vulvodynia

VULVODYNIA – przyczyny, odmiany, leczenie

VULVODYNIA – to określenie świadczące o dolegliwości bolącego sromu. Wpływ na taki stan mają pewne czynniki które jednak nie świadczą o przyczynie powstałego problemu. Jednym z nich jest narastająca bolesność w wyniku kontaktu, drugi czynnik interpretowany jest jako spontaniczny.

VESTIBULITIS to termin oznaczający ból sprowokowany przez penetracje w konsekwencji współżycia seksualnego, stosowania tamponów lub w trakcie wykonywania badania ginekologicznego.

Niektóre kobiety cierpią bądź na VESTIBULITIS bądź na DYSAESTHETIC VULVODYNIA. Zdarzają się przypadki kiedy u kobiety występuję kombinacja obu chorób. Objawy mogą rozpocząć się od VESTIBULITIS i z czasem przybierać na sile powodując wzrost odczuwania bólu.

Warto rozróżnić iż ból który występuje podczas seksu i jest umiejscowiony wysoko lub w podbrzuszu nie jest vulvodynia. Może być wywołany różnymi czynnikami takimi jak infekcją w okolicy miednicy, gruczolistość macicy, cysta na jajnikach, bądź problemy jelitowy lud moczowe. Bez względu na rodzaj bólu konieczne jest możliwie jak najszybsze udanie się do lekarza specjalisty który zbada dokładnie problem i postawi diagnozę.

Przyczyny VULVODYNIA

Przyczyny vulvodynii nadal nie są do końca określone. Niektóre źródła dowodzą iż przyczyna powodująca tą dziwną chorobę można upatrywać w podłożu genetycznym ale także w niektórych przypadkach skłaniają się ku tezie iż może być ona wynikiem uszkodzenia lub wynikiem zbyt dużej gęstości zakończeń nerwowych w obszarze dróg rodnych.

Wyklucza się całkowicie możliwość przenoszenia tej choroby drogą płciową, niemniej jednak powoduje ona znaczący spadek przyjemności z prowadzonego życia seksualnego. Na szczęście choroba ta nie ma konsekwencji śmiertelnych.

Niektórzy specjaliści badający tę dziwną chorobę twierdzili, że dolegliwości występujące w vulvodynii mają tło psychologiczne. Jednak szereg badań naukowych dowodzi, że choroba ta jest realnym problemem.

Wyróżniamy dwie zasadnicze odmiany vulvodynii:

– vestibulodynia – jeśli ból jest spowodowany przez kontakt, np. w wyniku penetracji podczas uprawiania seksu, przy zakładaniu tamponu lub w trakcie badania ginekologicznego,
– właściwa vulvodynia – jeśli ból pojawia sie samoistnie.

Jeśli ból odczuwany jest w trakcie stosunku i zlokalizowany w okolicy podbrzusza, wskazuje to najprawdopodobniej że nie jest to vulvodynia. Ból może mieć wówczas inne przyczyny, np. być spowodowany infekcją narządów rodnych lub układu moczowego.

Leczenie VULVODYNIA

Pierwsze kroki powinna kobieta skierować do lekarza specjalisty, nie da się stu procentowo określić rodzaju choroby jeśli nie wykona się wskazanych przez lekarza ginekologa badań. On sam nie ocenia choroby oraz jej rodzaju na podstawie oględzin czy tylko wywiadu z pacjentką.

Podstawę stanowi prawidłowa diagnoza. Jeśli do tego dojdzie i zostanie określony typ choroby należałoby podjąć medyczne kroki. Lekarz zwróci uwagę na to jakich reguł należy przestrzegać aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

vulvodyniaSprawą pierwszorzędna jest higiena skóry. Należy natychmiast zaprzestać używania pachnących mydeł, żeli pod prysznic oraz jakichkolwiek perfumowanych specyfików. Zaleca się w szczególności zaprzestanie kąpieli w wannie a zamienne stosowanie prysznica. Ten ostatni należy stosować z zastrzeżeniem mycia włosów gdyż środki do higieny włosów mogą negatywnie wpływać na florę bakteryjną narządów rodnych kobiety.

Lekarz z pewności przepisze krem, żel lub maść do znieczulenia miejscowego dyskomfortu, mogą być pomocne w nieco mniej poważnych przypadkach

Wszystkie kobiety cierpiące na Vulvodynię powinny być skierowane do psychoterapeuty na wstępne oszacowanie jakie szkody choroba w nich poczyniła. Psychoterapia powinna skupić się na spowodowaniu rozluźnienia mięśni około miednicowych i doprowadzenia do sytuacji w których kobieta potrafi je w pełni zrelaksować.

Najważniejszą rolę w walce z tą chorobą odgrywa higiena skóry. Wskazane jest unikanie noszenia obcisłej bielizny czy też mocno dopasowanych spodni, zaleca się zamianę tych wyżej wymienionych na delikatne bawełniane elementy bielizny mające styczność bezpośrednią z okolicami intymnymi. Zaleca się nie przegrzewania i tak wilgotnego i ciepłego środowiska sromu.

Zaleca się także co bardzo istotne , by nie angażować się w czynności, które nasilają ból. Jeśli więc dolegliwości są dość silne konieczne należy powstrzymać się przed uprawianiem sportów takich jak, jazda na rowerze, siłownia, ograniczyć kąpiele w basenie czy korzystanie z toalety publicznej. Lekarz specjalista jeśli poinformujesz go o występującym bólu w trakcie stosunku zaleci z pewnością czasową wstrzemięźliwość seksualną do momentu aż nieprzyjemne dolegliwości całkowicie ustąpią.

Inną metodą leczenia vulvodyni jest leczenie sterydami. W niektórych przypadkach kremy o podłożu sterydowym pomagają w leczeniu.  Najbardziej jednak skuteczną terapia okazuje się stosowanie leku AMITRIPTYLINE. Tabletki te działają na zakończenia nerwowe które zostają „uspokojone” i dzięki temu ból zanika.  Większość pacjentek potrzebuje kombinacji wyżej wymienionych specyfików.

W trudnych stadiach choroby niekiedy konieczne jest połączenie przez lekarza specjalistę kilku metod walki z tą dziwną i nie do końca poznaną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *