Przepuklina mosznowa

Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny

Przepuklina mosznowa – stanowi jedną z odmian przepukliny brzusznej i jest z nią dość blisko spokrewniona. Charakteryzuje się przemieszczeniem zawartości worka przepuklinowego do moszny stąd tez nazwa przepuklina mosznowa. Dzieje się tak w wyniku powstania w kanale pachwinowym otworu w powłoce brzusznej. Przepuklina mosznowa zaliczana jest do przepuklin nieodprowadzanych. Co to oznacza? Otóż zmiany przepuklinowe są nieodwracalne a zawartości worka przepukliny nie można usunąć.

Najczęściej występującymi przepuklinami są:
– przepukliny pachwinowe
– przepukliny pępkowe
– przepukliny brzuszne w kresie białej
– przepukliny pooperacyjne
– przepukliny mosznowe itp.

Przepuklina mosznowa jest odmianą przepukliny pachwinowej i dotyczy tylko chłopców. Pojawia się, gdy jelito schodzi w dół do worka mosznowego, tworząc wypukłość na mosznie. Ten rodzaj przepukliny może osiągać duże rozmiary i jest jedną z najczęściej operowanych. Dolegliwość ta dość często towarzyszy wodniakowi jądra.

Przyczyny – przepuklina mosznowa

Przepuklina mosznowaNie ma określonej jednej grupy wiekowej która jest bardziej lub mniej narażona na wystąpienie przepukliny mosznowej. Schorzenie pojawia się u niemowlaków, jak też w okresie dorosłym, przeważnie u mężczyzn. Dopatrując się przyczyn które powodują powstanie przepukliny mosznowej to wśród niemowlaków ich źródła upatruje się nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Wśród czynników mający bardzo duży wpływ na patologie płodu wskazuje się między innymi spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Jedną z przyczyn występowania przepukliny mosznowej wśród mężczyzn wieku dojrzałego może być przerost prostaty, problemy i liczne zaburzenia z oddawaniem moczu itp. Podwyższone ryzyko dotyczy panów z nadwagą. Do grupy ryzyka zaliczyć należy także mężczyzn u których występują częste, poważne zaparcia.

Objawy – przepuklina mosznowa

Wśród najczęściej występujących i charakterystycznych objawów przepukliny mosznowej zalicza się miedzy innymi:

– pojawienie się miękkiego guzka w mosznie, który rzadko ulega cofnięciu. Guzek staje się bardziej widoczny przy wysiłku fizycznym lub przy kaszlu.
– ból i pieczenie,
– nasilenie dyskomfortu w trakcie ostrego kaszlu,
– ból w trakcie napinania mięśni.

W wyniku powyższych objawów może nastąpić powikłanie polegające na uwięźnięciu przepukliny. Ściśnięte jelito nie ma dostępu do odpowiedniej ilości krwi, co powoduje niedokrwienie i rozwój martwicy, a ta stanowi zagrożenie życia. W celu zapobiegnięcia powyższej sytuacji i chociaż w sposób minimalny zmniejszyć objawy przepukliny mosznowej należy delikatnie wciskać ją z powrotem do jamy brzusznej. Nie jest to jednak rozwiązanie które wyeliminuje problem dlatego po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza specjalisty. Jedynym rozwiązaniem mającym na celu wyleczenie się z przepukliny mosznowej jest leczenie chirurgiczne.

Leczenie przepukliny mosznowej

Przepuklina mosznowa to bardzo poważne schorzenie którego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Dlatego po zaobserwowaniu jakichkolwiek z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań. Specjalista może dodatkowo zlecić wykonanie USG które ma na celu potwierdzenie diagnozy.

Leczenie przepukliny mosznowej polega wyłącznie na wykonaniu zabiegu chirurgicznego. W odniesieniu do dziecka zabieg wykonuje się zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia. Przepuklina mosznowa jest poważną dolegliwością, dlatego nie można lekceważyć jej objawów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku pojawienia się guza w obszarze moszny należy zawsze zgłosić się do lekarza i nie czekać aż sytuacja ulegnie pogorszeniu. Warto o tym pamiętać również w przypadku niemowląt, które także wymagają takiego leczenia, a ich przepuklina powinna znajdować się pod kontrolą lekarza przez cały czas oczekiwania na wykonanie zabiegu.

Najpopularniejszą metodą chirurgicznego leczenia przepukliny mosznowej jest hernioplatyka sposobem Bassiniego. W technice tej wykorzystuje się powłoki brzuszne pochodzące z tkanek własnych. Skuteczność tej metody nie jest zbyt duża, dlatego bardziej zaleca się metodę Lichtensteina z użyciem siatki polipropylenowej która stanowi skuteczne zabezpieczenie przed nawrotem problemu. Zabieg można wykonać również metodą laparoskopowa, która jest dużo mniej inwazyjna i pozwala na szybszą rekonwalescencję.  W ciągu kilku tygodni po operacji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W czasie rekonwalescencji zaleca się także dużo chodzenia, które znacznie przyspiesza pełny powrót do zdrowia i sprawności. Wskazaniem do laparoskopii są przepukliny nawrotowe. Wskazaniem do szybkiego przeprowadzenia zabiegu jest uwięźnięcie przepukliny.

Głównymi przeciwwskazaniami do operacji są:

– niewydolność krążenia,
– niewydolność oddechowa,
– zaawansowana choroba nowotworowa.

Przebieg leczenia chirurgicznego przepukliny mosznowej obejmuje:

– w odniesieniu do przepuklin powikłanych wykonuje się resekcje martwiczo zmienionych jelit lub fragmentów sieci większej , co w większości przypadków stanowi przeciwwskazanie do zastosowania materiałów sztucznych,
– w przypadku przepuklin niepowikłanych odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej, zamknięcie lub uszczelnienie wrót przepukliny i trwałe wzmocnienie ściany jamy brzusznej,
– operacyjne z wykorzystaniem naturalnych tkanek pacjenta oraz coraz częściej wszczepów z materiałów sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *