Szukaj
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

Roztocze

Roztocze – należą do grupy pajęczaków. Zwierzęta te swoją wielkością od mikroskopijnych do 3-centymetrowych stanowią poważne zagrożenie . Niektóre roztocza mogą przenosić choroby lub być szkodnikami magazynowymi. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne. Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Gnieżdżą się w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach, kocach, ręcznikach, nawet w pluszowych zabawkach, łóżku. Wilgoć, ciepło, obfitość złuszczonego naskórka, którym się żywią, zapewniają im idealne warunki bytowania. Sprzyja im również sezon grzewczy i rzadkie wietrzenie mieszkania.

Nauka zajmująca się badaniem roztocza to akarologia.

Roztocza od pozostałych grup pajęczaków wyróżnia budowa morfologiczna. Ich wspólną cechą jest zlanie głowotułowia z odwłokiem i brak śladów segmentacji na zewnątrz. Aparat gębowy przystosowany jest do gryzienia lub ssania.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego że w naszym najbliższym otoczeniu żyją inne mikroorganizmy. Niejednokrotnie wydaje się nam iż nas problem nie dotyczy. Jeśli jednak chcemy się upewnić iż w naszym domu jest czysto od roztoczy możemy to zbadać w prosty i skuteczny sposób przy wykorzystaniu testu. Umożliwi on zbadanie poziomu obecności w kurzu domowym guaniny – substancji występującej w odchodach roztoczy.

Roztocze okupują nasze mieszkanie. Drobiny kału roztoczy przyklejają się do materiałów chropowatych np. włókien mebli tapicerowanych, dywanów, zasłon i pluszowych zabawek. Bardzo dużym problemem jest to, że odchody tych pajęczaków są dla niektórych ludzi bardzo alergizujące.

Na początku XX wieku nie znaliśmy w ogóle alergii. Dziś co piąty mały Polak rodzi się alergikiem. Kiedy twoje dziecko na ciągle katar, zaczerwienione i łzawiące oczy, a objawy te nasilają się szczególnie w nocy i rano zaraz po przebudzeniu, może cierpieć na alergię.

Alergia na roztocza

Niestety coraz więcej osób jest na nią narażone a szczególnie często dotyczy ona dzieci. Co dokładnie zawiera w sobie kurz wywołujący alergię? Co wywołuje alergię? Na te i wiele pytań każdy z rodziców alergików stara się poznać odpowiedz. Najsilniejsze objawy alergii na roztocza możemy zaobserwować w okresie jesienno-zimowym. Alergeny roztoczy należą do alergenów wziewnych, oznacza to iż dostają się do dróg oddechowych z powietrzem.

Za główną przyczynę wywołującą alergię na roztocza upatruje się w białku które zawarte jest w odchodach roztoczy.

Roztocza żywią się między innymi złuszczonym naskórkiem człowieka. Z racji tego iż roztocza w temperaturze poniżej 15 C przestają się rozmnażać dom stanowi dla nich wspaniałe żerowisko. W szczególności w okresie kiedy znacznie rzadziej wietrzymy pomieszczenia np. zimę ze względu na temperaturę na zewnątrz.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Najczęściej spotykanymi objawami alergii na roztocza są między innymi:
katar,
– ataki kichania,
– łzawienie oczu,
– świąt okolic oczu i nosa,
– drapanie w gardle,
– duszności astmatyczne.

Objawy alergii na roztocza nie zawsze są jednoznaczne i proste do określenia i sprecyzowania. Często zdarza się iż są mylone z powszechnymi oznakami przeziębienia.

Alergia na roztocza to szczególnie trudna do opanowania odmiana alergii. Jak wszyscy wiemy kurz jest nieodzownym towarzyszem naszego życia codziennego. Pomimo usilnych starań wyeliminowania go i tak jest to syzyfowa praca nie mająca końca. Dlatego aby podjąć skuteczne metody przeciw-walki z roztoczami konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Alergolog w tym przypadku najprawdopodobniej zaleci odczulanie.

W leczeniu alergii na roztocza zaleca się stosowanie preparatów zwalczających te niewielkie żyjątka. Do najczęściej stosowanych zaliczamy między innymi; Acarosan, Acarili wiele innych. roztoczaDzięki ogromnemu rozwojowi chemicznemu i farmaceutycznemu na rynku dostępne są środki w postaci proszków do prania, płynów do płukania, spray-ów i wiele innych. Każde zastosowanie wyżej wymienionego preparatu przy osobie mającej alergię na roztocza koniecznie należy skonsultować z lekarzem specjalistom i nie podejmować samodzielnych działań.
W 1 gramie kurzu z łóżka można znaleźć 3000 maleńkich roztoczy. 1 gram naskórka człowieka wystarczy, by wyżywić 100 tys. roztoczy.

Metod na pozbycie się roztoczy:

– zaleca się stosowanie pościeli barierowej. Jej zaletą jest wykonanie z tkanin syntetycznych które to za zadanie blokowania roztoczy i innych szkodliwych alergenów,
– wskazane jest stosowanie środków roztoczobójczych dostępnych w sklepach,
– skutecznym rozwiązaniem jest także wyeliminowanie z najbliższego otoczenia dywanów, wykładzin dywanowych i dywaników,
– zaleca się aby wilgotność w domu nie przekraczała 50%,
– zapewnienie dopływu świeżego powietrza,
– eliminowanie źródeł kumulowania się kurzu( biblioteczki, suszone kwiaty itp.),
– sprzątanie powinno się odbywać przy użyciu mokrej ściereczki tak aby nie zrzucać kurzu lecz go zbierać i całkowicie eliminować z otoczenia,
– konieczne jest i zalecane wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu,
– pranie zabawek dziecka.

loading...
loading...

Jeden komentarz

  1. Moja córka jest uczulona na roztocza kurzu domowego więc wiem „z czym się je” to nieprzyjemne schorzenie. Nie pozbyłam się jednak tapicerowanych rzeczy, dywanów z domu,bo w zupełności wystarcza jak raz do roku oddam dywan do czyszczenia chemicznego do pralni, a kanapę mam ze zdejmowaną tapicerką, którą również w każdej chwili mogę oddać do wyczyszczenia. Koszt takiej usługi wcale nie jest wielki, a moja córka dużo lepiej się czuje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję Polityka prywatności i polityka cookies.