Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka – dojrzewanie, cykl menstruacyjny

Pierwsza miesiączka (łac. menarche) ogólnie przyjmuje się iż jest to jeden z najważniejszych momentów w biologicznym życiu kobiety. Uznaje się iż organizm wysyła sygnał który wskazuje na to że ciało dziecka przekształca się w ciało kobiety. U większości dziewczynek pierwsza miesiączka pojawia się w trzynastym roku życia. Oczywiście, proces dojrzewania następuje w różnym wieku i zależy od szczególnych predyspozycji. Nie ma jednego określonego momentu wystąpienia pierwszej miesiączki u wszystkich dziewczynek.

Statystycznie przyjmuje się że pierwsza miesiączka częściej pojawia się w pełni lata w lipcu oraz sierpniu oraz zimą (grudzień, styczeń).

Dojrzewanie

Dojrzewanie to termin określający nie tylko moment kiedy występuje pierwsze krwawienie miesięczne ale dotyczy on szeregu zmian które już dużo wcześniej zachodzą w organizmie dziewczyny. O przedwczesnym dojrzewaniu możemy powiedzieć wówczas, gdy pierwsza miesiączka pojawia się przed ukończeniem 9. roku życia.

Zawsze poprzedzona jest innymi oznakami dojrzewania takimi jak:
– przyrost gruczołów piersiowych,
– pojawienie się pierwszego owłosienia łonowego,
– pojawienie się owłosienia pod pachami,
– skok pokwitaniowy czyli bardzo duży przyrost wzrostu,
– przyrost masy ciała,
– widoczne zmiany w masie ciała,
– zaokrąglenie bioder, pośladków.

Dziewczynki rosną szybko, ponieważ po wystąpieniu miesiączki urosną jeszcze tylko kilka centymetrów, średnio nie więcej niż 6. Przyjmuje się iż masa ciała, przy której może pojawić się miesiączka, to 46 kg.

O czym należy pamiętać, miesiączkująca dziewczynka może być płodna, a jej organizm musi podołać trudom ciąży.

Jeśli miesiączka nie pojawi się do 16. roku życia, warto przeprowadzić wstępną diagnostykę, która ma na celu wyjaśnienie tego stanu. Zaleca się także skonsultowanie z lekarzem specjalistom który zleci serie badań które określą przyczynę nie pojawienia się miesiączki.

Potwierdzone naukowo jest iż dziewczynki z nadwagą dojrzewają wcześniej, z kolei dziewczynki bardzo szczupłe zwykle później rozpoczynają miesiączkowanie.

Cykl menstruacyjny

Bardzo istotną rolę odgrywa przygotowanie przez rodziców dziewczynek do akceptacji faktu iż staną się niebawem kobietą . Tym bardziej iż przebieg cyklu miesiączkowego przebiega u każdej z dziewczynek bardzo różnorodnie.

Pierwszej miesiące w których występuje miesiączka mogą być nieregularne, dlatego warto uświadomić dziecko iż początkowo niekoniecznie co miesiąc będzie doświadczało krwawienia z dróg rodnych.

Bardzo często młode dziewczęta często narzekają na bolesne i obfite krwawienia. Na początku mogą takie być, jednak po jakimś czasie powinny stać się łagodniejsze. Dyskomfort odczuwany w skutkach miesiączkowania powinien zmniejszać się stopniowo w ciągu dwóch lat. Niestety są także przypadki w których krwawienia miesięczne pozostają nieprzyjemne, mimo że osiągnęły one pełną dojrzałość płciową. Ma to zwykle podłoże genetyczne.

Zwykle jednak cykl miesięczny stabilizuje się w okolicach 25-32 dni, to znaczy, że tyle dni mija między pierwszym dniem krwawień. Samo krwawienie trwa 4-7 dni i nocy. Zwykle najsilniejsze objawy odczuwalne są w pierwszych dwóch dniach krwawienia.

Miesiączka, ale po co?

Pierwsza miesiączkaPowszechnie miesiączka jest sygnałem dla dziecka iż w chodzi on w fazę zupełne nowego rozwoju, od tej pory posiada możliwość zapłodnienia, niemniej jednak organizm nie jest jeszcze w pełni gotowy na to by pełnić tą funkcję. Często młode dziewczęta zadają sobie i innym pytanie po co tak naprawdę kobieta ma miesiączkę? Co się wówczas dzieje? Jakie procesy i zmiany zachodzą w organizmie młodej kobiety?

Otóż każda z kobiet posiada jajniki, w ilości dwóch sztuk wypełnionych maleńkimi jajeczkami. Kiedy organizm kobiety wchodzi w etap dojrzewania, w pierwszej fazie cyku miesiączkowego dochodzi do owulacji. W trakcie jajeczkowania pęka tzw. pęcherzyk Graafa, czyli otoczka gamety żeńskiej w jajniku. Owulacja pojawi się mniej więcej na 14 dni przed pierwszym dniem cyklu, czyli dniem w którym pojawiło się krwawienie. Wówczas jajeczko podróżuje przez jajowód do macicy. Jeśli na swej drodze spotka plemniki i dojdzie do zapłodnienia, w macicy rozwija się dziecko, a kobieta na czas ciąży przestaje miesiączkować.

Jeżeli nie zostanie zapłodnione, organizm pozbywa się go z krwią, śluzem i złuszczoną błoną śluzową macicy. Proces ten nazywany jest miesiączką, menstruacją lub okresem. Menstruacje będą nieodłączną częścią twojego życia aż do menopauzy, kiedy przestaniesz miesiączkować (ok. 50. roku życia), więc musisz je polubić.

Co w trakcie miesiączki? Podpaski czy tampony?

Wybór odpowiedniego środka higienicznego w trakcie miesiączki należy do decyzji indywidualnej. Przy wyborze należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim obserwować organizm jak reaguje na dane środki. Uzależnić ich stosowanie od wielkości i siły krwawień oraz komfortu ich stosowania.
Tampony są środkiem higienicznym, który w przeciwieństwie do podpasek nosi się wewnątrz ciała. Większość specjalistów nie poleca stosowania tamponów przed zakończeniem dojrzewania, co trwa około 2 – 3 lat od pierwszej miesiączki. Jeśli stosujesz tampon po raz pierwszy, wybierz dzień, w którym krwawienie jest najobfitsze, zastosuj jak najmniejszy tampon, a w razie jakichkolwiek trudności lub bólu zrezygnuj z jego użycia.

Stosowanie tamponów powinno dopasować się do pewnych ogólnie przyjętych zasad takich jak:
– należy zmieniać je najpóźniej co 4 godziny,
– zachować szczególną higienę osobistą,
– nie stosować tamponów na noc.

Dzięki przestrzeganiu tych zasad unikniesz powikłań, z których najgroźniejszy jest zespół wstrząsu toksycznego, spowodowany przez bakterie, które w wyniku nie przestrzegania zasad stosowania tamponów rozmnażają się w pochwie, a stamtąd przedostają się do krwi gdzie mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *