Domowy bulion Pho

Domowy bulion Pho – jak zrobić bulion pho, pyszna chińska zupa pho

Domowy bulion Pho – od wieków bulion uznawany był za naturalny antybiotyk, który leczył wszystkie przeziębienia i grypy. Oczywiście, w każdej kulturze, bulion przygotowuje się nieco inaczej. Warto wybierać najlepsze, organiczne warzywa, jak również ekologiczne mięso do przygotowania swojego bulionu.

Można przygotować go nieco wcześniej i przechowywać w lodówce. Gorący bulion wlewamy wówczas do słoika i zamykamy go, a po całkowitym wystudzeniu płynu, wstawiamy do lodówki.

Domowy bulion Pho – przepis

Bulion łączy w sobie wszystko to, co najlepsze. Przede wszystkim, dzięki wielogodzinnemu gotowaniu, jest pyszny i niezwykle aromatyczny. Poza tym, wygotowują się w nim wszystkie warzywa, a sam on zyskuje witaminy i minerały. Taki rosół powinien być dość tłusty, ponieważ większość witamin przyswajamy dzięki tłuszczom. Ta orientalna wersja bulionu z pewnością z powodzeniem zastąpi tradycyjny polski rosół na niedzielnym obiedzie.

Składniki:

2 nogi, 2 ćwiartki i 2 piersi z kurczaka lub cały kurczak z wolnego chowu, najlepiej ze znajomego gospodarstwa rolnego

3 marchewki, obrane ze skóry, umyte i pokrojone na kawałki

2 cebule (mogą pozostać ze skórką)

3 ząbki czosnku, zmiażdżone ze skórką

kawałek świeżego imbiru pokrojonego na kawałki

trawa cytrynowa

4-6 goździków w całości

5 nasion kardamonu

laska cynamonu

3 gwiazdki anyżu

½ łyżki nasion czarnego pieprzu

1 łyżka soli morskiej

2 łyżki octu jabłkowego

2 łyżki sosu rybnego

do serwowania: makaron ryżowy, papryczka jalapeno, groszek cukrowy, cebula dymka, mięso z kurczaka

Sposób przygotowania:

Wstaw kurczaka lub jego elementy do garnka z wodą.

Marchewkę, cebulę i imbir pokrój na kawałki. Nie muszą być równe, ponieważ warzywa te będą wyjmowane z bulionu przed jego podaniem.

Odkrój kawałek trawy cytrynowej (najlepiej około  4 cm jej białej części) i zmiażdż ja wertykalnie za pomocą sporego noża. Pozwoli to na wydostanie się wszystkich aromatów do bulionu.

Do garnka wrzuć wszystkie warzywa, przyprawy oraz ocet jabłkowy. Sos rybny pozostaw sobie na sam koniec. Zalej je wodą, pozostawiając 3 cm od góry.

Gotuj na malutkim ogniu całość przez około 2-3 godziny. Następnie, delikatnie usuń całe mięso z kości kurczaka. Kości oraz skóry ponownie wrzuć do gotującego się bulionu. Mięso z kurczaka włóż do plastikowego pojemnika i do lodówki. Można je wykorzystać do bulionu lub każdego innego dania.

Gotuj bulion jeszcze przez około 5 godzin, a najlepiej przez 24 godziny. Bulion można gotować przez całą noc. Na sam koniec, dodaj 1 łyżkę sosu rybnego. Doda on tradycyjnego smaku. Można też ominąć ten krok, jeżeli aromat sosu jest zbyt silny.

Delikatnie przelej bulion przez sitko, aby był klarowny i ponownie umieść go w garnku. Dodaj 1 łyżkę soli morskiej do bulionu i posmakuj go. Jeżeli wymaga tego, można go jeszcze doprawić.

Makaron ryżowy zalej gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem na około pięć minut, aż całkiem zmięknie. Bulion należy podawać z makaronem ryżowym, z plasterkami papryczki jalapeno, groszkiem cukrowym lub zieloną cebulką. Można też posypać go po wierzchu siekaną kolendrą.

Domowy bulion Pho gotowy!