Zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy – rodzaje, objawy, leczenie

Zapalenie pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiecych które zmuszają do wizyty u ginekologa. Przypadłość ta dotyka średnio około 65% kobiet bez względu na wiek. Wywołana jest przez różnego rodzaju infekcje poczynając od tych spowodowanych drożdżakami a na bakteriach kończąc. Zapalenie pochwy to bardzo uciążliwa choroba z która w zależności od źródła jej pojawiania nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić. Każdy organizm posiada określoną florę bakteryjną, pochwa głównie zajmują bakterie kwasu mlekowego. To one właśnie odpowiedzialne są za utrzymanie w sferze intymnej kobiety odpowiedniego poziomu pH. Dzięki utrzymywanie ich poziomu około 4,5% stwarzamy ochronę przed potencjalnymi bakteriami, grzybami oraz wirusami.

Rodzaje zapalenia pochwy

Istnieje kilka rodzajów zapalenia pochwy i wszystkie są jednakowo poważne i nie należy bagatelizować ich objawów.

Do najczęściej spotykanych zaliczamy między innymi:
– grzybiczne zapalenie pochwy,
– bakteryjne zapalenie pochwy,
– drożdżakowe zapalenie pochwy.

Grzybicze zapalenie pochwy – za jego główną przyczynę uważa się występowanie grzybów z rodziny Candida a dokładnie Candida albicans. Charakterystyczne dla tego rodzaju zapalenia pochwy jest to iż następuje ono w wyniku zachwiania mikroflory pochwy. W praktyce oznacza to zachwianie odporności, osłabienia lub zastosowania hormonalnej antykoncepcji. Najczęstszymi objawami grzybicznego zapalenia pochwy są upławy o szarawym zabarwieniu i bardzo silnym i nieprzyjemnym zapachu.

Bakteryjne zapalenie pochwy – ciężko jest ustalić jedna przyczynę powodującą ten rodzaj zapalenia. Jedno z kryteriów rozpoznawczych stanowi podwyższony poziom pH. Przyczyną powodującą bakteryjne zapalenie pochwy może być między innymi częsta zmiana partnerów seksualnych i nie stosowanie zabezpieczenia np. prezerwatywy. Inna przyczyną może być nieprawidłowy dobór preparatów do higieny intymnej, niedobór witaminy D3 oraz długotrwały stres.

Drożdżakowe zapalenie pochwy – potoczne nazwa to kandydoza pochwy to schorzenie najczęściej występujące wśród kobiet. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy między innymi wrażliwości towarzyszącą temu bolesność okolic intymnych, pieczenie, świąt, dyskomfort w trakcie stosunku, ból w trakcie oddawania moczu. Występują także wodniste upławy bez zapachu, niekiedy o serowatej konsystencji.

Przyczyny stanu zapalnego pochwy

Przyczyn których wynikiem jest zapalenie pochwy bez względu na jego rodzaj jest bardzo wiele. Do najczęściej spotykanych zalicza się:
– wielość partnerów seksualnych,
– brak odpowiedniej higieny osobistej,
– poronienia.

Istnieje wiele zaleceń do których należy stosować się w dniu codziennym aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Wśród najczęściej zalecanych wyróżniamy między innymi, nie korzystanie ze wspólnych środków higieny osobistej takich jak ręczniki, gąbki itp., ograniczone korzystanie z basenu lub toalet publicznych.

Podatność na zakażenia pochwy wzrasta wtedy, gdy kobieta:
– stosuje wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną,
– poddaje się częstym zabiegom ginekologicznym,
– stosuje częste irygacje pochwy,
– stosuje tampony.

Objawy zapalenia pochwy

Istnieje wiele charakterystycznych objawów wskazujących na zapalenie pochwy. Najbardziej charakterystyczne jest występowanie dokuczliwych upławów. Zawsze bez względu na ich rodzaj zaleca się wizytę u lekarza specjalisty który w celu zdiagnozowania źródła pochodzenia zapalenia pochwy wykona badanie poziomu pH pochwy.

Zapalenie pochwyNieprawidłowa wydzielina z pochwy ma specyficzny zapach i konsystencję. Upławy mogą być zielonkawe, bladożółte, białe, wodniste, gęste lub o serowatej konsystencji. Niekiedy wydzielina jest podbarwiona krwią. Odczuwane w związku z zakażeniem pieczenie pochwy ma tendencję do nasilania się w trakcie kąpieli.

Do innych objawów zapalenia pochwy zaliczamy ból podczas stosunku płciowego a także w trakcie oddawania moczu, uciążliwe pieczenie oraz świąd pochwy, zaczerwienienie sromu i pochwy, a także upławy.

Leczenie zapalenia pochwy

Sposób leczenia stanu zapalnego pochwy zależy od przyczyny tej przypadłości. Diagnozę oraz rozpoznanie przeprowadza lekarz, w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.

W przypadku stwierdzenia bakteryjnego zapalenia pochwy zaleca się przyjmowanie preparatów probiotycznych, które dzięki zawartości szczepów bakterii kwasu mlekowego odbudowują prawidłową florę bakteryjną pochwy. Leki stosowane w terapii grzybiczych zapaleń pochwy i sromu to: nystatyna, natamycyna, klotrimazol, izokonazol, tiokonazol, mikonazol, fentikonazol, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol.

W leczeniu infekcji grzybiczych stosuje się tabletki dopochwowe, żele, kremy, globulki oraz specjalne tampony. Stosuje się leczenie azolami powoduje zmniejszenie dolegliwości oraz eliminację grzybów z hodowli u 80-90 proc. pacjentek, które ukończyły leczenie. Objawy zwykle ustępują w ciągu 2-3 dni.

Natomiast w leczeniu rzęsistkowego zapalenia pochwy wykorzystuje się najczęściej chemioterapeutyki.

W leczeniu drożdżakowego zapalenia pochwy i jej umiarkowanej postaci skuteczne jak stosowane miejscowo azole. Leczone pacjentki należy uprzedzić, iż objawy zapalenia mogą utrzymywać się przez 2-3 dni po przyjęciu preparatu.

U pacjentek z postacią powikłaną kandydozy pochwy i sromu zaleca się zastosowanie dodatkowej dawki 150 mg flukonazolu 72 godziny po pierwszej dawce.

Przeciwskazaniem do zastosowania powyższej terapii jest stosowanie jej u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *