Brokuły

Brokuły – dobroczynne działanie brokułów, brokuły na choroby krążenia

Brokuły używane są na całym świecie. Niezwykle chętnie sięgają po nie nawet najwięksi światowi szefowie kuchni. Nic dziwnego, szereg badań dowiódł, że jest to niesamowity produkt wykazujący mnóstwo dobroczynnych właściwości zdrowotnych.

Naukowcy przeprowadzili w tym zakresie testy, które jednoznacznie dowodzą, że brokuły są potężnym źródłem witaminy C, kwasu foliowego, witaminy K, A, wapnia, błonnika, beta-karotenu oraz licznych przeciwutleniaczy, do których zalicza się między innymi indolo-3-karbinol i sulforafan.

Agencje badawcze przedstawiają nam liczne dowody na dobroczynne działanie brokułów.

Zapobieganie chorobom nowotworowym

Niestety, warzywo nie są w stanie wyleczyć raka, ale mogą mu skutecznie zapobiegać. Okazuje się, że dzięki właściwościom, które posiadają mają zdolność do zapobiegania chorobom jamy ustnej, gardła oraz żołądka. Możliwe, że podobnych działań jest znacznie więcej, ale w tym zakresie należy przeprowadzić jeszcze szereg innych badań.

Obniżanie ciśnienia krwi

Póki co nie ma jednoznacznych dowodów na to, że brokuły naprawdę obniżają ciśnienie krwi. Okazuje się jednak, że w badania przeprowadzone w 2010 roku pozwalają spekulować, iż czterotygodniowa kuracja brokułowi może zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz inne choroby wywoływane przed nadciśnienie tętnicze.

Brokuły mogą zapobiegać chorobom układu krążenia

Na ten temat naukowcom udało się zgromadzić nieco więcej informacji i wszystkie jednoznacznie dowodzą, że spożywanie brokułów wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów w organizmie. Chroni to przed zachorowaniem na schorzenia sercowo-naczyniowe.

Czy brokuły pomagają zwalczyć cukrzycę?

Według zgromadzonych badań brokuły faktycznie mogą poprawiać kondycję osób cierpiących na cukrzycę. Należy jednak pamiętać, że jest to w dalszym ciągu choroba nieuleczalna i brokułów nie powinno się stosować jako alternatywę dla farmakologicznych metod leczenia.

Jaki jest więc werdykt? Czy warto sięgać po brokuły?

Specjaliści do spraw żywienia są pod tym względem jednomyślni. Brokuły powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka. Nie można zaprzeczyć wynikom badań, które udowadniają, że w ich składzie znajduje się wysoka zawartość błonnika, witaminy C, A oraz wapnia, które są niezbędnymi składnikami biorącymi udział w licznych procesach zachodzących w organizmie. Ponadto warto również pamiętać, że brokuły są łatwe do przygotowania i można z łatwością wkomponować je jako dodatek warzywny do ulubionych potraw.

Przypominamy także, że równie korzystne działanie dla organizmu wykazują inne dobrze znane wszystkim produkty. Mowa tu między innymi o jagodach, burakach, oleistych rybach, sokach z granatu czy zielonej herbacie.