Szyszynka

Szyszynka – nieprawidłowe funkcjonowanie, objawy chorobowe

Szyszynka to mały gruczoł w kształcie grochu znajdujący się w mózgu. Jego funkcja nie jest w pełni zrozumiała. Naukowcy twierdzą, że produkuje i reguluje niektóre hormonów, w tym melatoninę. Melatonina jest najlepiej znana z funkcji, jaką odgrywa w regulacji snu, co  zwane jest rytmami dobowymi.

Szyszynka odgrywa również rolę w regulacji poziomu hormonów żeńskich i może wpływać na płodność i cykl menstruacyjny kobiet. Wynika to częściowo z produkcji melatoniny i wydzielania jej przez szyszynkę. Badania sugerują, że melatonina może również pomóc w ochronie przed chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak miażdżyca i nadciśnienie, jednak należy przeprowadzić bardziej szczegółowe badania nad potencjalnymi funkcjami melatoniny.

Nieprawidłowe funkcjonowanie szyszynki

Jeśli szyszynka jest osłabiona, może prowadzić to do zaburzenia równowagi hormonalnej, co może wpływać na inne funkcje organizmu, na przykład cykle dobowe snu. Może to przejawiać się zaburzeniami, takimi jak chociażby bezsenność. Dodatkowo, ponieważ melatonina wchodzi w interakcje z żeńskimi hormonami, powikłania mogą wpływać na cykl menstruacyjny i płodność.

Objawy chorobowe

Szyszynka znajduje się w pobliżu wielu organów i oddziałuje silnie na układ krwionośny.  Niektóre wczesne objawy sugerujące występowanie stanów chorobowych obejmują:

 • drgawki
 • zaburzenia pamięci
 • bóle głowy
 • nudności
 • zaburzenia widzenia.

Wystąpienie powyższych stanów wymaga konsultacji sprawy z lekarzem. Porozmawiaj także z lekarzem, jeśli masz problemy ze snem, lub jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyjmowaniu suplementów melatoniny. Suplementy melatoniny mogą być pomocne w radzeniu sobie z zaburzeniami snu, w tym przede wszystkim pomagają w zasypianiu. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed użyciem melatoniny, szczególnie jeśli bierzesz inne leki.

Szyszynka i melatonina

Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, może to oznaczać, że Twoja szyszynka nie produkuje odpowiedniej ilości melatoniny. Niektórzy lekarze medycyny alternatywnej uważają, że można detoksykować i aktywować szyszynkę do właściwej pracy i jednocześnie poprawić sen. Nie ma jednak badań naukowych potwierdzających te twierdzenia.

Jednym ze sposobów kontrolowania poziomu melatoniny w organizmie jest stosowanie suplementów melatoniny. Zazwyczaj sprawią one jednak, że możesz czuć się zmęczony w ciągu dnia. Mogą pomóc w wyrównywaniu rytmu okołodobowego, na przykład jeśli podróżujesz do innej strefy czasowej lub pracujesz na nocną zmianę. Suplementy mogą wówczas pomóc szybciej zasnąć.

Dawkowanie melatoniny

Dla większości osób suplementy z niską dawką melatoniny są bezpieczne zarówno dla krótkotrwałego, jak i długotrwałego stosowania. Zazwyczaj dawki mieszczą się w zakresie od 0,2 mg do 20 mg, aczkolwiek odpowiednia dawka jest różna dla różnych osób. Porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdzić, czy melatonina jest odpowiednia dla ciebie i dowiedzieć się, która dawka jest najlepsza w Twoim przypadku.

Efekty uboczne

Suplementy melatoniny mogą powodować następujące działania niepożądane:

 • senność
 • koszmary senne
 • nieznaczny wzrost ciśnienia krwi
 • niewielki spadek temperatury ciała
 • niepokój
 • problemy z koncentracją.

Jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę, bądź karmisz piersią, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed użyciem suplementów melatoniny.

Szyszynka a nowotwór

Niektóre badania sugerują, że może istnieć związek między upośledzeniem czynności szyszynki a ryzykiem wystąpienia raka. Przeprowadzone na szczurach badania wskazały, że obniżenie czynności gruczołu szyszynki przez wystawienia jej na światło prowadzi do uszkodzenia komórek i zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

W innym badaniu stwierdzono, że melatonina stosowana w tradycyjnych metodach leczenia może poprawić rokowana dla osób chorych na raka. Może to być szczególnie ważne w przypadku osób z bardziej zaawansowanymi nowotworami.

Niezbędne są jednak dalsze badania, aby określić, w jaki sposób melatonina wpływa na produkcję i hamowanie rozwoju nowotworów. Nie jest również jasne, jakie dawkowanie może być odpowiednie jako leczenie uzupełniające terapii antynwotworowej.

Szyszynka a żeńskie hormony

Istnieją pewne przesłanki, że ekspozycja na światło i związane z tym poziomy melatoniny mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny kobiety. Zredukowanie ilości melatoniny może również odgrywać znaczącą rolę w leczeniu nieregularnych cykli menstruacyjnych. Badania są ograniczone i często przestarzałe, więc potrzebne są nowsze obserwacje w tej kwestii.

Szyszynka a stabilizacja nastroju

Rozmiar szyszynki może wskazywać na ryzyko pewnych zaburzeń nastroju. Jedno z badań sugeruje, że mniejsza objętość szyszynki może zwiększać ryzyko wystąpienia schizofrenii i innych zaburzeń nastroju. Konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć wpływ objętości szyszynki na zaburzenia nastroju.

Szyszynka a zdrowie układu sercowo-naczyniowego

W 2016 r. przeanalizowano wyniki wcześniejszych badań dotyczących związku między melatoniną a stanem układu krążenia. Naukowcy znaleźli dowody na to, że melatonina wytwarzana przez szyszynkę może mieć pozytywny wpływ na serce i ciśnienie krwi. Doszli do wniosku, że melatonina może być stosowana w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, choć potrzebne są dalsze badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *