Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

Wiśnia zwyczajna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Wiśnia zwyczajna (Prunus cerasus), nazywana bywa również wiśnią szkliwką. Jest drzewem osiągającym rozmiar do 5 metrów wysokości, czasem przyjmuje postać krzewu. Należy do gatunku różowatych. Owocem wiśni są kuliste wiśnie w kolorze soczystej czerwieni i smaku słodko-kwaśnym. To one zawierają najwięcej witamin i substancji cennych dla zdrowia.

Właściwości wiśni

Wiśnia zwyczajna kwitnie od kwietnia do maja, rośnie w sadach jak i na stanowiskach dzikich. W Polsce występuje w 30 odmianach uprawnych. Najbardziej znana odmianą wiśni jest łutówka, której owoce należą do późnych. Drzewo to ceni sobie gleby przepuszczalne, nawet piaszczyste. Preferuje miejsca nasłonecznione.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Niestety jest rośliną bardzo wrażliwą na przymrozki. Wiśnie, bo tak nazywamy owoce wiśni obfitują w przeciwutleniacze oraz witaminy i minerały. Z wiśni pozyskuje się również drewno, które może być budulcem, ale częściej jest używane do wędzenia z uwagi na charakterystyczny i przyjemny aromat podczas jego spalania.

Leczniczy wpływ – wiśnia zwyczajna

Wśród właściwości leczniczych najszerzej w odniesieniu do wiśni mówi się o działaniu antynowotworowym. Dzięki mnogości przeciwutleniaczy wiśnie chronią organizm przed rakiem, blokują one przyrost komórek rakowych i skutecznie uszkadzają komórki nowotworowe. Ponadto wiśnie stosuje siew profilaktyce przeciw chorobie Alzheimera. Tę właściwość owoce zawdzięczają bogactwie fenoli i antycyjanów wzmacniających połączenia nerwowe w mózgu.

Znaną właściwością wiśni jest wspomaganie układu krążenia. Spożycie owoców wiśni zwyczajnej zapewnia dużą dawkę witaminy C. w 100g wiśni znajduje się aż 10 mg witaminy C, która przyczynia się do uszczelnienia naczyń krwionośnych. Ponadto wraz z wiśniami przyjmujemy spore dawki witaminy A, E i K, B6 a także kwasu foliowego. Substancje te dożywiają organizm dbając o jego poprawne funkcjonowanie i odporność na rozmaite infekcje, zwłaszcza wirusowe.

Dla serca i naczyń krwionośnych

Spożycie wiśnie wspomaga serce oraz uelastycznia naczynia włosowate. Ponadto wpływa pozytywnie na wzrost krwinek czerwonych. Co ciekawe, ogonki wiśni są zalecanym środkiem profilaktyki zatorów i zakrzepów żylnych. Zapobiegają one tworzeniu się zatorów, a głównie poprzez dawkę potasu, który oczyszcza krew z soli i zapobiega skurczom mięśni, w tym wzmacnia mięsień sercowy.

Nie można też zapomnieć o błonniku, w który obfitują owoce wiśni. Obniża on skutecznie poziom złego cholesterolu i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Poprzez zawartość potasu i sodu wiśnie działają moczopędnie przez co są doskonałym środkiem leczniczym na schorzenia układu moczowego. Oczyszczają nerki, rozbijają kamienie nerkowe.

Wiśnie w diecie odchudzającej

Wiśnie są małokaloryczne, dzięki czemu mogą stanowić składnik diety odchudzającej i zarazem oczyszczającej. Ponadto wykazują niski indeks glikemiczny, co pozwala je stosować w diecie cukrzycowej. Najzdrowszym z przetworów z wiśni jest sok bez dodatku cukru. Błonnik zawarty w owocach zapewnia szybki metabolizm, zaś pektyny wpływają na uczucie sytości w żołądku. Poza oczyszczeniem z toksyn organizmu od wewnątrz wiśnie wykazują zdolność oczyszczania skóry od zewnątrz. Kosmetyki z wiśnią wspomagają regenerację naskórka, ujędrniają skórę i odżywiają zapewniając jej młody i zdrowy wygląd.

Przetwory z wiśni

Z owoców wiśni zwyczajnej możemy przygotować szereg przetworów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby owoce jeść prosto z drzewa, czy jako dodatek do ciast, deserów. Najczęściej wykorzystujemy owoc, jednak wiśnia może mieć zastosowanie również pod postacią liści dodawanych do mieś, marynat, kory drzewa, czy młodych gałęzi z których wykonuje się

Wiśnia zwyczajna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
5 (100%) 188 votes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *