słoneczny dzień może spowodować oparzenie rogówki. Ból orbitalny opisywany jest jako głęboki, tępy ból za lub w oku. Ten ból jest często spowodowany chorobami oczu.

Jaskra o zamkniętym kącie przesączania może powodować ból oczodołu, chociaż większość przypadków jaskry ma odmianę otwartą i jest bezbolesna. Jaskra jest spowodowana wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego lub wewnętrznego ciśnienia w oku, co może ostatecznie prowadzić do wad wzroku, a nawet ślepoty, jeśli nie jest leczone odpowiednio szybko. Ciśnienie wewnątrzgałkowe może wzrosnąć z powodu zablokowania odpływu lub zwiększonej produkcji cieczy wodnistej (płynu, który okala oko wewnętrzne). Zazwyczaj obserwuje się ją u osób starszych.

Najczęstsze problemy związane z bólem oczu:

 • zapalenie lub infekcja powieki, które zazwyczaj nie jest bolesne
 • zapalenie spojówek – przyczyną może być alergia lub infekcja (wirusowa lub bakteryjna). naczyń krwionośnych znajdujących się w nabłonku spojówek.
 • uraz rogówki
 • infekcje rogówki (zapalenie rogówki) – stan zapalny, kiedy zakażona rogówka ulega infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
 • ciała obce coś w oku.

Objawy i oznaki związane z bólem oczu

Ból jest odczuciem subiektywnym. Każda osoba może inaczej interpretować ból. Dyskomfort w okolicy skroniowej lub na czole jest często spowodowany napinaniem mięśni twarzy po użyciu oczu do pracy wymagające widzenia z bardzo bliskiej odległości. Jest to powszechnie występujące zjawisko i zwykle nie jest związane z żadną chorobą oczu.

Inne objawy często opisywane przez osoby doświadczające bólu w oku i wokół niego obejmują:

 • Częściowa lub całkowita utrata widzenia
 • Ekstremalna wrażliwość na światło
 • Rozdzierający ból
 • Podwójne widzenie
 • Kolorowe koła lub aureole wokół źródeł światła
 • Plamy, pajęczyny lub cienie widoczne przed oczami
 • Ograniczenie normalnego ruchu gałek ocznych
 • Ból związany z ruchem oka w różnych kierunkach
 • Uczucie błysków lub smug światła
 • Ostry ból głowy połączony z bólem oka

Wszystkie te objawy powinny być ocenione przez okulistę lub innego specjalistę medycznego.

Kiedy należy szukać pomocy medycznej w przypadku bólu oczu?

Jeśli ktoś odczuwa ból oka, należy zasięgnąć porady u lekarza lub okulisty jak to tylko możliwe i najlepiej bezpośrednio. Trudno jest przez telefon określić nasilenie bólu oka lub postawić diagnozę bez badania pacjenta. Ze względu na specjalistyczny charakter sprzętu niezbędnego do badania wzroku, większość badań związanych z oczami zwykle wykonuje się w gabinecie okulisty. Jeśli okulista nie jest dostępny, należy udać się do oddziału ratunkowego szpitala, który dysponuje niezbędnym sprzętem do oceny stany oczu.

Wszelkie bóle oczu związane z oparzeniami (chemicznymi lub świetlnymi) wymagają natychmiastowego leczenia.

Ból oka związany z utratą wzroku, utratą ruchów gałek ocznych, bolesnym ruchem gałek ocznych, obrzękiem gałki ocznej, obluzowaniem gałki ocznej i silnym bólem głowy to dolegliwości, które muszą zostać natychmiast dokładnie zbadane przez okulistę lub innego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *