Torbiel (cysta) w piersiach

Torbiel (cysta) w piersiach – objawy, leczenie

Torbiel (cysta) w piersiachTorbiel – ( cysta) jest to zmiana chorobowa, patologiczna zachodząca w organizmie ludzkim. Charakterystyczne dla torbieli jest tworzenie się pęcherzy, komór które wewnątrz zawierają galaretowaty płyn. Z medycznego punktu widzenia możemy wyróżnić torbiele w zależności od ich lokalizacji, między innymi do takich możemy zaliczyć torbiele na piersiach.

Istnieją trzy typy torbieli takie jak:

– torbiele prawdziwe,
– krwotoczne,
– rzekome.

Torbiele prawdziwe cechuje to iż ich wewnętrzna część wyściełana jest nabłonkiem. Nie jest to ich jedyna wyróżniająca cecha gdyż pojawiają się one w określonej lokalizacji takiej jak narządy gruczołowate, jajniki lub w okolicach nerek.

Torbiele krwotoczne to inaczej pęcherzyk Graffa który w wyniku nie doprowadzenia do pęknięcia przekształcił się w torbiel.

Torbiele rzekome nie posiadają nabłonka. Skąd więc powstają? Stanowią wynik nagromadzenia się płynu o zróżnicowanej treści.

Przyczyny torbieli w piersiach

W medycynie odnotowuje się najwięcej przypadków występowania torbieli w piersi mających swoje zarodki w uwarunkowaniach genetycznych. Tak wiec kobieta która posiada torbiele w piersiach przekazuje je swoim córkom w sposób nieświadomy.

W niewielu przypadkach przyczyną wykształcenia się torbieli jest wytworzony stan zapalny w określonym miejscu np. piersi ale medycyna wskazuje także urazy mechaniczne jako jedną z niewielu przyczyn tworzenia się torbieli.

Torbiele piersi są wynikiem rozrastających się komórek którymi są wyściełane kanały mleczne. Komórki te umiejscowione są  w gruczołach piersiowych. W efekcie nadmiernego rozrostu tych komórek dochodzi do zatamowania przepływu płynu w wyniku czego przewody te zmieniają się patologicznie, ulegają deformacji do postaci torbieli.

Gruczoł sutkowy kobiety produkuje nieznaczną ilość surowiczej wydzieliny która to wydzielina zapewnia przepływowość przykanalików dlatego torbiele w piersiach najczęściej dają o sobie znać po zakończeniu okresu karmienia piersią przez kobietę.

Jeśli dochodzi do zatamowania przepływowości wówczas wydzielina zawarta w kanalika zmienia odcień na ciemno brązową lub niebieską w takich przypadkach medycyna określa torbiel siną. Płyn wypełniający dana torbiel może przybierać wiele postaci.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania torbieli w piersiach stanowią zaburzenia endokrynologiczne.

Ponieważ przyczyną powstawania torbieli piersi są zaburzenia hormonalne, w niektórych przypadkach warto jest wykonać badania hormonalne i ewentualnie rozpocząć terapię farmakologiczną.

Do najliczniejszych i najczęściej spotykanych zaliczamy także:
– zmiany hormonalne,
– zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
– zaburzenia gospodarki tłuszczowej w organizmie.

Objawy

Najczęściej spotykane objawy torbieli w piersiach to:
– zmiany guzkowate w piersi,
– wrażliwość piersi, niekiedy bolesna w okolicy zmian guzo pochodnych,
– zwiększona bolesność piersi przed miesiączką,

Torbiel (cysta) w piersiachKażdy nawet najmniejszy objaw który budzi w kobiecie obawę przed zaistniałymi zmianami w obrębie piersi należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem specjalistom, który może a nawet powinien zalecić przeprowadzenie szczegółowych badań.

Dlatego w celu wczesnego wykrycia pierwszych objawów konieczna jest odpowiednia profilaktyka. W większości przypadków torbiele nie są bolesne i dlatego trudno je wykryć. Ważne jest aby każda kobieta w szczególności ta po 35 roku życia samodzielnie badała piersi i poznawała strukturę zmian w nich zachodzących.

Guzki torbielowe w piersi mogą przybierać wiele różnych postaci takich jak; miękkie, twarde, rozsiana w znaczącej ilości, mogą występować w obu piersiach lub tylko w jednej z nich.

Leczenie

Istnieją niestety przypadki w których aby wyeliminować patologiczna torbiel w piersi konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęściej do podjęcia przez lekarza takiej decyzji dochodzi w skutek wyniku badania cytologicznego wskazującego na zaistnienie czynników które mogą mieć wpływ na przeistoczenie się torbieli w zmiany rakowe.

Innym wskazaniem do operacji może być płyn wypełniający torbiel jeśli jest on zabarwiony krwią oraz bardzo szybkie odtworzenie się torbieli po jej wyczyszczeniu.

Leczenie operacyjne torbieli pojedynczych o bardzo dużych rozmiarach przebiega w warunkach zabiegowych i polega na nakłuciu i opróżnieniu płynu z pęcherza jakim jest torbiel. Zawsze po przeprowadzeniu tego zabiegu pobierana jest próbka płynu która następnie przekazywana jest do badania histopatologicznego. Badanie to jest przeprowadzane w celi wyeliminowania podejrzeń zmian nowotworowych.

Niewielkie torbiele piersi wyczuwane są w trakcie rutynowego badania piersi wówczas lekarz może zlecić dodatkowo kontrolne coroczne badanie USG.

Leczenie torbieli piersi nie zawsze jest konieczne.

Jeśli bóle i obrzmienie związane z łagodną dysplazją piersi nie są bardzo nasilone, to warto spróbować działań profilaktycznych takich jak:
– wyeliminowanie z diety codziennej kawy, herbaty oraz tytoniu,
– dieta eliminująca ilość tłuszczów zwierzęcych.

Torbiele w pierwsi odpowiednio wcześnie wykryte i obserwowane w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla zdrowia oraz życia kobiety. Dlatego tak bardzo ważną rolę w życiu każdej kobiety odgrywają badania okresowe piersi, mammografia, USG. W trosce o swoje zdrowie każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna poddawać się jednemu z wyżej wymienionych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *