alergia wziewna

Alergia wziewna

Alergia wziewna to alergia która charakteryzuje się tym iż alergen ją wywołujący przedostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Alergia sama w sobie jest nabytą przez dany organizm nieprawidłowością w reagowaniu na dany alergen. Istnieje bardzo wiele rodzajów alergii nie tylko ze względu na drogę przedostawania się do organizmu ale także ze względu na skład uczulających alergenów. Do najbardziej popularnych alergii wziewnych możemy zaliczyć między innymi uczulenia na sierść, kurz, pyłki itp.

Alergia wziewna – przyczyny

W większości przypadków podstawową odpowiedzialność za wystąpienie alergii wziewnej ponoszą substancje uczulające zawarte najczęściej w pleśni, pyłkach roślin, kurzu. Alergeny te przedostają się do organizmu człowieka droga oddechowa ale reakcja uczuleniowa występuje tylko u osób których organizm nie toleruje danego alergenu.

Alergenem pobudza układ immunologiczny osoby uczulonej. Odchody roztoczy kurzu domowego są bardzo suche i rozpadają się na drobne cząsteczki, dlatego też wnikają wraz z powietrzem do dróg oddechowych człowieka. W domu większości z nas istnieją miejsca w których kumulują się szkodliwe roztocza, są to najczęściej materace, pościele, poduszki, kołdry, zasłony oraz dywany i wykładziny dywanowe.

Alergia wziewna pojawiają się również po kontakcie z sierścią zwierząt domowych. Przyczynę tej reakcji upatruje się w złuszczającym się naskórka u zwierząt które przedostają się do powietrza który z kolei wdycha alergik. Najczęściej uczuleniu takiemu towarzyszą takie objawy jak swędzenie oczu oraz towarzyszące objawy alergiczne.

Alergia wziewna nie jest alergią przypisaną dla określonej grupy wiekowej, może zarówno wystąpić i dzieci jak i dorosłych. Niepokojące są statystyki wskazujące na to iż z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących między innymi na alergię wziewną.

Alergia wziewna to niestety także uczulenie na pleśń. Mamy z nią do czynienia w wilgotnych i ciepłych, niewietrzonych pomieszczeniach. Pleśń może być także ukryta np. w doniczkach roślin domowych, pod tapetami jak również w innych trudno dostępnych miejscach. Najczęściej objawy alergii wziewnej na ten rodzaj alergenu zwiększa się w pochmurne a co za tym idzie wilgotne dni.

Alergia wziewna – objawy

Objawy alergii wziewnej nie są zawsze jednoznaczne, dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań potwierdzających ten stan.

Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii wziewnej możemy zaliczyć między innymi:
– katar,
– podrażnienie oczy,
– duszący kaszel,
– ucisk w klatce piersiowej,
– świszczący oddech,
– duszność,
– ból głowy,
– stan zapalny zatok,
– problemy ze snem,
– dekoncentracja,
– rozdrażnienie.

Objawy alergii wziewnej mogą występować przez cały rok w zależności od rodzaju alergenu na który jesteśmy uczuleni. Najbardziej nasilający się okres alergii to zima, gdyż wtedy znacznie rzadziej wietrzymy pomieszczenia co stwarza podłoże do rozwoju różnych form alergizujących.

Alergia wziewna – leczenie

alergia wziewnaW celu postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest prawidłowe rozpoznanie czyli ostateczne i jednoznaczne ustalenie alergenu który wywołuje reakcję alergiczną. Rozpoznanie takie powinien przeprowadzić lekarz alergolog. Rozmowa na temat alergii wziewnej, na temat jej dokuczliwych objawów a także na temat jej domniemanej dziedziczności powinna stanowić podstawę rozpoznania.

W celu potwierdzenia wyników wywiadu konieczne jest przeprowadzenie testów alergicznych skórnych. Lekarz powinien poinformować pacjenta o konieczności odpowiedniego przygotowania się do testów. Zaleca się wówczas zaprzestania przynajmniej na 48h przed badaniem przyjmowania wszelkiego rodzaju leków przeciwalergicznych.

Medycyna nieustannie się rozwija i stwarza coraz nowe możliwości i szanse na coraz szybsze i skuteczniejsze rozpoznanie różnych schorzeń w tym też alergii. Dlatego tez wykonanie testu alergicznego można przeprowadzić przy pomocy aparatu diagnostyczno- terapeutycznego. Umożliwia on zbadanie czy do naszego organizmy przedostają się alergeny uchylające.

Alergię wziewną można leczyć przy pomocy leków przeciwhistaminowych. Nadal jednak wśród alergików dominuje teoria która mówi iż najlepszym sposobem na leczenie alergii jest unikanie środka który tę alergię powoduje. Czyli unikanie alergenu. Niestety w większości teoria ta nie jest możliwa do zastosowania w praktyce, bo jak unikać pyłków które są wszechobecne w określonych okresach pór roku. Możliwa oczywiście jest eliminacja kurzu, pleśni, czy nawet zrezygnowanie z posiadania zwierząt to z pewności ułatwi funkcjonowanie alergikom. Zaleca się także częste wietrzenie pomieszczeń, stosowanie preparatów eliminujących roztocza, trzepanie pościeli, pranie w temperaturze powyżej 60 stopni lub mrożenie zabawek dziecka które również stanowią pożywkę dla alergenów.

Pozbycie się pewnych alergenów które powodują alergie wziewną nie jest tak bardzo skomplikowana jak na przykład wyeliminowanie grzyba. Pierwszym krokiem powinno być podjęcie działań mających na celu osuszenie mieszkania. Istnieje wiele preparatów dostępnych w sklepach które umożliwiają coraz bardziej skuteczną walkę z tym niechcianym gościem w naszym domu. Podstawę powinno stanowić jednak zapewnienie dopływu zawsze świeżego powietrza nie tylko w toaletach ale w całym domu.

Komentarze

  1. Lekiem przeciwhistaminowym niezbędnym w mojej walce z alergią wziewną jest (nazwa produktu usunięta przez administratora – marketing szeptany). Skutecznie eliminuje moje objawy. Mam największe problemy na przełomie miesiąca marzec – kwiecień, problemu z wietrzeniem pomieszczeń nie ma, ale pozbycie się zwierząt to jest już większy kłopot :-(

  2. W przypadku problemów z alergią warto zainteresować się zakupem inhalatora. Mnie bardzo pomaga, a wykorzystujemy go również przy leczeniu infekcji, warto mieć takie urządzenie w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *