profilaktyka nowotworowa

Profilaktyka nowotworowa – dieta, czyli co jeść

Profilaktyka nowotworowa – nie pozostaje cień wątpliwości jakoby dieta miała wpływ na rozwój komórek rakowych. Żywność jaką spożywamy wpływa bezpośrednio na to, czy nowotworów ma sprzyjające warunki rozwoju. Dieta antyrakowa to nic innego jak profilaktyka nowotworowa, czyli jadłospis utrudniający rozwój nowotworów już w zarodku. Unikając żywności rakotwórczej oraz jedząc te produkty, które działają przeciw nowotworowo mamy szanse ustrzec się przed rakiem.

Profilaktyka nowotworowa

Badania naukowe nad wpływem żywienia i poszczególnych produktów spożywczych na rozwój raka złośliwego dowodzą, iż najmniejsze ryzyko sprawiają produkty roślinne takie jak warzywa i owoce, orzechy, pestki, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste. Taką właśnie dietę do walki z rakiem polecają największe światowe organizacje zajmujące się badaniami nad rakiem.

Bezwzględnie należy w diecie antyrakowej unikać tłuszczów, mięsa. Zdecydowanie łatwiej jest wymienić to czego musimy się strzec, bo wbrew pozorom nie jest to lista długa, aczkolwiek dla wielu wymagająca zmiany nawyków żywieniowych wpojonych od dzieciństwa.

Co jeść na diecie antyrakowej

Diecie antyrakowej sprzyjają tłuszcze roślinne oraz produkty obniżające poziom estrogenów. Duża ilość błonnika również sprzyja zapobieganiu nowotworom. Błonnik odpowiada za obniżenie poziomu insuliny, która wywołuje stany zapalne i przyczynia się do rakowacenia. Odpowiednie odżywianie potrafi zablokować rozwój raka skutecznie i na długo.

Warunkiem jest restrykcyjne przestrzeganie zasad diety oraz jej regularność, długotrwałość. Jak dotąd potwierdzono badaniami iż ten rodzaj diety oparty na tłuszczach roślinnych hamuje rozwój raka prostaty oraz piersi. Co do innych nowotworów podejrzewa się iż wpływ jest równie duży, niemniej nie istnieją badania które by to jednoznacznie potwierdzały.

Przykład jadłospisu

Warto przyjrzeć się jadłospisowi jaki winien nam towarzyszyć w zapobieganiu chorobie nowotworowej. Na śniadanie możemy zjeść sałatkę owocową z sosem jogurtowym. Sałatka może składać się z aktualnie sezonowych owoców lub też owoców z importu jak banan, kiwi, suszone figi. Jogurt warto wybrać sojowy naturalny a kompozycje wzbogacić siemieniem lnianym. Jako drugie śniadanie w ciągu dnia możemy zjeść koktajl pomidorowo-selerowy. Wykonać go można przez zblendowanie łodygi selera, natki pietruszki i kilku pomidorków koktajlowych.

Ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad, który powinien być odpowiednio kaloryczny. W diecie antyrakowej może nim być chlebek pita wypełniony surówką ze szpinaku, fasoli i awokado okraszony pomidorem, z dodatkiem pieczarek. Jako przyprawy użyć można czosnku, octu jabłkowego. Bazylii i pieprzu. Wykonany farsz należy włożyć do pełnoziarnistego chlebka i zapiec w tosterze.

Jako podwieczorek posłużyć nam zechce kromka chrupkiego pieczywa w towarzystwie serka z tofu, daktyli i mleka waniliowego. Na kolację czeka na nas krem cukiniowy lub brokułowy. Ugotowaną cukinię wystarczy zmieszać z groszkiem i czosnkiem do smaku. Ponadto całość warto doprawić sokiem z cytryny, szczyptą słodkiej papryki oraz pieprzem. Dla osób, dla których to za mało kolacji towarzyszyć może filet z łososia zapiekany z ziołami. Filet należy natrzeć czosnkiem i ziołami i piec w piekarniku około pół godziny.

Uwaga

Samo stosowanie warzyw i owoców w diecie nie wystarczy, bowiem warto zwrócić uwagę na to, by były to warzywa niezawierające skrobi, bogate w karetonoidy i witaminę C. do takich zalicza się pomidory, kapustę, cebule i czosnek oraz pora, pietruszkę, a także cukinie, bakłażana, paprykę i rzepę. Wybierać też warto te produkty które zawierają dużo błonnika. Wśród napojów dieta antyrakowa hołduje zielonej herbacie. Z owoców poleca się jagody i borówki. Z pozostałych produktów bez wątpienia dobroczynny wpływ na dietę ma siemię lniane oraz soja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *