alergie skórne

Alergie skórne – objawy, leczenie, przyczyny

Alergie skórne to jedna z najczęściej spotykanych uczuleń XXI wieku. Jest to uczulenie, które może zostać wywołane wieloma czynnikami. Mogą to być zarówno substancje roślinne, produkty żywnościowe, metale oraz związki chemiczne które zawarte są w niemal że każdym produkcje czy towarze. W szczególności jesteśmy narażeni na takie alergie skórne jak; egzema, atopowe zapalenie skory, kontaktowe zapalenie skóry oraz pokrzywka.

Alergie skórne objawiają się zwykle powstawaniem swędzących zmian skórnych, powodujących ból i swędzenie, a to z kolei wywołuje drapanie, które może prowadzić do kolejnych infekcji skórnych.

Przyczyny – Alergie skórne

Przyczyn alergii skórnych może być bardzo wiele i nie sposób ująć ich wszystkich. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:
– alergie pochodzenia roślinnego,
– alergie na kosmetyki,
– pokarmowe,
– zwierzęce,
– metale,
– związki chemiczne będące składowymi gumy – głównie lateks zawarty w rękawiczkach i prezerwatywach,
– leki – antybiotyki,
– roztocza kurzu domowego i inne.

Alergie skórne pochodzenia roślinnego – to jedna z najczęściej spotykanych alergii rodzaju skórnego. Istnieje grupa osób znajdujących się w szczególnej grupie podwyższonego ryzyka a zaliczyć do niej można między innymi; pracowników ogrodniczych, kwiaciarni, dekoratorów.

Najczęściej spotyka się alergie wywalane przez rośliny których powierzchnia pokryta jest substancja oleista. Do tej grupy możemy zaliczyć np.; trujący bluszcz lub sumak jadowity. Grupa ta posiada bardzo duży potencjał alergizujący dlatego niekiedy pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną może dojść do alergii w wyniku przeniesienia cząsteczki alergizującej np. na sierści zwierzęcia.

Objawy alergii pochodzenia roślinnego to głównie swędząca, mocno zaogniona wysypka ale także ogólny stan zapalny skóry.

Rośliny alergenne to miedzy innymi:
– chmiel zwyczajny – częsty składnik kremów oraz szamponów,
– wilczomlecze,
– owoce cytrusowe,
– brzoskwinie,
– chryzantemy,
– tulipany,
– warzywa takie jak; pomidory, ogórki, rzodkiewka – liście i łodygi pokryte są malutkimi włoskami, które drażniąc skórę mechaniczne powodują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
– opuncja i inne kaktusy.

Alergia skórna na kosmetyki to coraz częściej spotykana grupa alergenów. Wywołana głównie przez to iż otoczenie wymusza na nas coraz młodszy, ładniejszy a niekiedy tylko estetyczniejszy styl życia i wygląd. Dlatego sięgamy po coraz nowsze produkty których skład niekiedy niemożliwy jest do rozszyfrowania. Do najczęściej spotykanych alergii skórnych wywołanych przez kosmetyki zaliczamy alergii na szampony, kremy, farby koloryzujące, dezodoranty, lakiery, tusze, pudry, fluidy, perfumy i wiele innych.

Do najczęściej występujących objawów zaliczamy:
– zaczerwienienie skóry,
– swędzenie,
– obrzęki,
– zmiany skórne w postaci wodnistych pęcherzyków, grudek.

Alergia skórna a pożywienie – najbardziej alergenne są produkty pochodzenia mlecznego ale także orzechy oraz niektóre owoce oraz warzywa.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to:
– suche i łuszczące plamy na skórze najczęściej w okolicy około ocznej, ust a także ramion i szyi.

Alergeny pochodzenia zwierzęcego – jej skutki są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia alergika. Jednym z objawów wywołanych przez alergię na sierść zwierzęcia są zaburzenia układu oddechowego czyli najczęściej kaszel, katar oraz duszności połączone niekiedy z alergią skórną.

Objawy alergii pochodzenia zwierzęcego to:
– zmiany skórne,
– wysypka,
– swędzenie,
– pieczenie.

Alergia skórna a metale – to bardzo popularny rodzaj alergii. Za jej główne powstanie upatruje się alergii na takie metale jak; złoto, srebro, chrom oraz nikiel. Najczęściej na przypadłość te chorują kobiety ze względy na zawartość metali w biżuterii w której lubuje się płeć piękna.

alergie skórneNatomiast objawy skórne spowodowane chromem dotyczą w zdecydowanej większości mężczyzn gdyż to w szczególności oni mają kontakt ze smarem, olejem, farbami itp.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:
– grudki skórne,
– wodniste pęcherzyki,
– nadżerka,
– zaczerwienia,
– świąt.

Alergia skórna zwana kontaktową oznacza podrażnienia skóry występujące w różnych miejscach na ciele. Zazwyczaj do tego typu zmian skórnych dochodzi na skutek zetknięcia się z alergenami, takimi jak: uczulające rośliny, materiały i substancje.

Typowe objawy, zaliczamy do nich:
– czerwone guzki,
– plamy na skórze,
– uczucie świądu,
– pieczenie.

Leczenie – Alergie skórne

Alergia pod każdą postacią, to schorzenie bardzo uciążliwe i dokuczliwe, dlatego bardzo ważne jest, aby chory został objęty specjalistyczną opieką alergologiczną. Lekarz wówczas przepisuje leki minimalizujące objawy alergii, co bardzo ułatwia choremu funkcjonowanie.

Alergia skórna cechuje się powstającymi obrzękami i opuchliznami na skórze. Co ważne na skutek reakcji alergicznej może pojawić się opuchlizna w ciężkiej postaci, powodująca powstanie obrzęku pod skórą. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja ze względu na groźne następstwa. Jeżeli bowiem obrzęk pojawi się na języku lub w gardle może rozprzestrzenić się także na tchawicę, a tym samym doprowadzić do trudności w oddychaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *