krup

Alergia czy przeziębienie?

Alergia oraz przeziębienie zaczynają się zwykle w podobny sposób, podobne są również ich objawy – kaszel, katar i zatkany nos, mogą być typowe zarówno dla zwykłego przeziębienia, jak i reakcji alergicznej. Podłoże ich jest jednak całkowicie inne. Najważniejszą rzeczą powodująca różnice jest czynnik wywołujący ale także objawy, okres występowania, a także reakcja naszego organizmu na leczenie.

Objawy

Zaczyna się zazwyczaj bardzo podobnie – od kataru. W niektórych przypadkach od nieznacznie podwyższonej temperatury a także zaczerwienienia gardła i spojówek. W jaki sposób możemy je odróżnić?

Objawy alergii

Alergia na pyłki roślin, trwająca najczęściej sezonowo, może wystąpić w każdym wieku. Niestety, bardzo często dochodzi do sytuacji kiedy jesteśmy przekonani o początkach przeziębienia ponieważ dotychczas nie byliśmy na nic uczuleni. Nie można wychodzić z takiego założenia. Alergia może wystąpić zarówno u kilkuletniego dziecka, jak i u osoby dorosłej, nawet grubo po 50 roku życia.

Najczęściej spotykanym objawem uczulenia jest właśnie katar. To uciążliwa, wodnista wydzielina, która w większym lub mniejszym natężeniu sączy nam się z nosa. Istotna różnica polega na tym, iż w przypadku alergii śluzówka nosa pozostaje całkowicie blada a nie czerwona jak ma to miejsce przy przeziębieniu. Katar pochodzenia alergicznego jest dużo bardziej uciążliwy. Jedną z jego charakterystycznych cech jest kichanie seriami. Jednocześnie, trwa tak długo, jak długo narażeni jesteśmy na kontakt z alergenem. Jeśli przybiera on formę przeciągłą, może stać się przyczyną zapalenia zatok oraz wielu infekcjom dróg oddechowych.

Kolejnym elementem, który może kierować nasze podejrzenia na przeziębienie może być alergiczne zapalenie spojówek. Jest ono przyczyną pieczenia a także swędzenia oczu. Znamienne jest jednak to, że swędzą nas one głównie w kącikach, ponieważ właśnie tam gromadzi się najwięcej pyłków. W tym czasie oczy łzawią, są mocno spuchnięte i bardzo zaczerwienione. Natomiast w momencie gdy oczy tracą kontakt z alergenem wszystkie objawy bardzo szybko ustępują. Przyczyna błędnej diagnozy, może być również męczący kaszel, szczególnie w przypadkach gdy towarzyszy on astmie. Różni się od zwykłego kaszlu tym, że nagłe ataki pojawiają się podczas snu, zwykle w środku nocy i nad ranem. Choroba objawia się też napadami duszności, świszczącym oddechem, a także uczuciem ucisku w klatce piersiowej.

Objawy przeziębienia

alergia czy przeziębienieW przeciwieństwie do objawów pochodzenia alergicznego, objawy przeziębienia nasilają się stopniowo. Najczęściej w pierwszej kolejności pojawia się ból gardła, trudności z przełykaniem śliny, chrypa a także pieczenie i w niektórych przypadkach łzawienie oczu. Następnie rozpoczyna się kręcenie w nosie, pojawia się wodnisty katar, często kichamy. Wraz z upływem czasu wodnisty wyciek z nosa zaczyna przybierać postać coraz bardziej gęsty, aż do formy ropnej. Wtedy też najczęściej pojawia się również suchy kaszel. Z czasem przechodzi on w mokry, umożliwiając odkrztuszanie wydzieliny. W okolicach trzeciego dnia pojawiają się kolejne objawy takie jak: ból głowy, złe samopoczucie, podwyższona temperatura. W przypadku przeziębienia raczej rzadko pojawiają typowe objawy grypy takie jak wysoka gorączka i dreszcze. Najczęściej jednak pojawia się stan podgorączkowy.

Diagnozowanie

Jedynym w pełni miarodajnym badaniem, które daje możliwość wyeliminowania alergicznego podłoża problemu są testy: skórne, które można przeprowadzać już nawet w przypadku trzy, czterolatków oraz badanie krwi, które można wykonać już u niemowlęcia.
Najlepiej, gdy testy skórne przeprowadzimy poza sezonem pylenia, tak aby nie narażać się na gwałtowne nasilenie objawów. Natomiast badanie krwi polega na określeniu w niej poziomu przeciwciał typu IgE. Nie ma przeciwwskazań co do okresu wykonywania tego typu testów.

Wykrycie istotnej różnicy między objawami alergii i przeziębienia daje szansę na odpowiednio wczesne zastosowanie właściwego procesu leczenia. Powodem przeziębienia najczęściej są wirusy. Zakażenie rozprzestrzenia się  drogą kropelkową, wskutek czego często chorują osoby z najbliższego otoczenia. Objawy choroby zwykle są niecharakterystyczne.

Leczenie

Leczenie w zależności od zdiagnozowanego podłoża choroby przebiega pod kątem leczenia alergii lub przeziębienia.

Leczenie przeziębienia

Najlepszym sposobem walki z bólem gardła i gorączką są ogólnodostępne leki przeciwzapalne. Katar i niedrożność nosa można zmniejszyć, stosując środki zawierające związki antyhistaminowe. Dobre efekty dają też inhalacje parowe z dodatkiem mięty i rumianku. Zawsze skuteczne są też środki naturalne: maliny, imbir, czosnek, cebula.

Leczenie alergii

Leczenie alergii polega głownie na odczulaniu. Po wykryciu alergenu, należy poddać się immunoterapii. Polega ona na podawaniu coraz większych dawek alergenu. Organizm powinien stopniowo się do niego przyzwyczaić i gwałtownie reagować na jego obecność. Dobrze jest tego typu terapię rozpocząć od bardzo małej dawki alergenu. Stopniowo zwiększa się ją co tydzień, dopóki nie dojdziemy do poziomu tzw. dawki podtrzymującej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *