alergia na banany

Alergia na banany – objawy, leczenie, znaczenie bananów w diecie

Alergia na banany – drzewo bananowca jest byliną i ma mocny pień zbudowany z wielkich pokryw liściowych, z wnętrza którego wyrasta szczytowy pęd kwiatonośny z którego zwisają grzebieniaste kwiatostany. Owoce, które przez botaników zaliczane są do jagód, powstają zazwyczaj bez zapylenie. Na plantacjach (największym producentem pozostają nieustannie Indie) sadzi się od 1500 do 2500 roślin/ha, które owocują przez cały rok a plony mogą sięgać nawet 400 ton z hektara. Na rynku są dostępne przetworzone banany w postaci puree, pulpy, soków, chipsów, dżemów, puszkowanych talarków, wina a także octu.

Znaczenie w diecie

Banany są doskonałym źródłem zarówno makro jak i mikroelementów oraz wielu witamin. alergia na bananyBadania radioizotopowe przeprowadzane z udziałem niemowląt potwierdziły doskonałą absorbcję żelaza z posiłków zawierających banany. W takich krajach jak Polska, gdzie zawartość selenu w glebie jest mała, banany stanowią bardzo cenne źródło tego niezbędnego do życia pierwiastka. Owoce bananowca charakteryzują się wysoką zawartością w serotoniny. Posiłki składające się z bananowo-mlecznego miksu jak również z dodatkiem tłuszczu stanowią doskonały pokarmem dla dzieci.

Alergia

Alergia na banany nie należy do przypadków rzadkich. Szerokie badania pod tym kątem prowadzono w Hiszpanii gdzie poddano obserwacji prawie 8000 pacjentów dermatologicznych, wykryto wśród nich 142 osoby uczulone na pokarm; 33 było nadwrażliwych na świeże owoce, a wśród nich 12 na banany. Wielu tym pacjentom szkodziło kilka artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego. Nadwrażliwość na banany przejawia się najczęściej w wieku 20–40 lat, ale zdarza się również u dzieci. Ciężki przypadek anafilaktyczny obserwowano po spożyciu banana u 3-letniego chłopca; okazało się, że ma on również dodatni wynik próby punktowej z lateksem.

Reakcje alergiczne na banana są bardzo zróżnicowane i mogą obejmować świąd jamy ustnej i gardła, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy a także świszczący oddech.

Alergia na banany – objawy

W większości przypadków, objawy alergii na banany pojawiają się najczęściej w ciągu kilku minut po spożyciu owoców. Pierwsze objawy nie należą zazwyczaj do najpoważniejszych, lecz równie szybko mogą przerodzić się w zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

świąd ust

Podstawowym objawem alergii na banany a także inne produkty pokarmowe jest swędzenie w okolicy jamy ustnej które mogą promieniować także na wargi, język oraz gardło. Uczucie swędzenia mogą rozprzestrzenić się także na oczy i skórę. Omawiając te problemy z lekarzem, pacjenci powinni ujawniać dodatkowe alergie, które mogą pomóc w diagnozie. Przyjęło się że wielu pacjentów, których dotykają sezonowe reakcje alergiczne na ambrozję lub alergie kontaktowe na lateks mogą mieć również alergie na banany. Dlatego też, objawy alergii mogą się nasilać podczas sezonu, kiedy wrażliwość pacjentów jest wysoka.

obrzęk

Stan zapalny, który powoduje świąd, zwykle powoduje również obrzęk tych samych obszarach ciała. Swędzenie i obrzęk mogą powodować u pacjentów objawy gorączki oraz inne dolegliwości. Obrzęk nie ogranicza się tylko do ust, u pacjentów z większą wrażliwością może powodować czerwone pręgi na skórze, tworząc wysypkę lub pokrzywka. Ciężka reakcja alergiczna na banany może spowodować poważny obrzęk oczu i twarzy, powodując ból i utrudniając pacjentom komunikację.

zaburzenia oddechowe

Stan zapalny po spożyciu bananów może uciskać na drogi oddechowe, a także powodować obrzęk gardła, języka oraz obszary zatok zlokalizowane pod oczami. Może to powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu. Te objawy alergii mogą eskalować do niebezpiecznych poziomów w połączeniu z niewydolnością układu krążenia.

nagłe wstrząsy

Alergie na banany mogą stać się przyczyną poważnych komplikacji gdy dojdzie do spadku ciśnienia krwi w układzie odpornościowym. Gwałtownie spada poziom tlenu we krwi, czeka skutkiem reakcja anafilaktyczna postępuje w kierunku szoku. Jest to bardzo poważny objaw alergii, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Leczenie alergii na banany

Leczenie alergii na banany, tak jak w przypadku każdej innej alergii na owoce a tym samym alergii pokarmowej. Polega na wyeliminowaniu lub ograniczeniu danego produktu z diety. Musimy pamiętać, że reakcję alergiczną wywołują także wszystkie produkty, które powstały na wskutek przetworzenia bananów. Zatem alergia na banany uniemożliwia spożywanie soków, dżemów, jogurtów owocowych, słodyczy a nawet nadziewanych nimi czekolad.

Większość alergenów występujących w owocach ulega neutralizacji w wysokiej temperaturze. Dlatego w miarę możliwości zaleca się (jeśli to możliwe) gotowanie owoców lub poddawanie ich obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. Niestety trudne jest do zastosowania w przypadku bananów.

Łagodne reakcje alergiczne mogą być leczone lekami przeciwhistaminowymi. Jednak w niektórych przypadkach gdzie istnieje możliwość że alergia na banany może powodować reakcje anafilaktyczne, porównywalne do ciężkiego szoku alergicznego, należy dążyć do tego aby w takim przypadku lekarz przepisał fabrycznie produkowane urządzenie do iniekcji adrenaliny, które musi być w każdej chwili dostępne i będziemy potrafili go użyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *