Histeroskopia operacyjna

Histeroskopia operacyjna – wskazania, charakterystyka

Histeroskopia – to zabieg który polega na zastosowaniu do oglądania wnętrza macicy w powiększeniu przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego. Badanie przebiega w oparciu o wprowadzenie specjalistycznego narządu zabiegowego przez pochwę do jamy macicy. Histeroskopia to zabieg krótkotrwały, nie wymagający wielogodzinnego zabiegu , trwający około 15-20 minut. Z uwagi na bardzo krótki czas jego wykonania przeprowadzany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to dla kobiety bardzo duży komfort gdyż pacjentka przychodzi z rana do szpitala na zabieg, a po południu zwykle wypisywana jest do domu pod opieką kogoś bliskiego.

Wskazania do histeroskopii operacyjnej

W obecnych czasach rozwój technik i metod leczenia jest tak znaczący iż możemy śmiało iż z dnia na dzień ich przybywa. Dlatego też między innymi współcześnie histeroskopia znalazła zastosowanie w diagnostyce i leczeniu takich zmian jak:
– przednowotworowych,
– nowotworowych,
– ograniczających rozród.

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu histeroskopii operacyjnej przez lekarza jest w szczególności:

– dysfunkcje w budowie narządu macicy,
– dysfunkcje ujść macicznych jajowodów,
– ocenę fazowości przemiany błony śluzowej macicy wraz z biopsją do badania histopatologicznego,
– poszukiwanie wkładki wewnątrzmacicznej,
– zmiany zwyrodnieniowe takie jak; polipy, zrosty, itp.,
– dysfunkcje błony śluzowej jamy macicy,
– uszkodzenia kanału szyjki,
– diagnostykę przy podejrzeniu wewnątrzmacicznych przyczyn niepłodności,
– diagnostykę przy podejrzeniu wewnątrzmacicznych przyczyn krwawienia,
– leczenia obfitych miesiączek,
– krwawień macicznych,
– usuwania zrostów wewnątrzmacicznych,
– usuwania przegrody macicy.

Charakterystyka zabiegu histeroskopowego

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Badanie wykonywane jest na fotelu zabiegowym w pozycji ginekologicznej. Pacjentce zakłada się wenflon, przez który podawane będą środki konieczne w czasie zabiegu. Histeroskop, używany w trakcie zabiegu operacyjnego, ma większą średnicę niż ten używany przy histeroskopii diagnostycznej.

Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy przez pochwę i kanał szyjki histeroskopu, którym usuwa się polipa lub mięśniaka podśluzówkowego z jamy macicy. Po odpowiednim odkażeniu pola zabiegowego operator wykorzystując sterylne narzędzia i instrumentarium histeroskopowe wprowadza optykę. Zabieg trwający od kilku do kilkunastu minut jest wyświetlany na monitorze i nagrywany. Podczas badania pobierany jest pod kontrolą wzroku, przy pomocy specjalnych szczypiec biopsyjnych materiał tkankowy do badania histopatologicznego. Uzyskany materiał wysyła się do badania histopatologicznego.

Histeroskopia operacyjnaPo zabiegu, pacjentka otrzymuje opis badania wraz z dokumentacją zdjęciową lub na życzenie nagranie wideo z zabiegu na płycie DVD. Zwykle po około 1 godzinie od zabiegu pacjentka może udać się do domu.

Powikłania niekiedy związane są ze znieczuleniem ogólnym lub miejscowym – jeśli pacjentka jest uczulona na środek znieczulający.

Zdarza się iż po zabiegu histeroskopii operacyjnej występują pewnego rodzaju niewielkie powikłania. Należy zaznaczyć iż występują one stosunkowo rzadko a ich objawy nie stanowią zagrożenia dl pacjentki. Niekiedy ryzyko powikłań wzrasta w przypadku usuwania dużych mięśniaków penetrujących w głąb mięśnia macicy a także jeśli mamy do czynienia z wadami wrodzonymi macicy czy deformacji po poprzednich operacjach i zabiegach.

U większości pacjentek po histeroskopii diagnostycznej występuje niewielkie krwawienie z jamy macicy a niekiedy choć stosunkowo rzadziej ból w podbrzuszu.

Odnotowano przypadki wystąpienia bólu w podbrzuszu, duszność, bólu w nadbrzuszu. Z tego względu jak również ze względu na komfort psychiczny pacjentki zaleca się, aby na zabieg kobieta przychodziła z osobą towarzyszącą.

Istnieje niewielkie ryzyko iż w trakcie zabiegu może dojść do zakażenia. Podczas histeroskopii operacyjnej istnieje zagrożenie wystąpienia zatoru powietrznego, przebicia ściany macicy. Jednak wszystkie powyższe powikłania zdarzają się bardzo rzadko około 1% przypadków.

Rodzaje zbiegów z uwagi na wskazania do leczenia

– Histeroresektoskopowe usunięcie przegrody macicy – zabieg polega na wprowadzeniu przez pochwę specjalistycznych narzędzi pod nadzorem kamery. Przed podjęciem czynności operacyjnych do jamy macicy podaje się płyn w celu uzyskania określonego kontrastu. Niewątpliwą zaletą wykorzystania histeroskopu jest brak nacięć na  skórze. Zakres zabiegu ogranicza się do przecięcia, lub wycięcia, przegrody macicy z pozostawieniem zdrowej macicy.

Bardzo istotnym czynnikiem dodatnim, przemawiającym na korzyść zabiegu histeroskopii operacyjnej jest to iż kobiety miesiączkujące do operacji, nie powoduje to utraty miesiączki i zwiększa szansę na płodność kobiety.

Istnieją zalecenia do których powinna zastosować się pacjentka u której planowane jest wykonanie zabiegu histeroskopii operacyjnej. W szczególności na ok. 3 dni przed określonym terminem powinna unikać pokarmów ciężkostrawnych i gazowanych płynów. W dzień operacji nie wolno jeść i pić na 6 godzin przed operacją.
Wcześniej lekarz zleci przygotowanie lub wykonanie grupy krwi, HBs, HCV, morfologię, elektrolity, APTT, poziom białka.
– Histeroresektoskopowe usunięcie mięśniaka macicy
– Histeroresektoskopowe usunięcie polipa endometrialnego
– Histeroresektoskopowe usunięcie zrostów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *