Angina ropna – co warto o niej wiedzieć?

Ból gardła, powiększone węzły chłonne czy ropny nalot na migdałkach podniebiennych to znak, że u pacjenta rozwija się angina ropna. To choroba o bardzo nieprzyjemnym przebiegu, którą stosunkowo łatwo złapać, a trudno wyleczyć bez specjalistycznego, celowanego leczenia.

  1. Czym jest angina ropna?
  2. Jakie są przyczyny anginy ropnej?
  3. Jakie są objawy anginy ropnej?

Angina ropna ma charakterystyczne objawy, które ciężko pomylić z innym schorzeniem. Zaczyna się bardzo niewinnie, jednak nieleczona, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań.

Czym jest angina ropna?

Anginą ropną nazywa się ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, wywołane najczęściej zakażeniem bakteryjnym paciorkowcem beta-hemolizującym z grupy A (PBHA), tzw. Strptococcus pyogenes. Ten rodzaj anginy jest uznawany za chorobę typową dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat; sporadycznie pojawia się również u dorosłych. Najczęściej występuje w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, chociaż pojedyncze przypadki zdarzają się również nawet latem.

Jakie są objawy anginy ropnej?

Każdy, nawet niedoświadczony lekarz, bez trudu zdiagnozuje anginę ropną. Jej objawy są na tyle charakterystyczne, że trudno jest pomylić ją z innym schorzeniem. Typowe dla anginy są powiększone węzły chłonne i migdałki podniebienne, na których pojawiają się tzw. ropne czopy, czyli nalot w kolorze białym lub żółto-zielonym, powstający z martwych leukocytów, czyli białych komórek krwi. Gardło jest mocno zaczerwienione i rozpulchnione, pacjent odczuwa duże problemy z przełykaniem, a nawet oddychaniem. Choroba zaczyna się nagle i gwałtownie, a stan pacjenta z godziny na godzinę pogarsza się. Pojawia się również wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 °C, i wszystkie związane z nią niedogodności, a więc dreszcze, ból głowy czy bóle kostno-stawowe. U niektórych chorych występują również nudności, wymioty i ból brzucha, a także brak apetytu, a co za tym idzie apatia i osłabienie organizmu. Objawy ustępują równie szybko, jak pojawiają się – jeśli leczenie zostanie podjęte w krótkim czasie od zakażenia, wiele z nich w ogóle może się nie pojawić.

W wielu przypadkach leczenie antybiotykiem nie jest konieczne, ponieważ infekcja przechodzi samoistnie lub po zastosowaniu domowych metod. Należy jednak pamiętać, że nieleczona angina ropna może prowadzić do groźnych powikłań. Choć pojawiają się one rzadko, lepiej ich uniknąć i wcześniej skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia występowania tej choroby.

Jakie są przyczyny anginy ropnej?

Angina ropna to choroba zakaźna – chory zaraża przez cały okres choroby, chyba że zostanie podjęte leczenie antybiotykiem celowanym, wtedy możliwość zakażenia spada niemal do zera już po dobie od przyjęcia leku. O zakażenie bardzo łatwo, ponieważ angina przenosi się drogą kropelkową.

Przebieg choroby jest bardzo dynamiczny. Stan pacjenta może zmienić się z godziny na godzinę, a objawy pojawiają się stosunkowo szybko od momentu zakażenia, bo już nawet po 12 h. Anginą można więc zarazić się albo od osoby chorej na tę chorobę, albo od bezobjawowego nosiciela patogenu, którym najczęściej jest dziecko. Ta sytuacja zdarza się jednak stosunkowo rzadko. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu paciorkowcem wywołującym anginę ropną, jest obniżona odporność, która szczególnie daje się we znaki w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj więcej o anginie ropnej na stronie: https://diag.pl/pacjent/angina-ropna-o-objawach-i-przyczynach-choroby/.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *