alergia na salicylany

Alergia na salicylany

Alergia na salicylany to rzadziej spotykany rodzaj alergii. Powodowana jest nietolerancją na kwas salicylowy. Zawarty jest on w niektórych lekach ale także w naturalnej postaci w żywności. Co to jest kwas salicylowy? To substancja organiczna, krystaliczna i bezbarwna. Charakterystyczne jest to i z rozpuszcza się w temperaturze 160 stopniach C. Najlepiej jednak unika zniszczeniu w alkoholach, dlatego też kwas salicylowy wykorzystywany jest w wielu preparatach np. do leczenia trądziku młodzieńczego.

Przyczyny alergii na salicylany

Aby móc podjąć walkę z alergią na salicylany niezbędne jest poznanie źródeł pochodzenia tegoż składnika. Otóż naturalnym środowiskiem kwasu salicylowego są owoce oraz warzywa. Nie jest to jedyna grupa gdyż znajduje się on także w ziołach, przyprawach a także migdałach, kasztanowcach oraz orzechach ziemnych.

Alergia na kwas salicylowy wymaga od alergika znajomości naturalnych źródeł kwasu salicylowego. Zaliczamy do nich między innymi:
– warzywa takie jak; cykoria, ogórek, rzodkiew, słodka kukurydza, szpinak, pomidor, brokuł,
– zioła takie jak; bazylia, estragon, , oregano, szałwia, rozmaryn, tymianek, koper, majeranek, mięta,
– przyprawy takie jak; anyż, curry, cynamon, kurkuma, papryka,
– owoce takie jak; morele, nektarynki, pomarańcze, porzeczki, śliwki, truskawki, winogrona, , brzoskwinie, jabłka, jeżyny, maliny,
– produkty spożywcze takie jak; coca-coli, sokach owocowych, napojach alkoholowych, miodzie, lukrecji, cukierkach miętowych, kawa, herbata.

Do grupy produktów najmniej zawierająca salicylany zaliczamy:
– sery,
– jajka,
– pszenica,
– żyto,
– mięso i wiele innych.

Kwas salicylowy w postaci czystej znajdziemy w 2-3% roztworach etanolowych. Wykazuje działania:
-odkażające,
-odtłuszczające.

Objawy alergii na salicylany

Kwas salicylowy znajduje się w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Do najczęstszych objawów alergii na leki niesteroidowe zaliczamy:
– zmiany skórne,
– katar alergiczny,
– obrzęk naczynioruchowy,
– reakcje anafilaktyczne.

Występowanie objawów różni się w zależności od środka jaki go wywołuje. Dlatego u wielu osób występuje nadwrażliwość na aspirynę. Co za tym idzie skutkuje to wieloma niepożądanymi objawami. Zmiany te dotyczą w szczególności górnych dróg oddechowych ale także obejmują swoim zasięgiem skórę oraz przewód pokarmowy.

Do najczęstszych objawów po zażyciu kwasu acetylosalicylowego zaliczamy:
– bardzo silne bóle brzucha, towarzyszące temu nudności, wymioty oraz biegunka,
– duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel – dolne drogi oddechowe,
– górne drogi oddechowe, najczęstsze objawy to blokada nosa, katar, łzawienie, kichanie, często z towarzyszącymi bólami okolicy czoła i uszu,
– pokrzywka, świąd skóry, obrzęki warg, języka, krtani.

Leczenie alergii na salicylany

Rozpoznanie oraz diagnoza alergii na salicylany odbywa się na podstawie wywiadu który przeprowadza lekarz z pacjentem. W zależności od jego wyniku prowadzący może ale nie jest to wymaganie zlecenie dodatkowych badań. Niekiedy praktykuje się wykonanie prób prowokacyjnych w obrębie donosowym, doustnym oraz wziewnym.

W praktyce nie jest stosowane odczulanie gdyż nie przynosi ono oczekiwanych rezultatów. Pacjentom zaleca się unikanie leków które zawierają w swoim składzie salicylany.

alergia na salicylanyPrzybliżona lista leków których powinni unikać pacjenci z alergią na salicylany:
– Fenoprofen,
– Flufenamic acid
– Flurbiprofen – Ansaid, Flugalin, Strepfen
– Ibuprofen – Ardinex, Deep Relief“DR ŻEL“, Dolgit, Ibufen, Ibuprofen, Ibuprom, Ibutop, Nurofen
– Indomethacin – Elmetacin, Indocid, Indovasin, Metindol, Metindonium
– Ketoprofen – Bi-Profenid, Fastum, Febrofen, Ketonal, Ketoprofen, Profenid
– Mefenamic acid – Mefacit
– Naproxen – Naproxen, Apo Naproxen, Anapran, Apranax
– Noramidopyrine (Metamizol) – Benalpharm, Gardan P., Novaminsulfon-ratiopharm, Pyralginum, Spasmalgon, Tolargin
– Phenylobutazone – Butapirazol, Rheumanol
– Piroxicam – Apopiroxicam, Feldene, Hotemin, Piroxicam
– Salsalate (salicylsalicylic acid)
– Sulfinpyrazone – Anturan
– Sulindac – Sudaclin
– Tiaprofenic acid – Surgam
– Tolmetin – Tolectin
– Zomepirac
– Acetylsalicylic acid – Acard, Acesan, Alka-Prim, Alka-Seltzer, Anapiryna, Antineuralgiae E, ASA, Ascalcin, Ascodan, Aspimag, Aspiryn, Aspiryn-C, Aspocol, ASS+C-ratiopharm, Bestpirin, Calcipiryna, Cardiofil, Etopiryna, Fenalgin, Mespefan, Neopyrin, Nipas, Paranalgin, Phensic, Polopiryna, Polopiryna C, Polopiryna S, Polopiryna Cardio, Ring N, Solucetyl, Tabletki przeciw grypie, Thomapyrin, Thomapyrin C, Upsarin C.
– Aminopyrine (Aminophenazone) – Pabialgin, Pyramidonum, Veramid
– Cyclofenamic acid
– Diclofenac sodium (potassium) – ApoDiclo, Arthrotek, Cataflam, Diclac, Dicloberl, DicloDuo, Diclofenac, Diclofenac retard-rathiopharm,Dicloratio, Feloran, Majamil, Naclof, Naklofen, Naklofen Duo, Olfen, Rewodina, Venożel, Veral, Voltaren, Voltenac
– Diflunisal
– Ditazol.

Kwas salicylowy oraz salicylany zawarte są w lekach z grupy NLPZ. Co to oznacza? Jest to tak zwana grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do grupy tej najczęściej zaliczamy wszelki leki o działaniu przeciwbólowym, anty-gorączkowym oraz przeciwzapalnym. W praktyce są one stosowane przy towarzyszących bólach kręgosłupa, głowy czy przeziębieniach.

Aby skutecznie unikać szkodliwej substancji najlepiej polegać tylko i wyłącznie na własnej wiedzy, dokładnie analizując skład produktów sprzedawanych nie tylko w aptekach. Jest to grupa farmaceutyków które nie są sprzedawane na receptę więc tym bardzie powinny wzbudzać więcej czujności wśród kupujących szczególnie tych z alergią na salicylany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *