uczulenie na proszek do prania

Uczulenie na proszek do prania – leczenie uczulenia

Uczulenie na proszek do prania to jedna z najczęściej spotykanych alergii. Polega ona na nietolerancji organizmu na konkretne związki chemiczne zawarte w proszkach do prania. Najbardziej narażone na tego typu uczulenie są dzieci w szczególności te najmłodsze. To właśnie ich skóra nie wytworzyła jeszcze przeciw ciał które umożliwiły by skuteczną walkę z drażniącymi substancjami. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył uczulenia na własnej skórze.

Co to jest uczulenie?

Uczulenie to reakcja patologiczna na substancje która tak naprawdę nie są szkodliwe i nie powodują żadnych podrażnień u osób nieuczulonych. Uczulać może wiele rzeczy, pokarmów, ogólnie przyjmuje się że nie ma jednej określonej grupy uczuleniowej, może uczulać dosłownie wszystko w zależności od predyspozycji danej osoby. Do najczęściej spotykanej możemy zaliczyć; składniki pokarmowe takie jak orzeszki ziemne czy owoce morza ale także substancje znajdujące się w powietrzu, pyłki roślin, składowe kurzu, sierść zwierząt, kosmetyki, uczulenia na proszek do prania zawierający bardzo duże ilości uczulających substancji chemicznych.

Uczulenie na proszek do prania najczęściej występuje u dzieci w szczególności tych najmłodszych. Pierwsze objawy uczuleniowe maja miejsce w wyniku kontaktu ze skórą świeżo wypranych ubrań. Charakterystycznym objawem jest wystąpienie pokrzywki w postaci bąbli o silnym nasileniu świądowym.

Rozwój cywilizacyjny i XXI wiek spowodował, że świat chemii śmiało wkroczył do życia zwyczajnych ludzi. Na każdym kroku mamy styczność z detergentami, które mogą niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie, powodując między innymi swędzące wysypki pojawiające się punktowo lub na całym ciele. Bardzo często przyczyną takich uczuleń są środki piorące.

Istnieją na rynku hypoalergiczne proszki do prania, które są zalecane osobom uczulonym na proszek.

Nie jesteśmy już w stanie na co dzień funkcjonować bez styczności ze środkami chemicznymi, jesteśmy narażeni na kontakt z wieloma alergenami. W zasadzie wszystko może wywołać pewne podrażnienia skórne, ale wszechobecne środki chemiczne należą do najczęstszych powodów powstawania reakcji alergicznych.

Przyczyny uczulenia na proszek do prania

Przyczyna powstania uczulenia na proszek do prania upatrywana jest w nadmiernej reakcji układu immunologicznego na związki chemiczne, wchodzące w skład proszku do prania. Efektem tego jest wyzwolenie czynnika alergizującego który powoduje następnie wytworzenie przeciwciał IgE i stanowi swoisty zapłon reakcji zapalnie w konsekwencji której następuje zwiększone wydzielanie czynników zapalnych, m.in. histaminy, serotoniny, leukotrienów, prostaglandyn, bradykininy i innych, które odpowiedzialne są za ujawnienie objawów pokrzywki alergicznej.

uczulenie na proszek do praniaOgólnie przyjmuje się iż uczulenie na proszek nie dotyczy każdego produktu ponieważ składy poszczególnych produktów różnią się w znacznym stopniu. Uczulenie spowodowane jest w szczególności na jeden ze składników danego proszku dlatego dość ciężko postawić skuteczną i ostateczną diagnozę w rozpoznaniu.

Objawy uczulenia na proszek do prania

Uczulenie na proszek do prania jest tak popularne iż przyjmuje się że średnio co trzecia osoba jest dotknięta takim uczuleniem.

Do najbardziej popularnych oraz typowych objawów uczulenia na proszek należy alergia skórna. Występuje ona tylko w skutek bezpośredniego kontaktu proszku ze skóra lub tez po założeniu ubrań które były wyprane w uczulającym produkcie. Ze względu na wrażliwość skóry najbardziej narażone na uczulenie na proszek są małe dzieci dlatego coraz bardziej popularne są proszki dedykowane wyłącznie dla tej grupy wiekowej.

Najbardziej charakterystycznym objawem uczulenia na proszek do prania jest wystąpienie bąbli pokrzywkowych o nieokreślonych kształtach i niejednoznacznym ubarwieniu. U niektórych obserwuje się znaczne zwiększenie suchości skóry co powoduje jednocześnie to ze staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Niejednokrotnie występują także pęcherzyki z wodnista cieczą, bywa ze nawet ropną. Oprócz zmian skórnych podczas uczulenia może wystąpić rozdrażnienie, zaburzenia snu, dyskomfort a niekiedy chrapanie.

Jeśli uczulenie nie będzie leczone i zahamowane, może dojść do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych na zmienionej chorobowo skórze.

Leczenie uczulenia na proszek do prania

Bardzo istotną role odgrywa diagnostyka uczulenia na proszek, im wcześniej zapadnie diagnoza tym większe szanse na wyeliminowanie szkodliwego składnika. W celu skutecznej diagnozy stosuje się testy skórne z użyciem różnych detergentów.

W celu zapobiegnięcia objawów uczulenia na proszek do prania konieczne jest stosowanie hypoalergicznych proszków do prania, wskazane jest zaprzestanie stosowania płynów do płukania tkanin lub zmiękczających tkaniny, bowiem to one mogą być także odpowiedzialne za objawy uczuleniowe.

W leczeniu czasami podawane są leki, głównie o działaniu antyhistaminowym (leki przeciwhistaminowe) oraz leki przeciwalergiczne. Istotne jest nawilżanie skóry. Szczególnie zalecane są płyny, balsamy lub kremy na bazie wód termalnych, przeznaczone głównie dla skóry wrażliwej.

Jeśli objawy uczulenia na proszek do prania są mocno nasilone, warto wybrać się na konsultację lekarską, ponieważ takie same objawy mogą być równie dobrze skutkiem zupełnie innych schorzeń, a proszek do prania mógł jedynie je nasilić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *