aromaterapia

Aromaterapia – olejki eteryczne, rodzaje aromaterapii

Aromaterapia  jest niezwykle prostą i skuteczną, a przy tym szalenie przyjemną w stosowaniu, metodą usuwania lub wpływania na wiele dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych używanych w masażu, do kąpieli, oraz w formie inhalacji i wdychania po rozpyleniu w otaczającym nas powietrzu i wchłaniania przez skórę. Każdy z olejków eterycznych posiada swoje unikalne właściwości, natomiast wszystkie wykazują silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz rozgrzewające.

Czym jest aromaterapia?

Olejki eteryczne używane były przez ludzi od czasów najdawniejszych. aromaterapiaSłużyły one do bardzo wielu różnych celów wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Historia aromaterapii sięga do 3000 roku p.n.e., do czasów sumeryjskich. Są opisane w literaturze starożytnej, w legendach, w poezji. Tak biblia jak i egipskie papirusy, stare księgi indyjskie, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. W dzisiejszych czasach jest to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina leczenia. Aromaterapia to metoda medycyny w pełni naturalnej. I śmiało można powiedzieć, że zapachy leczą nie tylko ciało ale też duszę.

Człowiek rozpoznaje. Axel i Buck ustalili, W 2004 r., w dziedzinie medycyny i fizjologii nagrodę Nobla otrzymała dwójka amerykańskich uczonych – Richard Axel oraz Linda B. Buck, którzy zbadali, jak przebiega proces rozpoznawania zapachu u człowieka. Ustalili oni, że człowiek rozpoznaje ponad 10 tysięcy zapachów. Ponadto w organizmie człowieka występuje prawie tysiąc genów kodujących białka receptorowe.

Aromaterapia, czyli rodzaje olejków

Olejki eteryczne są bardzo silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin. Zaliczane są do grupy leków ziołowych. Występują we wszystkich częściach roślin, jak np. kwiaty, łodygi, zalążki. Rozróżniamy kilkadziesiąt rodzajów olejków eterycznych. Oto tylko część z nich: olejek jaśminowy, olejek różany, olejek miętowy, olejek rumiankowy, olejek rozmarynowy, olejek lemongrasowy, olejek arganowy, olejek limetkowy, olejek sandałowy, olejek muszkatołowy, olejek rycynowy i wiele innych. Każdy z olejków eterycznych ma swoje ściśle określone właściwości. Regularne stosowanie olejków aromaterapeutycznych pobudza działanie układu odpornościowego organizmu, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo. Olejki eteryczne mają też bardzo dobry wpływ na naszą psychikę. Naturalne olejki eteryczne przynoszą ulgę przy kaszlu i katarze, łagodzą bóle stawów, mięśni, głowy, pomagają przy kobiecych dolegliwościach. Olejki eteryczne mogą usuwać zmęczenie, poprawiać humor i odprężać. Jednak nie jest to kuracja dla wszystkich. Aromaterapia nie jest wskazana dla alergików, małych dzieci oraz kobiet w ciąży.

Początkowo olejki eteryczne znane były przeważnie z leczniczego działania na skórę jednak bardzo szybko dostrzeżono, że maja ogromny wpływ na nasze emocje a nawet ich kontrolowanie i modyfikowanie. Poprzez wydzielany zapach, stymulują one część mózgu, która odpowiedzialna jest za nasz stan psychiczny. Na przykład olejki eteryczne z rumianku łagodzą objawy gniewu, czynią nas bardziej stabilnymi emocjonalnie, likwidują nadmierną nerwowość, uspokajają. Z kolei olejki eteryczne z lawendy relaksują, koją, a nawet łagodzą uczucie podejrzliwości. Zapachy mogą być bardzo pomocne w walce z wieloma niepożądanymi stanów emocjonalnych takimi jak: apatię (trawa cytrynowa), smutek (majeranek), strach (jaśmin), niezdecydowanie (paczuli), zazdrość (róża), a nawet histerię (melisa) i szok (neroli).

Aromaterapia – rodzaje aromaterapii

Masaż aromaterapeutyczny – stosowany ogólnie na całe ciało lub miejscowo. We wszystkich przypadkach zastosowanie znajdują tu olejki albo ich mieszanki rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych, np. z nasion winogron czy ze słodkich migdałów. Podczas jednego zabiegu zużywa się od 2 do5 kropli olejków eterycznych rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego.

Aromaterapia w powietrzu – jest klasyczną inhalacją polegającą na rozpylaniu lub odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Inhalacje  przeprowadza się albo nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono od 5 do 10 kropli mieszaniny olejków, bądź trzymając przy ustach i nosie chusteczkę, na którą nakropiono mieszaniny olejków. Najbardziej typowa aromaterapia w powietrzu polega na rozpyleniu olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka.

Kąpiel aromaterapeutyczna – to 15-30 minutowe zanurzenie ciała w ciepłej wodzie, do której dodano około 10 kropli mieszaniny olejków na wannę wody. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać ale wytrzeć. Można także zastosować inną formę miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej jest kompres aromaterapeutyczny, który stosuje się przykładając miejscowo ręcznika lub waty nasączonej roztworem kropli olejku w połowie szklanki cieplej wody.

Duże zapotrzebowanie na substancje zapachowe, w tym na olejki eteryczne spowodowało, że powstały tysiące syntetycznych substancji zapachowych. Próbuje się nimi zastąpić drogie składniki naturalne. Stwierdzono jednak, że żadne sztuczne produkty nie są w stanie odtworzyć terapeutycznych wartości naturalnego olejku uzyskanego bezpośrednio z aparatu destylacyjnego. Kupując olejki lub ich mieszaniny należy zawsze zwracać uwagę na wiarygodność dostawcy i dokonać porównania oferty cenowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *