Tiki nerwowe u dzieci

Tiki nerwowe u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Tiki nerwowe u dzieci są zaburzeniem neurologicznym, które objawiają się drganiem oczu, policzków, ramion lub innych części ciała, których samo dziecko nie zauważa. Obserwując „dziwny zwyczaj” rodzice często wpadają w panikę i mają wiele pytań. Jak to się dzieje, że całkowicie zdrowe dziecko nagle zaczyna drgać lub często mruga?

Co to są tiki nerwowe u dzieci i jak się objawiają?

U dzieci nerwowy tik może objawiać się mruganiem, podnoszeniem brwi, drżeniem policzków. Niektóre dzieci drżą lub wzruszają ramionami. Tiki nerwowe są to szybkie, jednorodne ruchy na skutek błędnej komendy mózgu. Większość dzieci jest zakłopotana tą dolegliwością. Im bardziej nie czują się pewnie przed innymi, tym silniejszy jest tik nerwowy. Tiki nasilają się podczas strachu, gniewu, bólu.

Diagnoza jest wykonywana przez neurologa. Niektórzy eksperci uważają, że nie jest to choroba, ale wrodzony magazyn systemu nerwowego, z reguły dotyka emocjonalne i inteligentne dzieci. Jeśli dziecko zaczyna pracować rękami, przyspiesza tempo, nerwowy tik zmniejsza się lub chwilowo znika. Jeśli bardzo się stara, przy dużym wysiłku, może tymczasowo zawiesić skurcze mięśni. Zwykle wszystko mija, gdy dziecko znajduje fascynujące zajęcia na przykład grę.

Objawy te występują w wieku od dwóch do dziesięciu lat, u co piątego dziecka. Częściej u chłopców. Szczyt przypada na okresy kryzysowe – 3 lata i 7-11 lat. W okresie dojrzewania wiele tików znika. Najłatwiejsze do wyleczenia są te, które rozpoczęły się w wieku 6-8 lat. Jeśli tik nerwowy wystąpi za rok lub dwa, jest bardziej prawdopodobne, że jest to objaw poważnej choroby.

Rodzaje tików nerwowych:

 • Tiki ruchowe – mruganie, drżenie policzków, wzruszanie ramionami
 • Tiki wokalne – kaszel, wąchanie, powtarzanie ostatniego słowa, powtarzanie gestów, powtarzanie nieprzyzwoitych słów. Takie działania są znane w praktyce pod nazwą „Zespół Tourette’a”.

Tiki nerwowe u dzieci – przyczyny

 • Dziedziczność

Najczęściej tiki nerwowe u dzieci, pojawiają się, gdy ich rodzice sami cierpieli z powodu tików lub tzw. nerwicy stanów obsesyjnych (na przykład ciągłe sprawdzanie wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego, na przykład ognia lub obsesyjnego mycia rąk). W tym przypadku jest bardzo prawdopodobne, że dziecko zacznie tykać nawet wcześniej niż w wieku, w którym takie objawy rozpoczęły się u ojca lub matki.

 • Dziecko jest niespokojne w rodzinie (szkoła, przedszkole).

Może istnieć kilka opcji: konflikty rodzicielskie lub rozwód, obfitość żądań, zakazy i zbyt wysokie oczekiwania (dziecko musi być doskonałym uczniem), a także całkowity brak zakazów. Często powodem jest to, że dziecku jest poświęcane zbyt mało uwagi: kąpane, karmione, na poziomie mechanicznym.

 • Przeniesiona choroba lub stresująca sytuacja (ktoś się boi)

Najczęściej tik nerwowy jest wyzwalany w momencie, gdy zbiegają się trzy zdarzenia: ojciec lub matka mieli tiki nerwowe lub zespół stanów obsesyjnych, nałożona jest stresująca sytuacja (dziecko idzie do szpitala). Ale są też czysto medyczne przyczyny tików. Na przykład ciężkie choroby mózgu lub brak magnezu. Aby wykluczyć obecność choroby, dziecko musi być konsultowane przez neurologa i psychologa.

Tiki nerwowe u dziecka – leczenie

Leczenie tików nerwowych u dzieci występuje jednocześnie w kilku kierunkach. Wskazówki dla rodziców:

 • Często słuchać dziecka, pytać go o zdanie
 • Bardzo ważne jest, aby dzieci nie przeciążały się – żyły w tym samym trybie dnia: spać, chodzić, jeść i ćwiczyć w tym samym czasie. Ich życie powinno być dla nich tak dalece jak to możliwe przewidywalne
 • Spróbować przeanalizować, jakie tiki dominują i jeśli to możliwe, unikać prowokowania czynników wyzwalających (ktoś powinien mieć zakaz oglądania kreskówek, ktoś nie powinien być zabierany do zatłoczonych miejsc, niektórzy nawet muszą zmienić szkołę, każdy ma inne sposoby)
 • Rodziny, w których występują tiki nerwowe u dzieci, muszą korzystać z pomocy psychoterapeuty rodzinnego. Bo jeśli dziecko ma tiki, to w rodzinie występuje jakiś problem. Nikt nie musi być winny, ale ważne jest zrozumienie dysharmonii rodzinnej
 • Starsze dzieci powinny korzystać z badań psychologicznych w gronie rówieśników
 • Trzeba częściej chwalić dziecko, przytulać
 • Poszukiwać tego, co interesuje dziecko i robić to razem z dzieckiem (rysowanie, gotowanie)
 • Nie należy kierować uwagi dziecka na tik nerwowy
 • Może pomóc: masaż relaksacyjny, wyciąg z igieł, lawenda, sól morska, aromaterapia, fizjoterapia.

Jeśli wszystkie te środki nie pomogą, lekarze przechodzą do leków. Leczenie tików nerwowych u dzieci jest dość pracochłonnym i długim procesem. Ale w 40% przypadków tik przechodzi sam.

Tiki nerwowe u dzieci – leczenie

Leczenie tików nerwowych u dzieci odbywa się jednocześnie w kilku kierunkach:

 • Poranne ćwiczenia, pływanie, akupunktura, masaż, sport (jazda na nartach, wędrówki) często zmniejszają przejaw tików nerwowych.
 • Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, ważne jest, aby dziecko żyło w możliwie najbardziej spokojnej atmosferze.

Środki ludowe na tiki nerwowe u dzieci:

 • Napar z serdecznika podać dziecku przed pójściem spać
 • Napar z kwiatów rumianku, głogu, mięty.
 • Szklanka gorącego mleka z miodem na noc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *