parazytoza

Parazytoza – rodzaje pasożytów, parazytoza urojeniowa

Parazytoza to choroba wywołana przez pasożyty. W większości przypadków ujawnia się po infekcji pasożytniczej lub po czasie tak zwanej inkubacji. Nie ma określonego czasu trwania tej choroby a w niektórych przypadkach może on trwać nawet kilka miesięcy. Konsekwencją jej przebiegu może Choroba ta może zakończyć się samowyleczeniem, przejść w postać przewlekłą albo nawet doprowadzić do śmierci żywiciela w skrajnym przypadku.

Pasożytami najczęściej zarażamy się od zwierząt, ale tylko nieco rzadziej od innej osoby. Dostają się do naszego wnętrza droga pokarmową, drogami oddechowymi, droga płciową. Poprzez uszkodzoną skórę, spojówki i rogówkę. Potrafią się dostać przez nasze naturalne otwory takie jak jama ustna czy nos. Organizm ludzki potrafi bronić się przed inwazją pasożytów.

Zewnętrzną barierę ochronną stanowi skóra, śluzówki dróg oddechowych czy spojówki. Rzęski i śluz na błonach śluzowych jamy ustnej chroni nas przed pasożytami, które tą drogą chcą wniknąć do organizmu. Barierę dla wielu intruzów stanowią też łzy, ślina oraz płyny ustrojowe. Najważniejszym wojownikiem jest jednak układ immunologiczny.

Makrofagi i monocyty pożerają antygeny pasożytów, a następnie dołączają fragmenty tych antygenów do cząsteczek zgodności tkankowej i prezentują limfocytom swoiste epitopy (fragmenty) pasożyta. W konsekwencji komórki żerne jako jednostki reakcji nieswoistej pośredniczą w kształtowaniu odpowiedzi swoistej. Jednocześnie produkują cytokiny i chemokiny, które wzmacniają i lokalizują impuls antygenowy.

Rodzaje pasożytów

– glista ludzka – źródłem zakażenia może być gleba, woda, a więc pijąc nieprzegotowaną wodę wprowadzamy do organizmu larwy pasożyta.
– tasiemiec uzbrojony- wnika do organizmu po zjedzeniu zakażonego, niedogotowanego lub surowego mięsa wieprzowego.
– tasiemiec nieuzbrojony – przyczyną zakażenia może być zjedzenie surowego lub niedogotowanego (niedopieczonego) mięsa wołowego, w którym znajdowały się otorbione larwy tasiemca.
– owsik – przenika drogą pokarmową lub wziewną. Zakażona może być żywność oraz meble, pościel czy powietrze w mieszkaniu.

Objawy

Różne pasożyty w różny sposób wpływają na organizm człowieka. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów zaliczamy miedzy innymi:
– niedrożność jelita cienkiego
– uszkodzenie tkanek środkowych organizmu itp.

Destrukcyjne działanie pasożytów we wnętrzu naszego ciała wiąże się niewątpliwie z tym, że wytwarzają one dużo enzymów a te z kolei uszkadzają komórki i hamują procesy fizjologiczne. Niektóre z nich mogą doprowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi. Szkodliwe dla nas są też produkty przemiany materii albo rozpadu białka samych pasożytów.

Parazytoza urojeniowa

Choroba psychiczna, różna od schizofrenii, której głównym objawem jest urojeniowe przekonanie o zainfekowaniu swojego organizmu przez pasożyty.

O tej psychozie wspominali już autorzy publikacji medycznych w XIX wieku, jej opis został następnie uszczegółowiony przez Axela Ekboma w 1938 roku.

Przyczyny choroby są słabo poznane i z pewnością niejednorodne. Parazytoza urojeniowa może być osobnym problemem zdrowotnym o nieuchwytnej etiologii a może też, w zauważalny sposób, wiązać się z innym schorzeniem psychicznym lub somatycznym. W szczególności może być zespołem urojeniowym w przebiegu schizofrenii i organicznych chorób mózgu, w tym demencji typu parazytozaAlzheimera i demencji z ciałami Lewy’ego. W literaturze medycznej opisywano ten zespół u osób z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, po udarach, osób z zaburzeniami metabolicznymi jak niedoczynność i nadczynność tarczycy. Wiadomo też, że niektóre substancje psychoaktywne takie jak kokaina, amfetamina i metylfenidat mogą powodować zaburzenia świadomości z urojeniami (a może raczej halucynacjami), pasożytów czy małych robaczków. Podobne doznania mogą też wystąpić u osób przewlekle zatruwających się alkoholem. Przeżycia psychotyczne, których treścią była obecność pasożytów, obserwowano też u osób leczonych niektórymi stosowanymi w medycynie lekami m. in. sterydami.

Przyczyny zakażenia parazytozą u dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na działanie podstępnych pasożytów. Najbardziej popularną drogą zakażenia jest transmisja przez wodę i żywność. Dlatego w pierwszej kolejności należy wymienić spożywanie nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego, które zawierają postaci inwazyjne pasożytów np. tasiemce, włośnie. Wiek dziecięcy częściej niż dorosły sprzyja zakażeniom pasożytniczym przez bliskie kontakty z rówieśnikami w przedszkolu, szkole, na obozach kolonijnych, także w trakcie zabaw w brudnych piaskownicach, czy ze zwierzętami. Nie bez znaczenia w tych przypadkach jest niedojrzałość układu odpornościowego malucha.

Leczenie

W celu rozpoznania i postawienia diagnozy konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty i skierowanie na badania specjalistyczne. Lekarz powinien przede wszystkim zlecić wykonanie badania krwi które umożliwi wykrycie występowania przeciwciał na toksyny pasożytów. Badanie takie umożliwia wykrycie miedzy innymi takich pasożytów jak; włosień kręty, tasiemiec, toksoplazmoza.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz może zlecić także wykonanie badania kału. W szczególności badanie to przeprowadza się przy podejrzeniu zakażenia lamblią, glistą ludzką, owsikami, tasiemcami czy pełzakami. Trzeba badać co najmniej 3 próbki kału, dostarczane do laboratorium co 3, 4 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *