przewlekła pokrzywka alergiczna

Przewlekła pokrzywka alergiczna – przyczyny , objawy

Przewlekła pokrzywka alergiczna jest stosunkowo rzadko spotykaną odmianą pokrzywki alergicznej. Grupą osób, które najczęściej chorują na przewlekłą pokrzywkę alergiczną są osoby dorosłe, a w mniejszym stopniu dzieci. O tym czy jest to przewlekła pokrzywka alergiczna, a inna odmiana pokrzywki (np. ostra pokrzywka alergiczna) decyduje czas jej występowania. Aby można było określić, że mamy do czynienia z przewlekłą pokrzywką alergiczną jej okres występowania musi przekraczać 6 tygodni. Powodem przez który pojawia się przewlekła pokrzywka alergiczna, w większości przypadkach jest alergia pokarmowa, leki ewentualnie alergeny wziewne. Warto uwzględnić, że objawem przewlekłej pokrzywki alergicznej jest występowanie bąbli pokrzywkowych, które mogą pojawić się również z powodu zakażenia organizmu.

Przewlekła pokrzywka alergiczna – przyczyny przewlekłej pokrzywki alergicznej

Przewlekła pokrzywka alergiczna może mieć kilka podłoży jest powstawania, a do najczęściej wymienianych zaliczamy podłoże immunologiczne (pokrzywka alergiczna). Zdarza się również taka sytuacja, że przewlekła pokrzywka alergiczna ma swoje podłoże niealergiczne. Najczęściej występujące produkty na liście powodujących przewlekłą pokrzywkę alergiczną zaliczamy ryby, owoce morza oraz egzotyczne owoce. Nie można zapomnieć, że również wszelkiego rodzaju związki chemiczne, leki, pasożyty, grzyby czy bakterie mogą powodować występowanie przewlekłej pokrzywki alergicznej.

Wśród wymienionych przyczyn powstawania przewlekłej pokrzywki alergicznej największa rolę odgrywają alergeny pokarmowe, wziewne, a także zaburzenia układu nerwowego, pokarmowego i ogniska zakażenia (zepsute zęby, zatoki). Inną przyczyną powstawania przewlekłej pokrzywki alergicznej jest pokrzywka aspirynowa, czyli pokrzywka wywołana poprzez uczulenie na leki.

W niektórych przypadkach przewlekła pokrzywka alergiczna powstaje na skutek hormonów, głównie progesteonu. Wraz ze zmianą stanu psychicznego zmienia się intensywność występowania bąbli pokrzywkowych. Z chwilą pozbycia się problemu powstawania przewlekłej pokrzywki alergicznej, objaw ustępuje.

Przewlekła pokrzywka alergiczna w zależności od swojego podłoża występowania powodującego występowanie bąbli pokrzywkowych, najczęściej trwa dłużej niż 6 tygodni. Najczęściej przyczyną przewlekłej pokrzywki alergicznej jest nie alergia, a inne czynniki. Niekiedy przyczyną może być uczulenie na plombę w zębie, czy wszelkiego rodzaju schorzenia układu pokarmowego.

Przewlekła pokrzywka alergiczna – objawy przewlekłej pokrzywki alergicznej

Objawami przewlekłej pokrzywki alergicznej jest ten sam objaw co w przypadku każdej innej pokrzywki alergicznej. Objawami jakimi charakteryzuje się przewlekła pokrzywka alergiczna są między innymi większe bąble pokrzywkowe, które nie tylko występują w większych rozmiarach, ale również towarzyszą im objawy świądu. Nie wykluczone jest jednak, że objawy mogą powodować również małe obszary z bąblami pokrzywkowymi. W każdym przypadku w miejscu występowania objawów bąble są odgraniczone i posiadają wyraźny różowawy brzeg swojego występowania.

przewlekła pokrzywka alergicznaW odróżnieniu od pokrzywki alergicznej, przewlekła pokrzywka alergiczna występuje dłużej i nie krócej niż 6 tygodni. Przewlekła pokrzywka alergiczna zazwyczaj zostawia po sobie ślad nawet na kilka lat od jej zejścia. Przewlekła pokrzywka alergiczna posiada również swoje podłoże przy obrzęku naczynioworuchowym. Schorzenie objawia się poprzez obrzęk skórny głównie w okolicach oczu, warg, powiek i kończyn. Ten obrzęk jest izolowany, a więc nie pokazuje się na skórze co w efekcie nie powoduje do występowania bąbli, świądu, a kolor skóry nie ulega zmianie. Ten stan najczęściej utrzymuje się do kilkunastu godzin.

Ważne jest to, że przy przewlekłej pokrzywce alergicznej może występować wyżej wymieniony obrzęk naczynioworuchowy, ale również niebezpieczne dla życia obrzęki krtani, duszności, drętwienie języka, problemy żołądkowo-jelitowe, nadciśnienie oraz wstrząs anafilaktyczny.

Przewlekła pokrzywka alergiczna – leczenie przewlekłej pokrzywki alergicznej

Leczenie przewlekłej pokrzywki alergicznej najczęściej przedstawiane jest przez lekarza, ale do najczęściej i koniecznie wybieranych zaleceń jest izolacja pokarmowa. Polega ona na stosowaniu diety wykluczającej, która polega na stopniowym urozmaicaniu przyjmowanych posiłków i eliminowanie tych powodujących obrzęk. Niekiedy lekarze zalecają terapię odczulającą, która polega na stopniowym wstrzykiwaniu alergenu odpowiadającego za powstawanie pokrzywki alergicznej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kuracji leczniczej zostaną zastosowane leki antyhistaminowe. W tym samym czasie zalecane jest również przyjmowanie wapna oraz rutyny. W nagłych przypadkach oraz szybko postępujących objawach stosowane są leki glikokortykosteroidowe. W szczególnych przypadkach, kiedy inne sposoby terapii zawodzą, lekarze decydują się na zastosowanie terapii przewlekłej kortykoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *