Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski – właściwości lecznicze, zastosowanie

Prawoślaz lekarski – to roślina znana już w starożytności.  Dokumenty historyczne donoszą iż zalety prawoślazu wychwalał nawet sam Hipokrates, wskazując na jej dobroczynne właściwości. Surowcem zielarskim są liście prawoślazu  oraz kwiaty a także korzeń.

W obecnych czas działanie prawoślazu jest bardzo znane. Występuje on zarówno w formie syropów, jak i tabletek do ssania, prawoślaz działa powlekająco i kojąco na gardło i krtań. W przypadku zastosowania syropu z prawoślazu, obserwuje się również pobudzenie wydzielania śluzów, dzięki czemu proces odkrztuszania zostaje ułatwiony.

Wszystkie surowce z prawoślazu lekarskiego uzyskuje się  ze specjalnych upraw. Wysuszony surowiec należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu suchym i bez dostępu światła.

Prawoślaz lekarski – zastosowanie

Prawoślaz lekarski ma bardzo szerokie spektrum zastosowania. Może występować pojedynczo, aczkolwiek częściej i korzystniej z uwagi na skuteczność terapii, jest stosowany w preparatach wieloskładnikowych. Powszechnie znany w domowej apteczce jest często stosowany w połączeniach ze składnikami naturalnymi, w szczególności takimi jak:
– wyciąg z ziela tymianku,
– ekstrakt z owoców aceroli.

Działanie wyciągu z tymianku przyczynia się do nawilżenia i „odświeżenia” gardła. Naturalna witamina C, pochodząca z owoców aceroli wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Prawoślaz powleka gardło, nawilża krtań i struny głosowe, utrzymując  ich funkcje na optymalnym poziomie. Podobne działanie ma połączenie prawoślazu z acerolą i czarnym bzem.

Naparem sporządzonym z prawoślazu lekarskiego można przemywać twarz, dekolt oraz szyję w przypadku zapalenia skóry lub po oparzeniach słonecznych. Napar ten nawilża skórę i błony śluzowe oraz zmiękcza naskórek. Paznokcie moczone w naparze stają się gładkie i mocne. Napar stosuje się także do płukania przesuszonych włosów.
Badania naukowe udowodniły, że wyciągi wodne z prawoślazu lekarskiego posiadają działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Spożywanie produktów zawierających prawoślaz lekarski jest rekomendowane dla osób z nadwagą oraz dla tych, którzy mają problemy z podwyższonym cholesterolem i lipidami we krwi. Konsumowanie prawoślazu lekarskiego, a dokładnie śluzu w nim zawartego, daje odczucie sytości, zmniejszając tym samym uczucie głodu.

Prawoślaz lekarski – właściwości lecznicze

Podstawowymi związkami czynnymi prawoślazu są śluzy, zawarte głównie w korzeniach. Zawartość śluzów zależy od wieku rośliny – im korzenie są starsze, tym większa jest ich zawartość. Śluz zawarty w prawoślazie to cenne źródło kwasu galakturonowego, galaktozy, glukozy, arabinozy i ramnozy.

Inne ważne związki to pektyny (około 10%), skrobia, sacharoza, aspargina, betaina i sole mineralne. Z kolei w liściach można również znaleźć ponadto flawonoidy, kwasy organiczne, kumaryny i sole mineralne. Najważniejsze w kwiatach są flawonoidy i śluzy. Działanie wspomnianych powyżej składników śluzowych, polega na powlekaniu, łagodzeniu i osłanianiu błon śluzowych gardła, krtani oraz strun głosowych.

Prawoślaz lekarski jest rośliną miododajną. Składniki prawoślazu decydują o jego właściwościach osłonowych, wykrztuśnych, zmiękczających, przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia.

Wśród najbardziej prozdrowotnych właściwości  prawoślazu leczniczego wymienia się w szczególności:
– skrobię – łagodzi świąd, osusza skórę z nadmiaru sebum,
– pektynę – substancję żelującą,
– betainę – zapobiega utracie wody przez skórę, działanie nawilżające,
– garbniki – działanie oczyszczające, ściągające, zmniejszające podrażnienia,
– witaminy A, C, D, E i z grupy B (B1, B2, B3) – bardzo duża zawartość witamin,
– śluzy (ok.  30%) – zmiękczające, osłaniające, łagodzące,
– sole mineralne- wapń, fosfor, żelazo, cynk, selen, potas, mangan.

Prawoślaz lekarskiWyciąg z prawoślazu charakteryzuje się również słabym działaniem wykrztuśnym. Łagodny wyciąg z prawoślazu powoduje, że zrobione z niego syropy mają bardzo przyjemny smak.

Prawoślaz lekarski – sposób użycia

OKŁAD NA OCZY

Przepis; należy przygotować napar z prawoślazu, następnie nakładamy na waciki, i przykładamy  na oczy. Działa kojąco i zmniejsza opuchliznę oczu.

MASECZKA REGENERUJĄCA

Przepis; należy wymieszać 1 łyżkę korzenia prawoślazu zalewamy 1/2 szklanki letniej wody i moczymy przez ok. pół godziny. Po odcedzeniu korzenia od wyciągu dodajemy garść płatków owsianych i łyżkę gęstego jogurtu naturalnego. Nakładamy na twarz na 15 minut.

MACERAT OLEJOWY

Przepis; należy wysuszony korzeń zalewamy olejem i macerujemy przez 4 tygodnie w ciepłym pomieszczeniu. Macerat wykorzystujemy do suchej i swędzącej skóry twarzy oraz głowy. Dobrze usuwa łupież suchy, a wtarty w włosy poprawia ich kondycję, nawilża je, tym samym zmniejszając łamliwość włosów. Można go również stosować jako serum odmładzające. Będzie dobrym składnikiem do kremów, wcierek do włosów (na końcówki). Macerat olejowy z prawoślazu wykorzystuje się również na zmiany skórne – działa przeciwbakteryjnie, nawilżająco.

Wyciąg z korzeni

Przepis; należy łyżkę stołową korzeni zalewa się wodą o temperaturze pokojowej i pozostawia na godzinę w spokojnym miejscu, przed wypiciem należy osłodzić. Można podawać nawet do 6 razy dziennie. Odwar z liści wykonuje się w proporcji 1 łyżka liści na jedną szklankę wody. Woda użyta do wykonania odwaru powinna być gorąca.

Komentarze

  1. Czy ktoś to w ogóle przeczytał zanim dał 5 gwiazdek? Wyciąg z korzeni – same sprzeczne instrukcje w paru zdaniach. Irytujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *