Domowe sposoby na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Z całą pewnością można powiedzieć że każdemu z nas przydarzyły się bóle głowy. Są one bardzo uciążliwe i męczące. Powodują, że czasem bardzo proste czynności urastają do rangi problemu. Przyczyn tej dolegliwości można szukać pośród czynników psychicznych, ich źródłem może być przeziębienie, niedrożność nosa, niestrawność, również nadużywanie alkoholu, a na bólach zębów kończąc. Wszystkie te czynniki mogą w sposób pośredni lub bezpośredni mieć wpływ na uciążliwe bóle głowy. Ponieważ w wielu przypadkach mogą one być oznaką poważniejszej choroby, wskazane jest udać się na konsultację do lekarza. Bardzo często jednak sięgamy po ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W wielu przypadkach możemy sobie jednak poradzić z takimi bólami metodami domowymi.

Sposoby na ból głowy w zależności od źródła bólu.

odwodnienie – Może się pojawić stosownie do temperatury powietrza, wysiłku fizycznego, czasem spożytego wcześniej alkoholu. Wszystkie te czynniki lub każdy z nich z osobna, mogą spowodować odwodnienie organizmu a w konsekwencji ból głowy. Należy więc spożywać dzienną ilość płynów odpowiednią dla naszego organizmu tak, aby zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie.
spożywanie określonych potraw może mieć wpływ na występowanie migreny. Według różnych źródeł są to najczęściej czekolada, sery a także czerwone wino. Należy uważnie obserwować własny organizm, jeżeli migrena pojawi się w związku ze spożyciem któregoś
z tych produktów, należy radykalnie ograniczyć ich spożywanie.
jednym ze sposobów na walkę z uciążliwymi bólami głowy jest ograniczenie picie kawy,
a także herbaty. Zazwyczaj wiele osób przy objawach bólu od razu sięga po filiżankę
z którymś z tych płynów, to jednak ich nadmiar, może właśnie stać się źródłem bólu. Ograniczanie ilość kofeiny lub teiny należy wprowadź stopniowo i bardzo powoli aby przyzwyczaić organizm.
Domowe sposoby na ból głowyczasem może się zdarzyć, że źródłem naszego bólu, jeżeli ból pojawia się on po uprawianiu sport, może być związany z nim wysiłek. Należy więc zadbać o rozgrzewkę, uzupełnianie płynów przed i w trakcie ćwiczeń. Jeżeli zabiegi te nie pomogą, może należy pomyśleć
o zmianie rodzaju sportu na inny. Istnieje szansa, że ból nie powróci.
w dzisiejszych czasach bardzo częstą przyczyną dolegliwości bólowych głowy jest Stres, napięcie nerwowe lub związany z nimi brak snu. Może to powodować gwałtowny wzrost ciśnienia, co pociąga za sobą ból głowy. Najprostszym sposobem eliminacji tego typu bólu jest po prostu odpoczynek. Jeśli problem się powtarza, należy spróbować wprowadzić techniki relaksacyjne, a jeśli jest na to szansa, zmienić swój styl życia.
Może się to wydać dziwne ale istnieje wiele potwierdzonych przypadków kiedy źródłem bólu jest zbyt długi sen. Dużo osób bardzo ciężko pracuje przez cały tydzień – poranne wstawanie, życie w biegu.. Organizm przyzwyczajony jest do określonego rytmu dnia i nagle w weekend zostaje z tego rytmu wybity. Rada może być tylko jedna – nie spać za długo. Dobrze jest wtedy wstać i bardzo pomału organizować sobie weekendowy czas.
częstą przyczyną bólu głowy jest zmiany pogody, dotyczy to w szczególności meteopatów. Aby temu zapobiegać należy zadbać o swoją kondycję i odporność, a przede wszystkim więcej czasu spędzać na powietrzu. Ważne jest aby robić to konsekwentnie codziennie, bez względu na warunki pogodowe. Pozwoli to przyzwyczaić nasz organizm do różnych zjawisk pogodowych.
ból głowy może być również powodowany głodem. Głodzenie się może spowodować spadek poziomu cukru we krwi, a tym samym ból głowy. Zabiegani, zapracowani, skupieni na swoich obowiązkach i pracy, zapominamy o podstawowej rzeczy jaką jest regularne odżywianie. Należy pamiętać o nie omijaniu posiłków, spożywaniu ich w małych ilościach w odstępach trzy godzinnych.

Bez względu na przyczynę bólu głowy możemy im zapobiegać poprzez:
właściwą dietę – należy uzupełniać ją o produkty bogate w witaminę E (oleje roślinne, orzechy) i C (większość warzyw i owoców). Pomagają one łagodzić skutki stresu oksydacyjnego, czyli nadmiaru wolnych rodników, co może przyczyniać się do bólu głowy. Warto też spróbować uzupełniać wapń, magnez i witaminę B2.
Masaż – dużą ulgę może sprawić rozmasowanie czoła, skroni lub karku.
– dobre efekty w domowym leczeniu bólu głowy przynoszą zioła. W przypadku bólu głowy najczęściej stosowane są: wierzba oraz złocień maruna. Liczne badania naukowe, prowadzone w wielu krajach, potwierdzają lecznicze właściwości wyciągu z kory wierzby, który poza tym że działa przeciwbólowo, ma też właściwości przeciwzapalnie i przeciwgorączkowe. Można go uznać za najsilniejszy naturalny lek przeciwbólowy do stosowania w ww. dolegliwościach. W przypadku wystąpienia migrenowego bólu głowy, działanie lecznicze wykazuje wyciąg ze złocienia maruny.

U pacjentów z migreną, którzy stosowali ten środek następowało zmniejszenie częstotliwości jej napadów, ograniczenie objawów takich jak nudności i wymioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *