Czosnek

Czosnek – antybakteryjny i przeciwzapalny król sosów, czosnek w kuchni

Czosnek większości młodych i nieco starszych osób kojarzy się przede wszystkim z kultowym w wielu kręgach sosem czosnkowym. Taki dip wykorzystywany może być nie tylko w najbardziej powszechnych fast-foodach, ale także w udanych propozycjach dań kulinarnych domowego slow-food. Oczywiście aromat czy ostry smak świeżego czosnku nie musi każdemu smakować i pasować, ale jego zwolennicy nie muszą czuć żadnego dyskomfortu z powodu swojego uwielbienia dla czosnku, z kilku prostych względów.

Po pierwsze jest to paradoksalnie afrodyzjak, co naturalnie nie jest związane z jego aromatem, ale z działaniem rozszerzającym naczynia krwionośne i poprawiającym przepływ krwi, co naturalnie poprawia popędliwość seksualną i zwiększa doznania w trakcie zbliżeń. Po drugie, czosnek idealnie nadaje się do wykorzystania w wielu różnych daniach, nie tylko jako element popularnego sosu jogurtowego czy majonezowego. Wystarczy uprażyć króla sosów na patelni lub upiec go w łupinie, a następnie rozgnieść, aby odkryć zupełnie nowe walory smakowe czosnku, który dzięki takim zabiegom staje się słodki, kremowy i delikatny.

Po trzecie i najważniejsze, czosnek w każdej postaci to prawdziwa bomba wartości odżywczych, ale oprócz mikroelementów tak przydatnych w diecie każdego człowieka, ma on związki chemiczne i olejki, które mają niesamowicie silne, potwierdzone licznymi badaniami, działania przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Oprócz tego, ekstrakty z olejków czosnkowych są bogate w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze zwalczające na bieżąco wolne rodniki produkowane w ludzkim organizmie, a wywołujące raka czy uszkadzające ściany komórkowe i przyspieszające procesy starzeniowe człowieka.

Jak smacznie wykorzystać ostry smak czosnku

Z medycznego punktu widzenia, podobnie jak z praktycznych wskazań żywieniowych wynika jasno, że po czosnek warto sięgać często i regularnie. Na szczęście w naszych warunkach geograficznych i klimatycznych czosnek dostępny jest całorocznie, chociaż ten świeży i młody ma znacznie ostrzejszy i wyraźniejszy smak, co oznacza także wyższe stężenie wszystkich prozdrowotnych substancji. W sklepach sieciowych łatwo jednak znaleźć także czosnek importowany, który absolutnie nie powinien być wybierany przez świadomego konsumenta.

Czosnek większości znany jest jako świetny dodatek do jogurtowych sosów czy dipów. Dlatego warto uświadomić sobie, jak inaczej wprowadzić go do swojej diety i urozmaicić swoje menu, aby czosnek był nie tak oczywistym, a może nieco bardziej oryginalnym dodatkiem. Idealnym i zaskakującym sposobem na znalezienie takiego nowego stylu spożywania czosnku, jest mleko czosnkowe.

Składniki:

  • 500 mililitrów mleka
  • 10 ząbków czosnku, obranych i zmiażdżonych
  • 2-3 łyżki stołowe cukru
  • 250 mililitrów wody

Czosnek – sposób przygotowania:

  1. Weź garnek i wlej do niego wodę oraz mleko.
  2. Dodaj do środka czosnek, a następnie umieść garnek na ogniu.
  3. Poczekaj aż całość się zagotuje i zmniejsz ogień na średni. Nie przestawaj mieszać aż do chwili, gdy połowa objętości mikstury wyparuje.
  4. Odcedź całość i dodaj cukier do smaku.
  5. Pij najlepiej póki gorące.