anoreksja seksualna

Anoreksja seksualna – strach przed seksem, awersja seksualna, leczenie

Anoreksja seksualna w odniesieniu do żywienia jak i seksu mają wiele wspólnego. Leczenie jest ich bardzo podobne, również przyczyny są zbliżone. Anoreksja seksualna to nie mit. Osoby cierpiące na ten rodzaj wstrętu trudno jest namówić do seksu a jeszcze trudniej zapewnić poprzez seks przyjemności.

Anoreksja seksualna – chorobliwy strach przed seksem

Sama myśl o seksie dla anorektyków seksualnym powoduje odrazę i koszmary. Takie osoby zrobią wszystko aby nie uprawiać seksu i uciec od współżycia. Często osoby te oszukują partnerów i nie przyznają się do problemu. Kobiety wymawiają się migreną, mężczyźni zmęczeniem lub bólem żołądka.

Powodem anoreksji seksualnej mogą być uprzedzenia, problemy z dolegliwościami w związku z innymi chorobami, obawa przed ciążą, grzechem itd. szybka pomoc seksuologa może wyleczyć anoreksję. Gdy braknie tej konsultacji wówczas związek wisi na włosku i może ulec rozpadowi, co jest kwestią czasu.

Anoreksja seksualna – awersja seksualna

To zaburzenie obejmuje psychikę i dotyczy w równym stopniu kobiet co mężczyzn. Oziębłość emocjonalna sprzyja pojawieniu siew związku anoreksji tego typu. Chory robi wszystko by tylko nie współżyć i wmawia sobie podświadomie iż współżycie jest złe. Zarówno w anoreksji żywieniowej jak i tej seksualnej powodem jest niska samoocena, kompleksy i problemy emocjonalne, czasem zawodowe.

Oziębłość seksualna to często skutek depresji, załamania nerwowego lub stanu permanentnego zmęczenia wywołanego np. przepracowaniem. Zdarza się też że to wynik wcześniejszych złych doświadczeń, w tym molestowania, gwałtu i złego traktowania. Bywa powodem także nieudany związek, wczesne podjęcie współżycia.

Anoreksja seksualna – oziębłość kobieca

Oziębłość kobieca to stan opisany w psychologii. To właśnie kobiety częściej zgłaszają się po poradę do psychologa, seksuologa. Najczęściej przyczyną są traumy z dzieciństwa, zaburzenia sensoryczne, nadwrażliwości. Polskie anorektyczki zaczynają chorować najczęściej pod wpływem problemów z partnerem czy pracą.

Dzieciństwo jest powodem anoreksji aż u 10% anorektyczek. Z seksem jest o tyle trudniej, iż problem można latami bagatelizować co więcej może być nierozpoznany. Jedzenie jest niezbędne do życia, tymczasem seks nie.

Mimo wszystko brak seksu także może rzutować na zdrowie i ogólny stan zdrowia. Osłabieniu ulega układ krążenia i odporność, ponadto spada ciśnienie krwi, częstym objawem jest apatia, zniechęcenie i brak sił. To krótka i szybka droga do depresji. Według niektórych teorii seks wydłuża życie a jego brak skraca.

Anoreksja seksualna – nastawienie, motywacja i leczenie

Problemu nie można pomijać a należy podjąć leczenie. Terapia jest trudna bowiem skupia się na zmianie postawy i nastawienia do seksu. Potrzebne ku temu jest przekonanie iż obecna postawa jest zła i nieakceptowalna.

To utrudnia leczenie, gdyż dla wielu osób anoreksja seksualna jets po prostu wygodna. Anoreksja seksualna dotyczy jednej na 10 kobiet – w wieku do 24 lat oraz siedmiu na 10 powyżej 45 lat. Dane te są dość niepokojące zwłaszcza gdy patrzymy na to jak niewiele osób zgłasza się po fachową pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *