Nadmierne owłosienie

Hipertrichoza – zespół Ambras, nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie – Włosy w większości przypadków kojarzone są pozytywnie. Zazwyczaj pierwsze skojarzenie to głowa a w odniesieniu do kobiet nowa fryzura która nie tylko poprawia wygląd ale także poprawia nastrój kobiecie.

Włosy to jednak nie tylko pozytywy w szczególności jeśli chodzi o mężczyzn którzy znacznie częściej niż panie uskarżają się na ich niewielką ilość lub niewłaściwą jakość. Dlatego właśnie z włosami na głowie bywa sporo kłopotów. Panowie martwią się, gdy przedwcześnie łysieją, panie zaś robią wiele, by ich włosy były jedwabiste i dostatecznie gęste.

Prawdziwy problem odgrywa nadmierne owłosienie, które nie dotyczy skóry głowy, lecz innych części ciała i to takich, gdzie włosów albo być nie powinno, albo winny być prawie niewidoczne.

Nadmierne owłosienie to problem zarówno kobiet oraz mężczyzn. Króluje teoria iż włosy przypominające męski zarost są wyjątkowo nieestetyczne. Nadmierne owłosienie bywa wyjątkowo deprymujące zwłaszcza dla kobiet. Prosty przykład stanowią damskie „wąsy”, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego nad górną wargą.

Przyczyny i objawy nadmiernego owłosienia

Istnieje wiele przyczyn nadmiernego owłosienia. Najczęściej przypisywane jest ono zaburzeniom hormonalnym i w wielu przypadkach rzeczywiście jest to główny powód kłopotów. Zdarza się również, że wynikają one z poważniejszych organicznych.

O nadmiernym przyroście włosów u kobiety mówimy wówczas, gdy pojawia się ono w miejscach dla niej nietypowych. Najczęściej są to takie okolice ciała jak twarz, ramiona, klatka piersiowa. Z punktu widzenia kobiety jest to poważny problem nie tylko estetyczny ale także psychiczny.

Przyczyn upatruje się w zaburzeniach hormonalnych związanych z nadmiernym wytwarzaniem hormonów męskich (androgenów) jak też zbyt dużą wrażliwością mieszków włosowych na działanie tych hormonów. W niektórych przypadkach potwierdzono że nadmierne owłosienie występuje rodzinnie, a niekiedy stanowi efekt uboczny przyjmowania niektórych leków.

Hirsutyzm

W obecnych czasach wyznacznikiem piękna i estetyczności jest gładkie ciało. W niektórych przypadkach kobiety w nadmiernym owłosieniu dopatrują się zmian i przyczyn chorobowych. Sygnałem że coś się dzieje nie tak powinno być owłosienie pojawiające się w miejscach typowo męskich.

Zjawisko takie nosi nazwę hirsutyzmu. Choć nazwa nie należy do najbardziej popularnych to problem tej choroby dotyczy średnio od 5 do 10% kobiet. Charakterystyczne dla tej choroby jest występowanie włosów szorstkich, ciemnych i grubych w miejscach typowych dla mężczyzn. Za główną przyczynę wywołująca hirsutyzm uznaje się podwyższone stężenie androgenów.

Do miejsc najczęściej zmienionych, owłosionych chorobowo u kobiet wyróżnia się:
– okolice pomiędzy górną wargą a nosem,
– podbródek,
– klatka piersiowa,
– uda,
– stopy,
– okolice lędźwiowe,
– brzuch.

Hirsutyzmowi często towarzyszą inne symptomy, takie jak:
– tłusta skóra;
– trądzik;
– łysienie;
– powiększona łechtaczka;
– zmiana głosu na głębszy.

Niektóre kobiety doświadczają również wzmożonego wzrostu owłosienia w okresie ciąży, co wynika z zaburzonej równowagi gospodarki hormonalnej. Niekiedy nadmierne owłosienie może towarzyszyć poważnym schorzeniom ogólnoustrojowym. Mówimy wówczas o tak zwanym hirsutyzmie wtórnym, który może być następstwem między innymi chorób nadnerczy, jajników, przysadki, podwzgórza a także zespołu nadnerczowo-płciowego, itp.

Hipertrichoza – zespół Ambras

Hipertrichoza to rodzaj zaburzenia polegająca na występowaniu nadmiernego owłosienia jednak na całym jego obszarze. Niekiedy choroba ta określana jest mianem wilkołaka gdyż jej objawy upodabniają człowieka właśnie do tej postaci.

Nadmierne owłosienieWyróżniamy dwa rodzaje hipertrichozy:
– uogólnione, dotyczące całego ciała;
– miejscowe, występujące na danym obszarze ciała.

Cykl wzrastania włosów przebiega w trzech fazach:
I – anageniczna, w której obserwuje się wzrost włosów;
II – katageniczna, czyli śmierć mieszków włosowych;
III – telogeniczna, związana z wypadaniem włosów.

Przyjmuje się iż w hipertrichozie prawdopodobnie faza anageniczna przewyższa pozostałe, stąd nadmierny wzrost włosów.

Hipertrichoza nie jest zjawiskiem powszechnie znanym gdyż jej występowalność jest znikoma. Statystycznie przyjmuje się iż w okresie od średniowiecza do teraz opisano 50 przypadków wrodzonej hipertrichozy miejscowej i mniej niż 100 przypadków hipertrichozy uogólnionej.

Walka z nadmiernym owłosieniem

Niestety na takie choroby jak hirsutyzm nie wynaleziono jeszcze jednego skutecznego leku. Istnieją jedynie środki których zastosowanie chociaż w minimalnym stopniu może ograniczyć przyrost niechcianych włosów.

W celu podjęcia jakichkolwiek działań konieczna jest konsultacja lekarska, postawienie odpowiedniej diagnozy i zaproponowanie przez lekarza prowadzącego odpowiedniej metody która ułatwiła by życie kobiecie z tym problemem.

W większości przypadków zaleca się przyjmowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w nich hormony (estrogeny i progesteron) mogą być przeciwwagą dla androgenów i zmniejszyć wydzielanie testosteronu.

W leczeniu hirsutyzmu stosuje się również kombinację antykoncepcji hormonalnej i przyjmowania antyandrogenów.

W obecnych czasach salony kosmetyczne prześcigają się w pomysłach w walce z tym wstydliwym problemem.

Do najpopularniejszych metod walki z nadmiernym owłosieniem zaliczamy:
– golenie – jest to jedna z najtańszych metod możliwych do samodzielnego stosowania, jednak po jej zastosowaniu włoski szybko odrastają, dlatego zabieg należy często powtarzać.
– wybielanie – dostępne są chemiczne środki, które sprawiają, że włosy są mniej widoczne. Minusem wybielania jest możliwość podrażnienia skóry i wystąpienia reakcji ,
– depilacja woskiem – wykonywana regularnie sprawia, że włosy odrastają słabsze. Wadą woskowania jest bolesność i podrażnienia skóry,
– laseroterapia- obecnie najskuteczniejsza i pozwalająca uzyskać zadowalające efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *