Syrop z sosny

Syrop z sosny – pomóż organizmowi w walce z kaszlem i bakteriami

Syrop z sosny pomoże w walce z kaszlem i bakteriami? Z dnia na dzień wzrasta nasza świadomość co do żywności jaką kupujemy w sklepach, produktów które znajdują się w aptekach a którego składu niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie odszyfrować. Dlatego słusznym wyborem jest sięgniecie do starych receptur. W sten sposób można samodzielnie przygotować w domowych warunkach, są równie skuteczne, a niekiedy o niebo lepsze od tych którymi karmią nas reklamy. Jednym z niedocenianych a wybitnie skutecznych jest syrop z młodych pędów sosny.

Syrop z sosny – właściwości

Syrop z sosnyNatura to największe bogactwo witamin, drogocennych minerałów. Warto więc umiejętnie korzystać z tych darów. Oczywiście wygodniej jest kupić gotowy preparat w aptece, czy jednak będzie on w 100% zdrowy? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie samodzielnie.

Syrop z  sosny znany jest od dawna, przede wszystkim dlatego iż posiada bardzo wiele właściwości leczniczych. Dlaczego? Otóż pączki i pędy sosny wykazują działanie silnie wykrztuśne i odkażające, dlatego stosuje się je przy w szczególności przy bólach gardła, uciążliwym kaszlu, katarze oraz chrypie. Istnieje wiele sposobów wykorzystywania sosny.

Zdrowotnie właściwości pędów sosny zawdzięcza ona  głównie goryczkom czyli związkom wzmacniającym odporność organizmu oraz flawonoidom, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i rozkurczowo, a także witaminie C i solom mineralnym. Dzięki unikalnemu składowi sosny i  zawartym w niej olejkom eterycznym możliwe jest udrożnienie górnych drogi oddechowe, odpowiedzialność za wzmocnienie organizmu ponosi witamina C i gorycze.

Nie są to jedyne możliwości wykorzystywania sosny do celów leczniczych, jest ona z dużym powodzeniem wykorzystywana do leczenia schorzeń dróg oddechowych. Wszystkie receptury z sosny można przygotować w domowych warunkach. Musimy mieć kontrolę nad każdym etapem produkcji i pewność że zaoferujemy sobie i swojej rodzinie produkt w pełni naturalny i zdrowy. Warto wiedzieć że sosna np. olejek z niej przygotowany służy do inhalacji. Zalecany jest do nacierania w celach rozgrzewających w silnych bólach reumatycznych i nerwobólach. Ale to nie koniec, możliwe jest przygotowanie spirytusu na bazie bursztynu sosnowego który można wykorzystać  jako środek uspokajający.

Sosna może być także wykorzystywana zewnętrznie w szczególności znane jest jej zastosowanie w leczeniu dolegliwości skórnych, w grzybicach skóry, liszajach i łojotoku.

Bardzo ważną rolę w pozyskiwaniu syropu sosnowego który jest złotym środkiem w walce z uciążliwym kaszlem i walką z bakteriami jest miejsce w którym rośnie drzewo z którego chcemy pobrać młode pędy. Zaleca się zbieranie młodych pędów sosny z drzew oddalonych od uczęszczanych dróg publicznych, terenów możliwie najczystszych klimatycznie.

Przepis na syrop z sosny

Młode pędy sosny aby były najbardziej odpowiednie do przygotowania syropu należy zrywać w maju.  Powinny one posiadać około 10-15 cm długości i charakterystyczną jasno zieloną barwę.

Składniki

  • około 1 kg młodych pędów sosny
  • około 700 g cukru – najlepiej brązowego (można zamienić na miód).

Sposób przygotowania

Zerwane i oczyszczone na sucho pędy sosny układamy w dużym słoiku warstwowo. Każda warstwa pędów powinna zostać zasypana cukrem i lekko dociśnięta. W ten prosty sposób zapełniamy cały słoik lekko uciskając, do tego celu możemy użyć np. tłuczka. Nie zakręcamy słoika nakrętką lecz najlepiej przykrywamy gazą dociskamy gumką.

Słój odstawić w słoneczne miejsce i co kilka dni mieszać w celu lepszego rozpuszczenia się cukru. Pędy w cukrze powinny spędzić około 4 tygodni, w tym czasie puszczą charakterystyczny bursztynowy syrop który następnie należy zlać do wcześniej przygotowanych słoiczków, wyparzonych i szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Dawkowanie

Zaleca się stosowanie w proporcjach dorośli po 1 łyżce 3- 4 razy dziennie, dzieci po 1 łyżeczce 3 razy dziennie. Bardzo ważne!! Ostatnia dawka nie później niż o 18:00.

Ps. proszę zapoznajcie się z tymi informacjami – kliknij. Tylko wy i wasza aktywność motywuje mnie do dalszego pisania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *