Wady budowy macicy

Wady budowy macicy – podwójna macica, przegroda macicy

Wady budowy macicyMacica to jeden z najbardziej intymnych kobiecych narządów który składa się z mięśni gładkich oraz z tkanki łącznej. Charakteryzuje go określony wygląd przypominający kształtem spłaszczony owoc gruszki. Macica pełni wiele funkcji między innymi łączy pochwę z jajowodami i jajnikami. Wewnątrz macicy znajduje się endometrium, czyli błona śluzowa macicy.

Macica to bardzo ważny narząd z punktu widzenia rozrodczości. Dlatego też niezwykle istotne jest, możliwie jak najszybsze wykrycie wszelkich wad które w przyszłości mogą stanowić przyczynę niepowodzeń w staraniu się o dziecko.

Istniej wiele wad wrodzonych macicy które jeśli nie uniemożliwiają to z pewnością w znacznym stopniu ograniczają prawidłowe działanie tegoż narządu.

Macica dwurożna

Macica dwurożna to dysfunkcja obejmująca około 0.4-0.5% kobiet. Bardzo często z medycznego punktu widzenia dochodzi do pomyłek w interpretacji tego schorzenia. Najczęściej macica dwurożna mylona jest z objawami np. macicy łukowatej itp.

Jedną z wad wrodzonych macicy jest schorzenie ukryte pod nazwą macicy dwurożnej.  Oznacza to zaburzenia polegające na jednoczesnym występowaniu nieprawidłowości w budowie wewnętrznej jamy macicy przy jednoczesnych zaburzeniach w budowie zewnętrznej części trzonu tejże macicy.

Dysfunkcja ta polega na zaburzeniu w budowie zewnętrznej w macicy dwurożnej na obecności dwóch oddzielnych wydatnych rogów, co objawia się obecnością wgłębienia na powierzchni zewnętrznej macicy powyżej 1cm. Natomiast jama macicy dwurożnej wygląda prawie identycznie lub identycznie jak w macicy z przegrodą, czyli jest podzielona na dwie części na odcinku co najmniej 15mm.

W celu przeprowadzenia ostatecznej i niepodważalnej diagnozy tego schorzenia wykorzystuje się laparoskopię wraz z histeroskopią.

Przegroda macicy

Wady budowy macicy nie należą do częstych niestety ich występowanie zazwyczaj wiąże się z poważnymi komplikacjami.

Przegroda macicy to błona która skutkuje deformacją jamy macicy. Charakterystyczne dla tej wady budowy macicy jest to że nie skutkuje żadnymi objawami, dlatego dość ciężko ja wykryć.

Wśród przypadków kiedy następuje wykrycie tej wady zaliczamy miedzy innymi problemy z zajściem w ciąże. Częściej też występują ciąże pozamaciczne i nieprawidłowe położenie płodu.
Przegroda macicy zazwyczaj utrudnia prawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej, co w konsekwencji sprzyja poronieniom lub porodom przedwczesnym, bo ograniczona przestrzeń i mała elastyczność mięśnia macicy z przegrodą sprawia, że rosnący płód nie ma miejsca by się rozwijać.

Czy wady przegrody macicy można wykryć w trakcie badania ginekologicznego?

Niestety ale w celu wykrycia tej skomplikowanej wady konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań do których w szczególności zaliczamy:
– histeroskopia (HSC),
– histerosalpingografia (HSG),
– ontrastowa histerosalpingografia ultrasonograficzna i inne.

Kobietom z wrodzoną wadą macicy czyli tak zwaną przegrodą macicy gdzie grubości wynosi powyżej 10 mm zaleca się chirurgiczną korektę wady podczas laparoskopii lub histeroskopii.

Ciąża a przegroda macicy

Wady budowy macicyW obecnych czasach coraz więcej kobiet boryka się z problemem zajścia w ciąże. Czy i jaki wpływ na przebieg ciąży ma występowanie przegrody macicy? Otóż przegroda macicy stanowi poważne zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży. Wielkość konsekwencji które powoduje przegroda macicy jest uzależnione od rodzaju tej wady. Szczególne znaczenie ma tutaj informacja czy przegroda jest całkowita czy częściowa, czy jest bardzo gruba i jaka jest jej elastyczność.

Ciąża, gdy macica jest z przegrodą, zawsze jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga stałego nadzoru, czasem również hospitalizacji. Istnieje szczególny zestaw zaleceń które obejmują pacjentkę która jest w ciąży i dotyczy ją problem przegrody macicy.

Wśród najważniejszych zaleceń które mogą mieć wpływa na prawidłowy rozwój ciąży zaliczamy miedzy innymi:
– oszczędzający tryb życia,
– unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
– niekiedy leżenie.

Wystąpienie przegrody macicy stanowi wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Wskazane jest to tym bardziej iż w niektórych przypadkach istnieje możliwość korekty wady, co może mieć znaczący wpływ na kolejne ciąże.

W szczególny sposób należy także obserwować swoje ciało gdyż wszystkie nieprawidłowe sygnały takie jak plamienia, krwawienia lub bóle w dole brzucha, mogą to być oznaki zbliżającego się poronienia czy porodu przedwczesnego.

Podwójna macica

Wrodzoną wadą budowy macicy jest występowanie podwójnej macicy. Jest to dość rzadko spotykana anomalia której przyczyn upatruje się nie zrastaniu się dolnych partii dwóch przewodów koło-śródnerczowych Mullera. Z nich to właśnie wytwarzają się jajowody oraz macica. W efekcie tej dysfunkcji może nastąpić rozwój dwóch szyjek macicy ale także dwóch pochw itp.

Podwójna macica może stanowić podstawową przyczynę występowania niepłodności, ale także problemów z utrzymaniem ciąży, nieprawidłowego ułożenia płodu oraz przedwczesnego porodu.

W przypadku stwierdzenia podwójnej macicy w okresie ciąży lekarz podejmuje działania mające na celu jej utrzymanie. W niewielu przypadkach konieczna jest operacja scalania macicy, ale ma to miejsce niezwykle rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *