alergia na roztocza

Alergia na roztocza

Alergia na roztocza to powszechnie znana alergia na kurz. Niestety coraz więcej osób jest na nią narażone a szczególnie często dotyczy ona dzieci. Co dokładnie zawiera w sobie kurz wywołujący alergię? Co wywołuje alergię? Na te i wiele pytań każdy z rodziców alergików stara się poznać odpowiedz. Najsilniejsze objawy alergii na roztocza możemy zaobserwować w okresie jesienno-zimowym. Alergeny roztoczy należą do alergenów wziewnych, oznacza to iż dostają się do dróg oddechowych z powietrzem.

Przyczyny alergii na roztocza

Za główną przyczynę wywołującą alergię na roztocza upatruje się w białku które zawarte jest w odchodach roztoczy.

Roztocza są to drobne pajęczaki, o wymiarach od kilkuset mikrometrów do 1 milimetra. Występują w różnych środowiskach. Z powodzeniem można je odnaleźć w każdym domu. Szczególnie upodobane przez nich miejsca to ciepłe i wilgotne pomieszczenia, bogate jednocześnie w kurz. Sprzyjającym warunkiem do rozwoju roztoczy jest także brak odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń.

Roztocza żywią się między innymi złuszczonym naskórkiem człowieka. Z racji tego iż roztocza w temperaturze poniżej 15 C przestają się rozmnażać dom stanowi dla nich wspaniałe żerowisko. W szczególności w okresie kiedy znacznie rzadziej wietrzymy pomieszczenia np. zimę ze względu na temperaturę na zewnątrz.

Najbardziej uczulającymi są roztocza kurzu domowego które znajdują się w kurzu umiejscowionym w łóżkach, tapicerkach , dywanach, wykładzinach itp.

Optymalne warunki dla rozwoju roztoczy to, poza dostępnością właściwego pokarmu, odpowiednia wilgotność względna oraz temperatura powietrza. Mają one wpływ na tempo wzrostu populacji, płodność samic.

Objawy alergii na roztocza

Objawy alergii na roztocza nie zawsze są jednoznaczne i proste do określenia i sprecyzowania. Często zdarza się iż są mylone z powszechnymi oznakami przeziębienia.

Bardzo charakterystyczne dla alergii na roztocza jest między innymi to iż najbardziej dokuczliwe objawy można zaobserwować w godzinach porannych. Jest to podyktowane tym iż to właśnie w łóżku najczęściej żyją i rozwijają się roztocza.

Najczęściej spotykanymi objawami alergii na roztocza są między innymi:
– katar,
– ataki kichania,
– łzawienie oczu,
– świąt okolic oczu i nosa,
– drapanie w gardle,
– duszności astmatyczne.

Leczenie

alergia na roztoczaIstnieje wiele domowych i dość prostych sposobów na usunięcie alergenów roztoczy z życia codziennego. Zaleca się częste odświeżanie poprzez pranie pościeli, koców i poduszek a także zabawek. Konieczne jest odświeżanie w temperaturze nie mniejszej niż 55 stopni.

Innym sposobem na pozbycie się drażniących gości jest zamrażanie elementów uczulających co powoduje obumarcie roztoczy.

Metod na pozbycie się roztoczy jest wiele miedzy innymi:

– zaleca się stosowanie pościeli barierowej. Jej zaletą jest wykonanie z tkanin syntetycznych które to za zadanie blokowania roztoczy i innych szkodliwych alergenów,
– wskazane jest stosowanie środków roztoczobójczych dostępnych w sklepach,
– skutecznym rozwiązaniem jest także wyeliminowanie z najbliższego otoczenia dywanów, wykładzin dywanowych i dywaników,
– zaleca się aby wilgotność w domu nie przekraczała 50%,
– zapewnienie dopływu świeżego powietrza,
– eliminowanie źródeł kumulowania się kurzu( biblioteczki, suszone kwiaty itp.),
– sprzątanie powinno się odbywać przy użyciu mokrej ściereczki tak aby nie zrzucać kurzu lecz go zbierać i całkowicie eliminować z otoczenia,
– konieczne jest i zalecane wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu,
– pranie zabawek dziecka.

Alergia na roztocza to szczególnie trudna do opanowania odmiana alergii. Jak wszyscy wiemy kurz jest nieodzownym towarzyszem naszego życia codziennego. Pomimo usilnych starań wyeliminowania go i tak jest to syzyfowa praca nie mająca końca. Dlatego aby podjąć skuteczne metody przeciw-walki z roztoczami konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Alergolog w tym przypadku najprawdopodobniej zaleci odczulanie.

W leczeniu alergii na roztocza zaleca się stosowanie preparatów zwalczających te niewielkie żyjątka. Do najczęściej stosowanych zaliczamy między innymi; Acarosan, Acarili wiele innych. Dzięki ogromnemu rozwojowi chemicznemu i farmaceutycznemu na rynku dostępne są środki w postaci proszków do prania, płynów do płukania, spray-ów i wiele innych. Każde zastosowanie wyżej wymienionego preparatu przy osobie mającej alergię na roztocza koniecznie należy skonsultować z lekarzem specjalistom i nie podejmować samodzielnych działań.
W 1 gramie kurzu z łóżka można znaleźć 3000 maleńkich roztoczy. 1 gram naskórka człowieka wystarczy, by wyżywić 100 tys. roztoczy.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego że w naszym najbliższym otoczeniu żyją inne mikroorganizmy. Niejednokrotnie wydaje się nam iż nas problem nie dotyczy. Jeśli jednak chcemy się upewnić iż w naszym domu jest czysto od roztoczy możemy to zbadać w prosty i skuteczny sposób przy wykorzystaniu testu o nazwie Acarex Test. Umożliwi on zbadanie poziomu obecności w kurzu domowym guaniny – substancji występującej w odchodach roztoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *