Objawy menopauzy

Objawy menopauzy – fizyczne, psychiczne, łagodzenie objawów

Objawy menopauzyMenopauza to stan trwałego zatrzymania cyklu miesiączkowego występującego u kobiet. Polega ono na ustaniu czynności gonad. Menopauza dotyka ludzi w wieku 45–55 lat. Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, w pierwszej fazie występowanie miesiączki ulega deregulacji. Może zaobserwować wiele objawów oraz zmian które towarzyszą menopauzie. Wśród najczęściej wymienianych wymienia się przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Konsekwencja takiego działania są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza oraz wiele innych..

Fizyczne oraz psychiczne objawy menopauzy

Okres przekwitania u każdej kobiety przebiega inaczej. Jest to podyktowane wieloma czynnikami oraz indywidualną reakcją organizmu na zmiany w nim zachodzące. Jedne kobiety menopauzę przechodzą łagodnie, niemal niezauważalnie dla siebie i otoczenia, inne bardzo cierpią. Bardzo duża rolę jeśli nie wiodącą odgrywa czynnik nastawienia psychicznego kobiety. Nie bez znaczenia jest wsparcie w najbliższych, wytłumaczenie sobie, że co prawda kończy się pewien etap życia, ale jednocześnie zaczyna się nowy, który może być nie mniej szczęśliwy. Dla kobiety nie skutkuje to koniecznością z rezygnacji życia erotycznego, z konieczności rezygnacji z ogólnej aktywności.

Istnieje wiele metod radzenia sobie z przykrymi konsekwencjami menopauzy. Jedną z nich jest stosowanie odpowiedniej diety i środków farmakologicznych.

Jedną z metod leczenia dolegliwości menopauzalnych jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jej praktyczne zastosowanie może mieć postać:
– tabletek doustnych,
– globulek dopochwowych,
– zastrzyków co kilka miesięcy,
– plastrów.

Alternatywą dla HTZ są leki zwierające fitoestrogeny (substancje znajdujące się w niektórych roślinach, a działające podobnie, choć słabiej, jak estrogeny. Przynoszą ulgę zwłaszcza przy złym samopoczuciu i wahaniach nastroju), na bazie soi i innych strączkowych, czerwonej koniczyny, Cimicifuga Racemosa.

Psychiczne objawy menopauzy

Obserwuje się przypadki w których u kobiet wkraczających w okres menopauzy a posiadających słabą odporność psychiczną zauważa się znaczne utrudnienia w prowadzeniu przez człowieka normalnego życia.

Okres ten może negatywnie wpływać nie tylko na kobietę ale także na jej otoczenie, rodzinę oraz znajomych. Zmiany okołomenopauzowe są tak silnie postrzegane przez kobietę, iż zaburzają zdrowe myślenie i psychikę osoby zdrowej.

Kobieta towarzyszą stany postrzegane jako utratę kobiecości, skutkujące popadaniem w melancholię,  a nawet w depresję.

Do najczęściej zaobserwowanych stanów psychicznych okresu menopauzy zaliczamy:

– pogorszenie się samopoczucia psychicznego kobiety,
– zmienny nastrojów,
– zaburzenie równowagi hormonalnej,
– zwiększone odczuwanie zmęczenia organizmu,
– osłabienie pamięci,
– ochłodzenie a niekiedy rezygnacja w stosunkach partnerskich,
– oziębłość płciowa,
– zmienne nastroje,
– drażliwość,
– płaczliwość,
– bezsenność.

Fizyczne objawy menopauzy

Okres przekwitania ma jednak swoje zalety, o których warto pamiętać. Najbardziej uciążliwym w okresie całego klimakterium jest nadmierne odczuwane skutków przekwitania. Objawy fizyczne utożsamione z menopauzą są na tyle nieprzewidywalnie i nie rzadko uciążliwe, iż kobiety muszą je łagodzić w każdy z możliwych sposobów.

Pierwsze objawy fizyczne menopauzy zauważalne są już na samym początku przekwitania. Kobiety różnie odczuwają pierwsze znaki tego niecodziennego zjawiska jakim jest menopauza. Zaczyna się odczuwać nagłe wybuchy gorąca, niczym nieuzasadnione i niepoprzedzone. Z upływem czasu dochodzącą do tego dreszcze i nagłe uczucie zimna, nieskojarzone z zimnem wynikającym z powietrza.

Objawy menopauzyUderzenia gorąca, tak zwane wary (na ogół rozprzestrzeniające się od twarzy, wzdłuż klatki piersiowej na resztę ciała) i towarzyszące im dreszcze i zlewne poty, często występujące w nocy. Wśród innych objawów fizycznych możemy zaobserwować:
– kołatanie serca,
– nietrzymanie moczu
– dysfunkcje układu moczowego,
– suchość pochwy,
– zmiany skórne,
– przerzedzenie włosów,
– zanik tkanki gruczołowej piersi,
– matowienie skóry.

Do powyższych objawów każda kobieta w wieku przekwitania z pewnością mogłaby dodać coś od siebie. Wiele skarży się na zmęczenie, zawroty i bóle głowy, mrowienie, drętwienie rąk, bóle kostno-stawowe. Niejednokrotnie objawy menopauzy są tak silne iż utrudniają nie tylko wykonywanie pracy zawodowej, ale i codziennych obowiązków domowych.
Estrogeny wypływają także na stan skóry i nabłonków. Ich niedobór, po menopauzie prowadzi do zmniejszenia syntezy białka, zwanego kolagenem. Dlatego też zmiany w skórze stają się bardziej widoczne, staje się bardziej sucha i pomarszczona.

Łagodzenie objawów menopauzy

Bardzo istotną rolę w menopauzie stanowi odpowiednie nastawienie psychiczne oraz stosowanie profilaktyki. Zachodzące zmiany skórne należy łagodzić poprzez codzienne używanie kremów, żeli do skóry dojrzałej. Produkty kosmetyczne np. dla kobiet 50+ zawierają w składzie min. kolagen wspomagający skórę i utrzymujący jej jędrność. Środki te są dostępne w każdej aptece oraz drogeriach kosmetycznych. Rynek wprost toczy wyścig o znalezienie złotego środka na zminimalizowanie objawów menopauzy.

Problem osłabionych włosów złagodzimy specjalnymi maseczkami wspomagającymi cebulki włosów oraz specjalnymi płukankami odżywiającymi włosy i nadającym im witalności.

Eliminowanie dużych skutków menopauzy takich jak zwiotczenie tkanki tłuszczowej piersi, można osłabiać przez codzienne nakładanie kremów ujędrniających, a też uprawiając ćwiczenia gimnastyczne na jędrność piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *