miodunka ćma

Miodunka ćma – właściwości lecznicze, działanie miodunki, zastosowanie

Miodunka ćma (Pulmonaria obscura Dumort) należy do rodziny ogórecznikowatych. Jest roślina powszechnie występującą w Europie oraz Azji. Bylina wieloletnia dorasta zaledwie do 30 cm wysokości o pojedynczej łodydze i jednolitym kolorycie liści wyrastających na niewielkich łodyżkach. Miodunka ćma występuje w lasach i zaroślach ceniąc sobie bardzo glebę próchniczą.

Miodunka ćma – cechy charakterystyczne

Miodunka ćma zakwita wczesną wiosną ciesząc kwiatami różowymi i purpurowymi z czasem wybarwiającymi się na barwę fioletową. Jest bez wątpienia rośliną zielną o wielu właściwościach leczniczych. Swoją łacińską nazwą wskazuje na układ oddechowy – pulmonaria. Ekstrakt z miodunki jest doskonałym lekiem wykrztuśnym, na kaszel i bóle gardła, krtani. Skład rośliny stanowią przede wszystkim krzem, garbniki i alkaloidy oraz saponiny a także allantoina, śluz, antycyjany.

Właściwości dla zdrowia

Roślina rewelacyjnie niweluje chrypkę a także pomaga na katar bronchialny. Miodunka leczy się też ropne zapalenia, w tym zapalenia w obszarze układu pokarmowego. Występuje często w mieszance z podbiałem. Stosuje się ziele na problemy ze skórą natury dermatologicznej. Działa przeciwzapalnie, osłaniająco i przeciwobrzękowo.

Właściwości te przydają się w terapii dróg oddechowych ale również reumatyzmu, trawienia, czy funkcjonowania układu moczowego. Odwary i wywary z miodunki cechuje działanie wzmacniające oraz zapobiegające krwotokom. Ponadto miodunka stosowana na zewnątrz łagodzi podrażnienia skórne, zaś wewnątrz redukuje ogniska gruźlicy. Niegdyś ceniona za właściwości oczyszczające krew i działanie moczopędne.

Fitoterapeutyczne zastosowanie ziela

W praktyce z miodunki ćmy wykonuje się wiele preparatów jak macerat, czy odwar, a nawet tonik. By wykonać odwar wystarczą 2 łyżki ziela oraz szklanka wody, które razem należy zmieszać i gotować przez około 10 minut, po czym odstawić na pół godziny i odcedzić. Odwar stosować można na zewnątrz do przemywania skóry, jak również do picia w dawkach około 50ml.

Wartościowym preparatem z miodunki jest tonik służący do przemywania zmian dermatologicznych. Do przyrządzenia tego preparatu potrzebujemy 100ml maceratu oraz 100ml wody z octem a także 100ml alkoholu wysokoprocentowego, najlepiej spirytusu salicylowego lub kamforowego.

Działanie miodunki

Ważną cechą i działaniem miodunki ćmy jest regeneracja komórek. Miodunka ułatwia odbudowę nabłonka urzęsionego oraz odprowadzenie zanieczyszczeń układu oddechowego. Zaleca się, by preparaty z miodunki przyjmowały osoby pracujące w zawodach narażonych na działanie pyłów, zanieczyszczeń, czy tez zarazków, bakterii lokujących się w układzie oddechowym.

Regularne spożycie miodunki wspiera leczenie chronicznych zapaleń krtani, strun głosowych czy tchawicy. Z uwagi na regenerację nabłonka urzęsionego, kuracja miodunką minimalizuje ryzyko zachorowania na raka. Roślina wykazuje zdolność do zapobiegania patologicznym deformacjom. Duża ilość antyoksydantów w miodunce sprawia iż toksyny z organizmu są szybko wydalane i wspierany jest metabolizm. Zawarty w roślinie krzem wstrzymuje rozwój osteoporozy i wspiera przyswajalność wapnia, a ponadto sprzyja wydalaniu metali ciężkich odkładających się w organizmie ludzkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *