Kalkulator dni płodnych – kalkulator owulacji

[xyz-ips snippet=”kalkulator-dni-plodnych”]

Kalkulator dni płodnych to metoda pozwalająca na określenie dni płodnych. Dni płodne są czasem w cyklu miesięcznym kobiety, kiedy zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne. Podkreślić należy jednak fakt, że nie daję ona stuprocentowej pewności co do uzyskanych wyników.

W celu obliczenia dni płodnych należy wiedzieć, jak wygląda cykl menstruacyjny, który jest objawem zmian zachodzących w organizmie kobiety. Powstają one dzięki hormonom i prezentują kolejne fazy, w których organizm przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki. W przypadku umiejętnej obserwacji swojego ciała można obliczyć kiedy dojdzie do dni płodnych, a więc okresu, w którym jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dobrym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora dni płodnych. Należy jednak do tego podchodzić z pewną rezerwą, Nie mniej jednak nie zmienia to faktu, że wyznaczanie dni płodnych pozwala na oszacowanie, w jakim czasie stosunek seksualny może zakończyć się poczęciem dziecka.

Kalkulator dni płodnych – co to jest i jakie jest jego działanie?

Kalkulator dni płodnych pozwala na wskazanie dni płodnych oraz niepłodnych, Nie daje ona jednak stuprocentowej pewności, dlatego też nie może być traktowana jak jedna z metod zapobiegania ciąży. Technika ta jest najbardziej zasadna w przypadku kobiet, które miesiączkują regularnie. Jednakże w tym przypadku na długość cyklu wpływ mają także różne czynniki takie jak na przykład stan zdrowia, zmiana klimatu, stres i inne.

Prezentowany kalkulator dni płodnych działa zgodnie z regułą Holta, Jego działanie jest bardzo proste. Wystarczy wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a także średnią długość cyklu. Przy określeniu długości cyklu, należy pamiętać, że powinien on być liczony od pierwszego dnia krwawienia do kolejnego pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego.

Kalkulator dni płodnych – wyznaczanie dni płodnych z wykorzystaniem metody Holta

Zgodnie z regułą Holta owulacja przypada na około 14 dzień cyklu, natomiast okres na cztery dni przed nią oraz trzy dni po niej określany jest jako dni płodne. Kobiety, które mają regularne cykle trwające 28 dni, osiągają dni płodne pomiędzy 10 a 17 dniem cyklu. W sytuacji dłuższych bądź krótszych cykli czas wskazujący na dni płodne, a także ich ilość może ulegać nieznacznym zmianom.

Ogólna zasada jest jednak łatwa. Kobiecy cykl należy podzielić na połowę, natomiast dzień środkowy określić jako moment owulacji. W dalszej kolejności oznaczyć około 4 dni przed nią oraz trzy dni po niej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki takiemu działaniu wskazane zostały dni płodne kobiety.

Podkreślić należy fakt, że kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę cztery dni przed owulacją, a także jeden dzień po niej. Jednakże zapłodnienie jest możliwe do tygodnia przed owulacją. Wskazać należy, że komórka jajowa kobiety żyje tylko 12 godzin, jednakże plemniki i ich dłuższa żywotność pozwalająca przetrwać w drogach rodnych kobiety przyczynia się do wydłużenia okresu płodności. W związku z tym prezentowany kalendarz dni płodnych informuje o dziewięciu dniach, w których możliwe jest zajście w ciążę.

Kalkulator dni płodnych – trzeba obserwować swoje ciało

Korzystanie z kalkulatora dni płodnych powinno być połączone z dokładną obserwacją swojego ciała i zmian, które w nim zachodzą. Działanie takie pozwala kobiecie na określenie, kiedy pojawiają się dni płodne. Do takich symptomów należy wzrost temperatury ciała o 0,2-0,6 stopni Celsjusza. Gdy takie zjawisko utrzymuje się przez dobę, wówczas wskazuje na obecność owulacji.

Inną metodą jest obserwacja konsystencji śluzu z pochwy. W przypadku, gdy jest on przejrzysty, rozciągliwy, lepki, to najprawdopodobniej jest to okres, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo na zajście w ciążę. Warto także zwracać uwagę na libido, dolegliwości bólowe w podbrzuszu w okolicy jajnika, a także wrażliwość piersi. Zauważyć należy jednak, że w przypadku niektórych kobiet dni płodne przebiegają w sposób bezobjawowy.

Innym charakterystycznym symptomem świadczącym o obecności dni płodnych jest stan szyjki macicy. Może on być zbadany przy wykorzystaniu metody palpacyjnej. Wskazać należy fakt, że badanie szyjki macicy wymaga dużej wprawy. Jednakże bardzo często szybko można ocenić symptomy, które związane są ze stanem szyjki macicy. W okresie dni płodnych ujście szyjki macicy jest wilgotne, miękkie oraz otwarte. Co więcej, szyjka macicy sprawia wrażenie, jakby była delikatnie uniesiona.

Pojawiają się również zewnętrzne objawy dotyczące wyglądu kobiety, a mianowicie poprawie ulega stan cery oraz włosów. Kobieta wygląda wówczas znacznie korzystniej.

W przypadku, gdy z powodu nieregularnych cykli trudno jest wskazać dni płodne, można skorzystać z testów owulacyjnych. Pozwalają one na badanie moczu od początku cyklu. Są one w stanie wskazać, że w ciągu najbliższych 48 godzin pojawi się owulacja. Określają one poziom hormonów w moczu. Po około roku bezowocnych starać o poczęcie upragnionego dziecka zalecana jest konsultacja z lekarzem, a także diagnostyka w kierunku bezpłodności.