Pierwsze objawy ciąży - wczesne objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – wczesne objawy, symptomy ciąży

Pierwsze objawy ciążyCiąża to dla wielu kobiet najpiękniejszy okres w życiu, dla innych bywa jednak mniej przyjemny nawet od pierwszych dni poczęcia. Odczucia i przeżycia poszczególnych kobiet są różnorodne. Jedne wyczekują pierwszych oznak ciąży z ogromną niecierpliwością wypatrując chociaż by najmniejszego znaku czy sygnału, inne o tym że są w ciąży dowiadują się po kilku tyofniach od zapłodnienia.

Pierwsze objawy ciąży

W większości przypadków wczesne objawy ciąży dają o sobie znać już w kilka dni po zapłodnieniu. Pierwszym najbardziej charakterystycznym sygnałem jest brak miesiączki. Często kobiety nie są pewne, czy zaszły w ciążę, czy też np. wymioty, czy brak miesiączki nie są skutkiem zatrucia pokarmowego albo problemów innej natury.

Pierwsze objawy ciąży często określane są jako subiektywne. Z czego one wynikają? Otóż stanowią reakcje organizmu na zmiany hormonalne w nim zachodzące. W żadnym jednak wypadku nie dają one 100% pewności, że kobieta jest w ciąży. Mogą być równie dobrze wynikiem innych dolegliwości np. zmęczenia, zatrucia pokarmowego, czy też zakażenia dróg moczowych.

Wśród najbardziej charakterystycznych wczesnych objawów ciąży zaliczamy między innymi:

Pierwsze objawy ciąży - wczesne objawy ciąży– brak krwawienia miesiączkowego,
– wrażliwość gruczołów piersiowych na dotyk,
– torsje,
– częste oddawanie moczu,
– problemy trawienne,
– zgaga,
– przebarwienia skórne.

Wśród zmian psychicznych wskazujących na ciąże zaliczamy:

– nadwrażliwość uczuciową,
– huśtawkę nastrojów,
– podwyższoną drażliwość,
– zmęczenie,
– senność.

Kiedy większość wyżej wymienionych objawów występuje razem, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że kobieta zostanie mamą, czyli jest w ciąży.

Pierwsze objawy ciąży – brak miesiączki

Powszechnie uważa się, że brak okresu jest pierwszym objawem ciąży. Teorię tę można z powodzeniem potwierdzić gdyż najczęściej tak właśnie jest. Zdarza się jednak, że krwawienie miesięczne występuje u kobiet, które naprawdę są w ciąży, a nie występuje u tych, które wbrew pozorom w ciąży nie są. Brak miesiączki to znak że doszło do zapłodnienia. Aby nastąpiło zapłodnienie, do komórki jajowej znajdującej się w jajowodzie, muszą dotrzeć plemniki. Zanim osiągną cel pokonają znaczną odległość oraz wiele przeszkód. Siła wytrysku nasienia przemieszcza plemniki w głąb pochwy, stamtąd przedostają się do wnętrza macicy. Dalej, przemieszczają się do jajowodu, na końcu czeka ich przeznaczenie czyli dojrzała komórka jajowa.

W wyniku szczęśliwego zapłodnienia zanika krwawienie miesięczne.

Bolesność piersi – wczesne objawy ciąży

Wiele kobiet zastanawia się dlaczego zaczynają boleć ich piersi, zmieniają swój wygląd, powiększają się i są jędrniejsze? Odpowiedzią na to pytanie może być – ciąża i zmiany hormonalne. Wzrost poziomu hormonów ciążowych, wpływają na tkankę gruczołów piersiowych, przez co piersi stają się bardziej tkliwe i niezwykle wrażliwe na dotyk.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż za sprawą hormonów zwiększa się przepływ krwi w organizmie, stąd „ujawnienie się” małych naczyń krwionośnych pod skórą piersi. Hormony ciążowe ruszają do akcji niemalże natychmiast. Ten objaw ciąży nie ustąpi wraz z pierwszym trymestrem lecz z dnia na dzień będzie się nasilał.

Charakterystyczne jest także to że za sprawą hormonów ciążowych – estrogenów – kanaliki mlekowe w piersiach intensywnie się rozwijają, przygotowując piersi do naturalnego karmienia. Dlatego tez między innymi ściemnienie otaczająca brodawkę sutkową wyraźnie się powiększy i nabierze intensywniejszego koloru.

Torsje – wczesne objawy ciąży

Bardzo często kobiety które spodziewają się zajścia w ciąże stosunkowo wcześnie doświadczają przykrego objawu torsji. Uznaje się iż nudności i wymioty związane są ze wzrastającym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), bo objawy rozwijają się równolegle ze wzrostem stężenia tego hormonu we krwi ciężarnej. Około 10-12 ciąży objawy te mają swoje apogeum i są bardzo nasilone.

Wśród czynników które zwiększają ryzyko wystąpienia nudności we wczesnej fazie ciąży zaliczamy:

– młody wiek matki,
– zwiększona masa ciała,
– cykliczność w poprzedniej ciąży,
– zaburzenia odżywiania.

Pierwsze objawy ciąży – częste oddawanie moczu

Większość kobiet wśród wczesnych objaw ciąży wymienia zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Jest to odczucie dość fałszywe gdyż efekt opróżnienia pęcherza moczowego zazwyczaj jest bardzo niewielki. Dlaczego tak się dzieje? Otóż jest to wynik podwyższonego stężenia progesteronu w organizmie przyszłej mamy, w wyniku którego rozluźniają się mięśnie, macica stopniowo się powiększa, powodując ucisk i zmniejszenie przestrzeni dla moczu. Macica staje się bardziej ukrwiona przez co powoduje bardziej intensywną pracę nerek.

Objawy ciąży – problemy trawienne

Zmiany wczesnego stadium ciąży nie dotyczą głównie wyglądu zewnętrznego. W szczególnym stopniu dotyczą one struktur wewnętrznych.

Dlatego tez pojawiają się problemy trawienne w ciąży które są wynikiem wysokiego poziomu hormonów. Te z kolei ponoszą odpowiedzialność za utrzymanie ciąży i zdrowy rozwój dziecka. W skutek nadmiaru tych hormonów występuje zwolnienie pracy jelit. W praktyce oznacza to, że pokarm przesuwa się w jelitach bardzo powoli i wówczas pojawiają się problemy trawienne. Zazwyczaj są to właśnie zaparcia oraz zatwardzenia. Zdarza się iż przyszłe mamy odczuwają konieczność oddania stolca, przez kilka dni nawet, nie jest to jednak możliwe.

Każdy organizm zupełnie inaczej reaguje na zmiany zachodzące od momentu zapłodnienia.

W czasie całego okresu od poczęcia w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, które mogą wywoływać wiele symptomów, sugerujących ciążę. Jednak nie u wszystkich kobiet występują one z jednakowym nasileniem. U niektórych mogą być one prawie niezauważalne lub mylone z innymi dolegliwościami. Większość objawów pojawia się dopiero po 6 tygodniu.

Nie można też zapominać o tym, że każdy organizm reaguje na ciążę zupełnie inaczej. Wynika z tego, że pierwsze objawy ciąży u każdej kobiety mogą być zupełnie inne.

Pierwsze objawy ciąży – obecność beta HCG

Najskuteczniejszą metodą odpowiedzi na pytanie, „czy jestem w ciąży?” jest wykonanie badań laboratoryjnych ma obecność beta HCG we krwi. Beta HCG jest produkowany bezpośrednio po zapłodnieniu i systematycznie zwiększa się wraz z postępem ciąży. Na tej samej zasadzie działają testy ciążowe. Sprawdzają obecność beta HCG we krwii. Im test jest czulszy tym wcześniej pojawią się dwie kreski na teście.

Musimy więc pamiętać, że tylko badanie krwi może w niemalże 100% pewnością pokazać na pierwsze objawy ciąży.

Komentarze

  1. Ja staram się już o drugiego bobaska :) Przy pierwszym miałam silne bóle podbrzusza i byłam zmęczona. Pociemniały mi sutki, a piersi były drażliwe przy dotyku. Sama też byłam rozdrażniona, a ok. 8 tyg. doszły mdłości… ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *